Jedynie prawda jest ciekawa


Potrzebny dialog o kolei!

09.03.2012

Portal Nakolei.pl proponuje rozpoczęcie rozmów na temat przyszłości i stanu polskiego kolejnictwa. Do udziału zaprosił m.in. premiera Donalda Tuska. „Jeśli nasze wspólne działanie pozwoli uniknąć kolejnych katastrof i tym samym uratować przynajmniej jedno życie ludzkie to znaczy, że warto było podjąć ten trud” – tłumaczy Czesław Warsewicz, wydawca portalu.

W specjalnym liście inicjatorzy akcji wskazują, że katastrofa w Szczekocinach sprawiła, że z całą mocą powróciły pytania o stan polskiej kolei i jej przyszłość. Nie można dłużej odwlekać poważanej dyskusji o problemach polskiego kolejnictwa. Kolej, jedna z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki, musi zająć należne jej miejsce w ramach roztropnej troski o dobro wspólne i harmonijny rozwój naszej Ojczyzny – piszą inicjatorzy akcji. Apelują dodatkowo, by „wykorzystać wiedzę i doświadczenie, fachowość i kompetencję wszystkich, którym leży na sercu dobro kolei i dobro Polski”.

Portal Nakolei.pl zaznacza, że wyzwaniem kolei jest „zapewnienie pełnej satysfakcji pasażerów, by każdy poczuł, że jest wyjątkowym, że kolei troszczy się o jego bezpieczne i terminowe dotarcie do celu podróży”. Jesteśmy przekonani, że sprostanie temu wyzwaniu wymaga wprowadzenia nowoczesnych technologii, wymaga promowania kolei jako bezpiecznego i przyjaznego środowisku środka transportu, wymaga stworzenia warunków konkurowania kolei w stosunku do innych rodzajów transportu – zaznaczają pomysłodawcy okrągłego stołu.

Eksperci kolejowi wskazują, że potrzebna jest dyskusja ponad podziałami. Chcemy zaproponować formułę kolejowego okrągłego stołu ponad podziałami. Kierując się dobrem wspólnym musimy zapomnieć o podziałach politycznych czy animozjach personalnych. Konieczne jest porozumienie i współdziałanie w sprawach o fundamentalnym znaczeniu dla kolei, bo na drugiej szali leży zagrożenie dla życia ludzkiego, życia pasażerów, którego ochrona należy do podstawowych obowiązków państwa – czytamy na portalu Nakolei.pl.

Autorzy inicjatywy zapraszają na spotkanie kolejowego okrągłego stołu 27 marca o godzinie 12:00. Planowanym miejscem jest sala VIP na Dworcu Centralnym w Warszawie.

saż
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

Warto poczytać

 1. lgbt23072018 23.07.2018

  Lewicowi aktywiści sprofanowali warszawski kościół św. Anny?

  Prezes Młodzieży Wszechpolskiej poinformował na Twitterze o złożonym do prokuratury zawiadomieniu o możliwości popełnienia przestępstwa przez aktywistów LGBT.

 2. szczerba23072018 23.07.2018

  Poseł Szczerba będzie miał kłopoty? Prokuratura zawiadomiona o możliwości popełnienia przestępstwa

  W związku z ujawnieniem danych personalnych policjantów i falą gróźb kierowanych w stosunku funkcjonariuszy oraz ich rodzin Komendant Główny Policji złoży zawiadomienie do prokuratury - zapowiedział w poniedziałek rzecznik KGP Mariusz Ciarka.

 3. 1270kgrobyu 23.07.2018

  Skandal! Hieny cmentarne obrabowały groby polskich żołnierzy pod Lwowem

  To raczej nie jest rosyjska prowokacja, przejaw nienawiści ze strony ukraińskich nacjonalistów tylko zwykła, ale jakże ordynarna bandycka grabież. Jak informuje „Nasz Dziennik” na lwowskich i podlwowskich cmentarzach rozkopywane i bezczeszczone są groby polskich żołnierzy

 4. piselblag23072018 23.07.2018

  Kolejne napisy na ścianach siedzib PiSu. Wilk: Obawiam się, że będzie coraz gorzej

  Nieznani sprawcy namalowali czerwoną farbą na ścianie budynku, w którym się mieści siedziba PiS w Elblągu napis "Czas na sąd ostateczny" oraz wulgarne słowo. O akcie wandalizmu została poinformowana w poniedziałek policja, która będzie prowadzić postępowanie w tej sprawie.

 5. berlin23072018 23.07.2018

  Makabryczne sceny w Berlinie. Nieznani sprawcy podpalili dwóch bezdomnych

  Dwaj nieznani sprawcy oblali w niedzielę późnym wieczorem płynem i podpalili dwóch bezdomnych oraz ich dobytek na stacji kolei miejskiej Schoeneweide w Berlinie. Zaatakowani doznali ciężkich poparzeń i przebywają w szpitalu - podała w poniedziałek policja.

 6. powroclaw23072018 23.07.2018

  Platforma Obywatelska rezygnuje z Ujazdowskiego. W zamian poprze Sutryka

  PO wycofuje poparcie dla kandydata na prezydenta Wrocławia Kazimierza M. Ujazdowskiego - poinformował w poniedziałek szef PO Grzegorz Schetyna. Zapowiedział, że wspólnego kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta miasta wskaże Nowoczesna.

 7. 1270kacperer 23.07.2018

  K.Płażyński: chcę być prezydentem Gdańska otwartym na wszystkie głosy

  Chcę być prezydentem otwartym, który będzie wsłuchiwał się we wszystkie głosy bez względu na przynależność partyjną i ideową - zadeklarował w poniedziałek w wywiadzie dla "Radia Gdańsk" kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Gdańska, Kacper Płażyński

 8. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook