Jedynie prawda jest ciekawa


Potrzebny dialog o kolei!

09.03.2012

Portal Nakolei.pl proponuje rozpoczęcie rozmów na temat przyszłości i stanu polskiego kolejnictwa. Do udziału zaprosił m.in. premiera Donalda Tuska. „Jeśli nasze wspólne działanie pozwoli uniknąć kolejnych katastrof i tym samym uratować przynajmniej jedno życie ludzkie to znaczy, że warto było podjąć ten trud” – tłumaczy Czesław Warsewicz, wydawca portalu.

W specjalnym liście inicjatorzy akcji wskazują, że katastrofa w Szczekocinach sprawiła, że z całą mocą powróciły pytania o stan polskiej kolei i jej przyszłość. Nie można dłużej odwlekać poważanej dyskusji o problemach polskiego kolejnictwa. Kolej, jedna z kluczowych gałęzi polskiej gospodarki, musi zająć należne jej miejsce w ramach roztropnej troski o dobro wspólne i harmonijny rozwój naszej Ojczyzny – piszą inicjatorzy akcji. Apelują dodatkowo, by „wykorzystać wiedzę i doświadczenie, fachowość i kompetencję wszystkich, którym leży na sercu dobro kolei i dobro Polski”.

Portal Nakolei.pl zaznacza, że wyzwaniem kolei jest „zapewnienie pełnej satysfakcji pasażerów, by każdy poczuł, że jest wyjątkowym, że kolei troszczy się o jego bezpieczne i terminowe dotarcie do celu podróży”. Jesteśmy przekonani, że sprostanie temu wyzwaniu wymaga wprowadzenia nowoczesnych technologii, wymaga promowania kolei jako bezpiecznego i przyjaznego środowisku środka transportu, wymaga stworzenia warunków konkurowania kolei w stosunku do innych rodzajów transportu – zaznaczają pomysłodawcy okrągłego stołu.

Eksperci kolejowi wskazują, że potrzebna jest dyskusja ponad podziałami. Chcemy zaproponować formułę kolejowego okrągłego stołu ponad podziałami. Kierując się dobrem wspólnym musimy zapomnieć o podziałach politycznych czy animozjach personalnych. Konieczne jest porozumienie i współdziałanie w sprawach o fundamentalnym znaczeniu dla kolei, bo na drugiej szali leży zagrożenie dla życia ludzkiego, życia pasażerów, którego ochrona należy do podstawowych obowiązków państwa – czytamy na portalu Nakolei.pl.

Autorzy inicjatywy zapraszają na spotkanie kolejowego okrągłego stołu 27 marca o godzinie 12:00. Planowanym miejscem jest sala VIP na Dworcu Centralnym w Warszawie.

saż
[fot. PAP/Andrzej Grygiel]

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook