Jedynie prawda jest ciekawa


Posłowie pod lupą CBA

07.02.2017

"Posłowie muszą się liczyć z tym, że kontrola oświadczenia majątkowego może być kłopotliwa, bo polega ona na zapoznaniu się z rzeczywistym stanem majątkowym"

Mariusz Kamiński w rozmowie z Wirtualną Polską przyznał, że przyszłe przepisy dotyczące kontroli skarbowej urzędników państwowych mogą być uciążliwe. "Posłowie muszą się liczyć z tym, że kontrola oświadczenia majątkowego może być kłopotliwa, bo polega ona na zapoznaniu się z rzeczywistym stanem majątkowym"
- powiedział Kamiński.

Minister przyznał, że projekt ustawy będzie gotowy za kilka miesięcy. "Jesteśmy na etapie analizowania potrzeb państwa wobec Centralnego Biura Antykorupcyjnego, zastanawiamy się jakie sfery CBA należy rozwijać. Niedługo będziemy mieli bardzo konkretne wnioski w tym zakresie" - podkreślił.

Zdaniem koordynatora służb specjalnych, agentów CBA jest w tej chwili za mało „w stosunku do skali wyzwań”. Zapewnia on również, że trwają prace, które ułatwią sposób weryfikowania wiarygodności oświadczeń majątkowych posłów. Jego zdaniem obecna procedura jest „niełatwa i czasochłonna”. "Polega ona na zapoznaniu się z rzeczywistym stanem majątkowym osoby kontrolowanej. To wymaga zgody banku i zgody sądu na wejście w konta bankowe i na przeanalizowanie przepływów na nich" -  tłumaczył Kamiński.

Zdaniem ministra przyszłe przepisy postawią jasne wymagania w procesie składania oświadczeń majątkowych.

"Chcemy to uporządkować, uprościć, by osoby, które składają oświadczenia miały pełną jasność, czego się od nich oczekuje, a jednocześnie, by był efektywny sposób weryfikowania wiarygodności tych oświadczeń" - zapowiedział.

Kamiński wytłumaczył w jaki sposób w tej chwili wyglądają kontrole posłów przez agentów CBA. "To się wiąże z konkretnymi informacjami napływającymi do CBA wskazującymi, że ktoś mógł złożyć fałszywe oświadczenie. CBA analizuje też oświadczenia na bieżąco. Porównuje oświadczenia z poprzednich lat z tymi, które są ujawniane aktualnie. Jeśli stwierdzi, że nastąpi istotna różnica w stanie majątkowym i z treści oświadczenia nie wynika jaki był powód wówczas CBA uważa, że są przesłanki, by wszczynać kontrolę majątkową wobec konkretnego polityka, czy urzędnika. Monitoring oświadczeń trwa cały czas" - wyjaśnił minister.

[Fot. PAP/Paweł Supernak]

MW/wiadomosci.wp.pl

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook