Jedynie prawda jest ciekawa


Posłowie wzywają rząd do obrony Polaków w Niemczech

19.07.2017

Sejmowa komisji łączności z Polakami za granicą przyjęła w środę dezyderat w sprawie realizacji postanowień polsko-niemieckiego Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy w zakresie realizacji praw Polaków w Niemczech.

W przyjętym przez komisję dokumencie posłowie zwracają się do szefów MSZ i MSWiA o "intensyfikację rozmów ze stroną niemiecką w sprawie wspierania praw Polaków w Niemczech oraz partnerskie wypełnianie zobowiązań dotyczących przedstawicieli Polonii i obywateli polskich w Niemczech". Postulują również, by ministrowie wystąpili do rządu niemieckiego o wykładnię niektórych zapisów Traktatu, które dotyczą m.in. statusu mniejszości i równorzędnych grup i wsparcia nauczania języka drugiego kraju, a także o określenie prawnego statusu Traktatu.

Jak mówiła przewodnicząca komisji Anna Schmidt-Rodziewicz (PiS), do tej pory dezyderaty w sprawie praw Polaków w Niemczech miały zwykle charakter apeli do strony niemieckiej o doprowadzenie do jego realizacji, szczególnie w sprawie "braku statusu mniejszości polskiej w Niemczech". Tym razem - zwróciła uwagę - autorzy zdecydowali się na konstrukcję "bardziej prawnej natury", w której zobowiązuje się szefów MSZ i MSWiA do wyjaśnienia ze stroną niemiecką niejasności dotyczących interpretacji zapisów traktatu.

Przedstawiając dezyderat Małgorzata Wypych (PiS) zaznaczyła z kolei, że został on wypracowany wspólnie ze Związkiem Polaków w Niemczech.

Inicjatywa dezyderatu w sprawie praw Polaków w Niemczech to konsekwencja wysłuchania przez komisję dwa tygodnie wcześniej informacji rządu na temat realizacji postanowień Traktatu między Polską a RFN o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 1991 roku.

Wiceszef MSZ Jan Dziedziczak ocenił wówczas realizację polsko-niemieckiego traktatu jako niepełną, w szczególności w obszarze dostępu do nauki języka polskiego dla dzieci i młodzieży oraz mechanizmów wsparcia dla szkół polonijnych. Wiceminister deklarował jednocześnie, że "polskie władze są gotowe do dalszego dialogu ze stroną niemiecką w celu zapewnienia Polakom w Niemczech wszystkich praw". Dziedziczak podkreślił też, że Polska modelowo realizuje swoje obowiązki wobec mniejszości niemieckiej.

Na problemy z realizacją traktatu z 1991 r. - m.in. w kwestiach związanych z nauczaniem języka polskiego w Niemczech - wskazywał również wiceszef MSWiA Jakub Skiba. Jego zdaniem w traktowaniu mniejszości polskiej w Niemczech i mniejszości niemieckiej w Polsce brakuje równowagi. Skiba zapewnił jednocześnie, że rząd "na wszystkich szczeblach prowadzi intensywne działania, które mają na celu zniwelowanie tych dysproporcji". Jednocześnie Skiba pozytywnie ocenił funkcjonowanie traktatu.

PAP/MBB

Fot. pixabay.ccom

Warto poczytać

 1. 1270bolek00a 21.05.2018

  Wałęsa okłamał miliony Polaków

  Lech Wałęsa jest postacią historyczną z zasługami, ale jest też postacią kontrowersyjną - uważa wiceminister kultury Jarosław Sellin

 2. 1270antypis 21.05.2018

  Opozycja wysyła bojówki do walki z PiS

  Sasin: osoby zakłócające spotkania z politykami PiS to zorganizowane bojówki

 3. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 4. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 5. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 6. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 7. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 8. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook