Jedynie prawda jest ciekawa


Posłowie PO rozczarowani przerwaniem protestu

14.01.2017

Czyżby w Platformie Obywatelskiej szykował się rozłam? Część posłów jest rozczarowana przerwaniem protestu w Sejmie. Sławomir Neumann, w rozmowie z „Super Expressem”, stwierdził, że gdyby się zastanowił, to musiałby zrobić listę „bohaterów” od lansowania i gry na siebie, którzy opowiadają takie historie mediom.

Neumann tłumaczył, że PO w rzeczywistości nie zakończyła protestu, ale go „zawiesiła”… 


„Ten protest możemy odwiesić, jeżeli będzie jakaś próba wyrugowania mediów z Sejmu albo wykluczania bez powodu posłów opozycji z obrad” — powiedział polityk. 

Szef klubu PO wyjaśniał ponadto, że tak naprawdę nie doszło do ich przegranej, lecz wygranej o sejmowy spór. 

„Chcieliśmy pełnego przywrócenia mediów do pracy w Sejmie i to się stało. Chcieliśmy przywrócenia niesłusznie wykluczonego posła Szczerby i to się stało. Była też sprawa przegłosowania budżetu w Sali Kolumnowej, ale to wyszło już z parlamentu i nic nie możemy zrobić” — mówił. 

Neumann zapewniał w rozmowie, że decyzja zarządu krajowego i klubu Platformy była jednogłośna.  

„Zakończenie protestu przegłosowano jednogłośnie! Bez głosu sprzeciwu. Podobnie zresztą jak decyzję o okupacji sali” — powiedział. 

Sławomir Neumann został jednak skonfrontowany ze słowami prowadzącego rozmowę reportera „SE”, który zwrócił uwagę na niezadowolenie wielu posłów PO z przerwania protestu. 

„To nieprawda. Powtarza pan to, co ktoś „spinuje”…” — odpowiedział polityk, ale po chwili nie zdołał ukryć zirytowania. 

„Na klubie PO też nie było głosu sprzeciwu! A teraz część udaje bohaterów i gada po kątach — stwierdził. 

„I zapewne gdybym usiadł i zastanowił się, to mógłbym zrobić listę „bohaterów” od lansowania i gry na siebie, którzy opowiadają takie historie mediom. To smutne. Brak odwagi cywilnej, by powiedzieć to samo w oczy koleżankom lub kolegom” — dodał Neumann. 

Szef klubu PO zapewniał również, że przerwanie protestu nie było podjęte ze względu na słupki sondażowe, ale chodziło o „podstawowe zasady”. 

Neumann starał się również bronić tych partyjnych kolegów, którzy protestowali w Sejmie w „wyjątkowy” sposób - grasując po sali plenarnej i przeglądając rzeczy innych posłów i śpiewając piosenki o puczu. 

„Rozmawialiśmy o tym, co tam się działo… Wie pan, ludzie zamknięci przez jakiś czas na sali bez okien, pod ciśnieniem, w emocjach… Ich formy ekspresji bywają różne. (…) Tu doszła forma protestu, szczególnego stresu. To nie była normalna sytuacja. Jasne, że byłoby lepiej bez tego, co widzieliśmy” — tłumaczył się polityk PO, zaznaczając jednocześnie, że nie ma to znaczenia w porównaniu do nielegalnie uchwalonego budżetu. 

W rozmowie nie zabrakło również docinki w stronę innych partii opozycyjnych. Neumann stwierdził, że Kukiz‘15 i Nowoczesna dali się złapać na „pic” Prawa i Sprawiedliwości. 

„Panowie Kukiz i Petru są w Sejmie od niedawna i chyba nie do końca to złapali… Senat nie może naprawić budżetu, może tylko przegłosować poprawki. Nie ma powrotu do debaty budżetowej w Sejmie. To był pic, którzy podrzucił im PiS!” — skomentował Neumann.

wkt/"Super Express"/wPolityce.pl

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 2. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 3. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 4. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 5. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

 6. ojtad18042018 19.04.2018

  „Chryja pod Radiem Maryja”. Feministki organizują prowokację w dniu urodzin ojca Tadeusza Rydzyka

  W dniu, w którym ojciec Tadeusz Rydzyk będzie świętował swoje 73 urodziny, feministki zaplanowały akcję pod siedzibą Radia Maryja w Toruniu.

 7. nowoczesna18042018 19.04.2018

  Nowoczesna pomyliła powstania, które dziś uczciliśmy. Kolejna kompromitacja

  Żenująca wpadka partii Katarzyny Lubnauer. Nie wiedzą, kogo pamięć dziś uczcili

 8. duda18042018 19.04.2018

  „W 1944 roku w miejscu warszawskiego getta była pustynia”

  W 1944 r. w miejscu getta warszawskiego była pustynia, zamiarem Niemców było zniszczenie zarówno narodu żydowskiego jak i pamiątek po narodzie żydowskim.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook