Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pośmiertny awans rtm. Pileckiego coraz bliżej

05.09.2013

Dużo wskazuje na to, że rotmistrz Pilecki zostanie pośmiertnie awansowany. W Warszawie zostały złożone dwa wnioski, które postulują ten pomysł. To reakcja na działania Ministerstwa Obrony Narodowej, które przekonywało, że nie może awansować Pileckiego, ponieważ nikt o to nie wnioskował. Teraz jest już inaczej.

Młodzieżówka Prawa i Sprawiedliwości oraz Federacja Stowarzyszeń Weteranów i Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej, złożyli wniosek do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych z prośbą o awansowanie przez MON rotmistrza Witolda Pileckiego. Wnioski dotyczą - kolejno - awansu na posadę generała i pułkownika.

Federacja swój wniosek umotywowała – potrzebą oddania szacunku i uznania roli jaką spełnił Witold Pilecki, szczególnie jako żołnierz, w tworzeniu fundamentu przyszłej III Rzeczypospolitej Polskiej – napisano w oficjalnym piśmie z 2 września 2013 r. Organizacja skupia w swoich szeregach 17 organizacji kombatanckich, w tym Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej, Wolność i Niezawisłość czy Szare Szeregi. Dotychczasowy stopień wojskowy Pileckiego to rotmistrz w kawalerii, odpowiednik kapitana w piechocie.

W akcję włączyło się również stowarzyszenie Signum Temporis – pomysłodawca pierwszej w Polsce książki o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci pt. „Rycerze Lasu”, promującej postawy dumnego patriotyzmu.

W podobnym tonie argumentowali młodzi działacze PiS, którzy apelują do prezydenta Komorowskiego o tę decyzję. Wniosek publikujemy w całości:

Wniosek o mianowanie rotmistrza Witolda Pileckiego generałem

Szanowny Panie Kierowniku,

na podstawie przepisu art. 221 Kodeksu Postępowania Administracyjnego, Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości w Warszawie zwraca się do z wnioskiem o wykorzystanie posiadanego przez Pana uprawnienia do wnioskowania o mianowanie pośmiertne na wyższy stopień wojskowy rotmistrza Witolda Pileckiego.

Zgodnie z ustawą  z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polski, na stopień generała mianuje Prezydent Rzeczpospolitej Polski na wniosek Ministra Obrony. Natomiast na podstawie rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie mianowania na stopnie wojskowe, zgodnie z § 37 ust. 3 pkt 4 z wnioskiem o mianowanie pośmiertne na wyższy stopień wojskowy żołnierza, za zasługi, o których mowa w art. 76 ust. 8 pkt 1 lub 2 ustawy, może w szczególnie uzasadnionych przypadkach, wystąpić Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Zgodnie z tym rozporządzeniem wniosek o awans na stopień generalski winien być przekazany przez Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Prezydentowi RP.

Zgodnie z  art. 76 ust. 8 pkt 1 lub 2 oraz ust. 8b ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polski, awansować można pośmiertnie żołnierzy w uznaniu ich zasług z tytułu udziału w walkach o niepodległość państwa polskiego lub w uznaniu ich szczególnych zasług z tytułu działalności na rzecz suwerennej i demokratycznej Rzeczypospolitej Polskiej. Nie może ulegać wątpliwości, że rotmistrz Witold Pilecki wypełnia nawet nie jedną, ale obie te przesłanki. W 1940 Pilecki przedstawił swoim przełożonym plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w celu zebrania od wewnątrz informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania i zorganizowania ruchu oporu. W tym czasie niewiele było wiadomo o warunkach panujących w obozie. Nauczył się życiorysu nieujawnionego Niemcom polskiego żołnierza, by jako „Tomasz Serafiński” stworzyć dla Gestapo powód do zesłania do obozu zagłady. 19 września 1940 podczas łapanki wszedł w jej kocioł w bloku przy al. Wojska Polskiego 40 (gdzie znajduje się pamiątkowa tablica), by dostać się do obozu Auschwitz (w Oświęcimiu) i zdobyć informacje o panujących w nim warunkach. Do obozu trafił w nocy z 21 na 22 września 1940 wraz z tzw. drugim transportem warszawskim. Jako więzień nr 4859 był głównym organizatorem konspiracji w obozie. W zorganizowanej przez niego siatce nazwanej przez Pileckiego ZOW (Związek Organizacji Wojskowej) byli między innymi: Stanisław Dubois, Xawery Dunikowski i Bronisław Czech. Pilecki wyznaczył stworzonej przez siebie organizacji następujące cele: podtrzymywanie na duchu kolegów, przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu, potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie, przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz, przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu podczas ewentualnego zaatakowania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie, z równoczesnym zrzutem broni i siły żywej (desant).

Opracowywał pierwsze sprawozdania o ludobójstwie w Auschwitz ("raporty Pileckiego") przesyłane przez pralnicze komando do dowództwa w Warszawie i przez komórkę „Anna” w Szwecji dalej na Zachód. Meldunki o sytuacji w obozie przekazywane były także do głównej kwatery AK za pomocą uciekinierów z obozu. Jedna z takich ucieczek na polecenie Pileckiego odbyła się 16 maja 1942, a dokonali jej porucznik Wincenty Gawron oraz Stefan Bielecki. Kolejną ucieczkę z meldunkami ZOW 20 czerwca 1942 zorganizowali Eugeniusz Bendera, Kazimierz Piechowski oraz porucznik Stanisław Jaster. Więźniowie ci dokonali ucieczki najbardziej spektakularnej w historii Auschwitz uciekając uzbrojeni po zęby w przebraniu SS-manów, kradnąc samochód marki Steyr 220 należący do komendanta obozu Rudolfa Hoessa. Za swoją działalność konspiracyjną Pilecki jeszcze jako więzień obozu, w listopadzie 1941 został awansowany przez gen. Stefana Grota-Roweckiego do stopnia porucznika. 11 listopada 1943 został awansowany do stopnia rotmistrza.

Po zakończeniu II wojny światowej Witold Pilecki nie złożył broni, ale kontynuował walkę o niepodległość i suwerenność Polski. Nie zareagował na rozkaz Andersa polecający mu opuszczenie Polski w związku z zagrożeniem aresztowaniem. Rozważał skorzystanie z tak zwanej amnestii w 1947, ostatecznie postanowił jednak nie ujawniać się. 8 maja 1947 został aresztowany. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, m.in przez jednego z najokrutniejszych śledczych Eugeniusza Chimczaka. W trakcie ostatniego, jak się później okazało, widzenia z żoną, wyznał jej w tym kontekście: Oświęcim to była igraszka. 15 marca 1948 rotmistrz został skazany na karę śmierci. Wyrok wykonano dnia 25 maja w więzieniu mokotowskim na Rakowieckiej, poprzez strzał w tył głowy. Wykonawcą wyroku był Piotr Śmietański zwany „Katem z Mokotowa”.

Postać rotmistrza Witolda Pileckiego jest przykładem niezłomnego żołnierza, walczącego o Polskę do końca w każdych, nawet najtrudniejszych okolicznościach. Nikt nie jest bardziej od niego godny stopnia generała Wojska Polskiego. Dlatego w tym szczególnie uzasadnionym przypadku warto dokonać awansu nie o jeden stopień, ale od razu mianować pośmiertnie Witolda Pileckiego generałem. Witold Pilecki był znienawidzony zarówno przez okupanta hitlerowskiego jak i stalinowskiego. Dlatego też przez wiele lat po śmierci nie doczekał się odznaczeń ani awansów pośmiertnych. Dopiero w wolnej Polsce otrzymał pośmiertnie Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski a w 2006 roku został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego najwyższym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. Wierzymy, że dzisiaj nadszedł czas, aby został doceniony również poprzez awans na stopień generała.

Zważywszy na powyższe wnosimy o wystąpienie przez Pana Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych do Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego o nadanie rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu stopnia generała.

Z poważaniem - Michał Prószyński Pełnomocnik Forum Młodych PiS w Warszawie."

lw

Warto poczytać

 1. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 2. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 3. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 4. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 5. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 6. a7ee927633f2492cbe9bc3f5465d3f0b 25.10.2016

  Kukiz’15: Rządy PiS to drobna zmiana

  Rządy PiS, to nie jest dobra zmiana, ale drobna zmiana, to rządy kontynuacji - ocenili we wtorek posłowie Kukiz'15.

 7. st-st-st 25.10.2016

  Będą zarzuty dla kobiety z "czarnego protestu"

  Zarzuty mają dotyczyć naruszenia nietykalności i znieważenia policjanta" - powiedział PAP we wtorek oficer prasowy śródmiejskiej policji Robert Szumiata

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook