Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Poszukiwania żołnierzy z oddziału „Bartka”

27.04.2015

Ten etap prac się kończy, ale jak zapewnia prof. Krzysztof Szwagrzyk będzie jego kontynuacja.

Dobiega końca kolejny etap poszukiwań miejsca pochówku żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych z oddziału Henryka Flame ps. „Bartek”. Zostali zamordowani we wrześniu 1946 roku przez komunistyczną bezpiekę w okolicach Barutu na Opolszczyźnie - informuje Radio Maryja.

„Nie ma żadnych dokumentów, które wprost takie miejsca by nam wskazywały. My tak naprawdę tę prawdę musimy wydrzeć z ziemi. Musimy to zrobić tak, jak to robimy, własnymi rękoma. Nie ma innej możliwości” – tłumaczy prof. Krzysztof Szwagrzyk kierujący badaniami z ramienia IPN.

Śledztwo jest utrudnione, bo akcja bezpieki była dokładnie zaplanowana tak, aby zatrzeć wszelkie ślady po zamordowanych bohaterach. Historycy muszą opierać się przede wszystkim na zeznaniach okolicznych mieszkańców. W prace poszukiwawcze na terenie Starego Grodkowa zaangażowało się wielu wolontariuszy.

Na razie nie odnaleziono szczątków ludzkich. Udało się wydobyć z ziemi kilka przedmiotów, np. kluczy.

„W wyniku niewielkich wykopów jak i przeszukiwania detektorem metali znaleźliśmy nieco rozerwanej amunicji, a także fragmenty umundurowania jak i wyposażenia, żołnierzy niemieckich, czy też jeńców, którzy się tutaj prawdopodobnie znajdowali” - mówi Radiu Maryja jeden z wolontariuszy, student archeologii.

Ten etap prac się kończy, ale jak zapewnia prof. Krzysztof Szwagrzyk będzie jego kontynuacja.

„Działania poszukiwawcze tutaj, na terenie Starego Grodkowa, Barutu i innych miejsc na Opolszczyźnie, będą kontynuowane do skutku. Taki jest nasz obowiązek” – podkreśla profesor.

źródło: radiomaryja.pl/run

fot. M. Czutko
Słowa kluczowe:

historia

,

żołnierze wyklęci

,

Szwagrzyk

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook