Jedynie prawda jest ciekawa


Ważne słowa prezesa Kasy Krajowej. "Potrzebna jest nowa ustawa o funkcjonowaniu SKOK"

30.06.2018
prezesmatusiak30062018
Ważne słowa prezesa Kasy Krajowej. "Potrzebna jest nowa ustawa o funkcjonowaniu SKOK"

Pod hasłem "Na polskiej fali" przebiegła XXVI Krajowa Konwencja Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, która odbyła się w Gdyni.

W swoim wystąpieniu programowym prezes Kasy Krajowej Rafał Matusiak mówił o trudnej drodze, którą przeszedł sektor polskich kas kredytowych. Prezes Matusiak zauważył, iż polskie SKOK-i udowodniły, iż są instytucjami niebywale odpornymi na polityczną i legislacyjną presję. To siła, którą zawdzięczają niezwykle przywiązanym to idei wspólnotowości członkom. 

Na zorganizowanej w gdyńskim hotelu Mariott konferencji prasowej prezes Kasy Krajowej mówił również o tych elementach, które w negatywny sposób mogą rzutować na przyszłości sektora SKOK i których uniknięciu sprzyjać powinny zmiany w prawie. Prezes Matusiak podkreślił potrzebę szybkiego uchwalenia nowej ustawy, regulującej funkcjonowanie SKOK-ów. Musi znaleźć w niej odzwierciedlenie społeczna funkcja realizowana przez Kasy.

Jednym z uczestników konferencji prasowej był wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Bogdan Bisia, który przypomniał, że pierwsze SKOK-i powstawały głównie w zakładach pracy, z wykorzystaniem  pieniędzy "Solidarności", a związek zawodowy i SKOK-i łączy wspólnota wartości i podobny cel. 

- Opieramy się na tych samych wartościach, które budują unikatowe więzi międzyludzkie -  mówił wiceprzewodniczący "Solidarności". Bogdan Bisia wyraził również zaniepokojenie działaniami podejmowanymi wobec Kas i zadeklarował, iż nie pozostanie obojętny wobec sektora SKOK i realizowanej przez niego misji. 

Rzecznik prasowy Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Mariusz Wielebski poinformował, że "niepokój Kasy Krajowej i działaczy z wielu Kas budzi fakt, że dochodzi do sytuacji, w których SKOK-i przejmowane są przez banki, mimo wcześniejszego zasilenia ich przez Kasę Krajową wielomilionowymi kwotami. Ponadto banki przejmują bazę członkowską Kas, ich majątek zgromadzony przez spółdzielców oraz są wspierane finansowo przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny". 

- Działacze Kas nie mogą zrozumieć sytuacji, w której regulacje zastosowane wobec SKOK-ów są w wielu obszarach bardziej restrykcyjne niż w przypadku banków komercyjnych. Taka sytuacja utrudnia konkurowanie na rynku finansowym i sztucznie pogarsza obraz sytuacji finansowej Kas. W wyniku wprowadzania zbyt rygorystycznych wymogów wielu członków zostaje wykluczonych z grona osób korzystających z usług Kas i staje się ofiarami lichwiarzy - mówił Mariusz Wielebski.

Jednym z uczestników konferencji prasowej był również Marshall Boutwell, reprezentujący amerykańskie Unie Kredytowe (odpowiednik polskich SKOK-ów), który przyznał, że w przeszłości amerykańskie kasy przechodziły podobne kłopoty z legislacją. - W Stanach Zjednoczonych udało się wypracować takie prawo, które rozumie specyfikę sektora uni kredytowych na rynku finansowym. My nie konkurujemy z bankami, nie możemy więc być poddani takim samym regulacjom - mówił Boutwell. Amerykański gość opowiadał również o tym, iż amerykańskie Unie Kredytowe czerpały w przeszłości naukę z dziedzictwa "Solidarności", z którego wyrósł polski sektor "SKOK". 

- To między innymi dlatego wizyty w Polsce są dla mnie ogromną przyjemnością. Kiedy tylko mam okazję odwiedzić Wasz kraj jestem obowiązkowo w Gdańsku i w Gdyni, odwiedzam miejsca związane z Waszą najnowsze historią i czerpię naukę z tego ogromnego zrywu społecznego, który miał miejsce właśnie tu, w Polsce. To jest Wasze ogromne dziedzictwo, z którego powinniście być dumni - mówił Marshal Boutwell. 

Konferencję zakończyła deklaracja prezesa Kasy Krajowej, który przyznał, iż władze polskich SKOK-ów są gotowe do podjęcia prac, których celem będzie naprawienie otoczenia prawnego całego sektora unii kredytowych w Polsce.

txt i fot. ac

IMG_4304

marshallWarto poczytać

 1. cba18072018 18.07.2018

  Przemysław M. zatrzymany przez CBA. Podejrzany o udział w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT

  Dzięki wspólnej pracy CBA, ABW i Prokuratury Okręgowej w Zamościu zatrzymano dziś członków zorganizowanej grupy przestępczej, która w latach 2015-2016 działając wspólnie i w porozumieniu naraziła Skarb Państwa na straty sięgające blisko 7 milionów złotych

 2. mazurek09032018 18.07.2018

  To będzie najważniejsza komisja śledcza w tej kadencji. Znamy kandydatów PiS

  Kazimierz Smoliński, Małgorzata Janowska, Marcin Horała, Wojciech Murdzek, Andrzej Matusiewicz, zostaną zgłoszeni jako kandydaci PiS do komisji śledczej ds. VAT

 3. rostowski18072018 18.07.2018

  Czas na trudne pytania. Rostowski przed komisją śledczą ds. Amber Gold

  W środę po godz. 10 sejmowa komisja śledcza rozpoczęła posiedzenie, na którym przesłuchuje b. ministra finansów w rządzie PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego.

 4. gersdorf03072018 18.07.2018

  Gersdorf: Jestem I prezesem SN do 2020 roku, nikt tego nie zmieni

  Jestem I prezesem Sądu Najwyższego do 2020 r., nikt tego nie zmieni, bo normy konstytucyjne są najważniejsze i nie można ich zmieniać zwykłymi ustawami – powiedziała dziennikarzom Małgorzata Gersdorf, która w środę przybyła do Sądu Najwyższego.

 5. sejm18072018 18.07.2018

  Rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie sejmu. Czym zajmą się posłowie?

  Sejm, który w środę po godz. 9 rozpoczął trzydniowe posiedzenie, zajmie się projektem PiS zmian w Kodeksie wyborczym dotyczącym wyborów do PE, projektem dot. zmian w procedurze wyboru I prezesa SN oraz projektem zmian w Prawie o prokuraturze, w ustawie o SN oraz w ustawie o KRS.

 6. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 7. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook