Jedynie prawda jest ciekawa


Poszkodowani w katastrofie w Poznaniu dostaną rządową pomoc

04.04.2018
1270morama
Poszkodowani w katastrofie w Poznaniu dostaną rządową pomoc

Premier Mateusz Morawiecki zdecydował o przyznaniu środków na wypłatę zasiłków celowych dla osób poszkodowanych w wyniku zawalenia kamienicy na poznańskim Dębcu - podał w środę poznański urząd wojewódzki. Łączna kwota rządowej pomocy wyniesie 438 tys. zł.

Do katastrofy budowlanej doszło 4 marca. Budynek częściowo się zawalił, w ruinach znaleziono ciała pięciu osób.

Z wnioskiem o wsparcie dla poszkodowanych w tym zdarzeniu zwrócił się w marcu do szefa rządu wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann. Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformowało w środę, że rządowe wsparcie będzie przeznaczone na "potrzeby dotyczące pomocy jednorazowej oraz adaptację i wyposażenie lokali mieszkalnych dla poszkodowanych".

Wnioskowana kwota wynika z szacunków przygotowanych przez poznański samorząd. Według wyliczeń miasta, wartość niezbędnej pomocy to 547,5 tys. zł; lokalny samorząd zadeklarował pokrycie 20 proc. tej sumy.

"Dziękuję panu premierowi za wsparcie dla Poznania i poszkodowanych mieszkańców. To z pewnością będzie znacząca pomoc dla osób, które w kilka chwil utraciły cały dobytek. Dlatego środki będą przeznaczone przede wszystkim na potrzeby dotyczące pomocy jednorazowej oraz adaptację i wyposażenie lokali mieszkalnych. Po otrzymaniu środków z budżetu państwa niezwłocznie przekażemy je poznańskiemu magistratowi" - powiedział w środę wojewoda.

Tuż po zdarzeniu poszkodowanym rodzinom zostały wypłacone pierwsze zasiłki: po 1,5 tys. zł na każdą osobę. Dodatkowo rodzicom dzieci w wieku szkolonym wypłacono zasiłek szkolny w wysokości 620 zł na dziecko.

Do katastrofy budowlanej doszło 4 marca; budynek częściowo się zawalił, najprawdopodobniej wskutek wybuchu gazu. W ruinach znaleziono ciała pięciu osób, 21 zostało rannych. Ponad 30 poszkodowanych osób trafiło do hotelu. Większość rodzin odebrała już klucze do nowych mieszkań. Nadzór budowlany zdecydował o całkowitym wyburzeniu uszkodzonego obiektu.

W sprawie zdarzenia trwa prokuratorskie śledztwo. Według śledczych, do wybuchu doprowadził Tomasz J., który wcześniej miał zamordować swoją żonę i brutalnie okaleczyć jej ciało.

Mężczyzna jest podejrzany o zabójstwo kobiety, znieważenie jej zwłok oraz spowodowanie częściowego zawalenia kamienicy. Grozi mu dożywocie. 43-latek który po zdarzeniu trafił do szpitala nie przyznał się do zarzucanych mu czynów i skorzystał z prawa do odmowy składania wyjaśnień. 

(PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

 2. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 3. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 4. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 5. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 6. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 7. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook