Jedynie prawda jest ciekawa


Posłowie PO rozczarowani przerwaniem protestu

14.01.2017

Czyżby w Platformie Obywatelskiej szykował się rozłam? Część posłów jest rozczarowana przerwaniem protestu w Sejmie. Sławomir Neumann, w rozmowie z „Super Expressem”, stwierdził, że gdyby się zastanowił, to musiałby zrobić listę „bohaterów” od lansowania i gry na siebie, którzy opowiadają takie historie mediom.

Neumann tłumaczył, że PO w rzeczywistości nie zakończyła protestu, ale go „zawiesiła”… 


„Ten protest możemy odwiesić, jeżeli będzie jakaś próba wyrugowania mediów z Sejmu albo wykluczania bez powodu posłów opozycji z obrad” — powiedział polityk. 

Szef klubu PO wyjaśniał ponadto, że tak naprawdę nie doszło do ich przegranej, lecz wygranej o sejmowy spór. 

„Chcieliśmy pełnego przywrócenia mediów do pracy w Sejmie i to się stało. Chcieliśmy przywrócenia niesłusznie wykluczonego posła Szczerby i to się stało. Była też sprawa przegłosowania budżetu w Sali Kolumnowej, ale to wyszło już z parlamentu i nic nie możemy zrobić” — mówił. 

Neumann zapewniał w rozmowie, że decyzja zarządu krajowego i klubu Platformy była jednogłośna.  

„Zakończenie protestu przegłosowano jednogłośnie! Bez głosu sprzeciwu. Podobnie zresztą jak decyzję o okupacji sali” — powiedział. 

Sławomir Neumann został jednak skonfrontowany ze słowami prowadzącego rozmowę reportera „SE”, który zwrócił uwagę na niezadowolenie wielu posłów PO z przerwania protestu. 

„To nieprawda. Powtarza pan to, co ktoś „spinuje”…” — odpowiedział polityk, ale po chwili nie zdołał ukryć zirytowania. 

„Na klubie PO też nie było głosu sprzeciwu! A teraz część udaje bohaterów i gada po kątach — stwierdził. 

„I zapewne gdybym usiadł i zastanowił się, to mógłbym zrobić listę „bohaterów” od lansowania i gry na siebie, którzy opowiadają takie historie mediom. To smutne. Brak odwagi cywilnej, by powiedzieć to samo w oczy koleżankom lub kolegom” — dodał Neumann. 

Szef klubu PO zapewniał również, że przerwanie protestu nie było podjęte ze względu na słupki sondażowe, ale chodziło o „podstawowe zasady”. 

Neumann starał się również bronić tych partyjnych kolegów, którzy protestowali w Sejmie w „wyjątkowy” sposób - grasując po sali plenarnej i przeglądając rzeczy innych posłów i śpiewając piosenki o puczu. 

„Rozmawialiśmy o tym, co tam się działo… Wie pan, ludzie zamknięci przez jakiś czas na sali bez okien, pod ciśnieniem, w emocjach… Ich formy ekspresji bywają różne. (…) Tu doszła forma protestu, szczególnego stresu. To nie była normalna sytuacja. Jasne, że byłoby lepiej bez tego, co widzieliśmy” — tłumaczył się polityk PO, zaznaczając jednocześnie, że nie ma to znaczenia w porównaniu do nielegalnie uchwalonego budżetu. 

W rozmowie nie zabrakło również docinki w stronę innych partii opozycyjnych. Neumann stwierdził, że Kukiz‘15 i Nowoczesna dali się złapać na „pic” Prawa i Sprawiedliwości. 

„Panowie Kukiz i Petru są w Sejmie od niedawna i chyba nie do końca to złapali… Senat nie może naprawić budżetu, może tylko przegłosować poprawki. Nie ma powrotu do debaty budżetowej w Sejmie. To był pic, którzy podrzucił im PiS!” — skomentował Neumann.

wkt/"Super Express"/wPolityce.pl

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook