Jedynie prawda jest ciekawa


Posłowie PiS: Podniesienie składki do TK

01.02.2012

Posłowie PiS Beata Szydło oraz Przemysław Wipler wystosowali list do organizacji polskich pracodawców. Tłumaczą w nim, dlaczego ich partia zdecydowała się skierować do Trybunału Konstytucyjnego ustawę podnoszącą składkę rentową. Portal Stefczyk.info publikuje list w całości:

Beata Szydło
Poseł na Sejm RP

Przemysław Wipler
Poseł na Sejm RP

Szanowni Państwo!

Jesteśmy przekonani, że zarówno władze statutowe Państwa organizacji, jak i Państwa członkowie na bieżąco śledzą proces uchwalania przez Parlament aktów prawnych mających znaczenie dla codziennej działalności polskich przedsiębiorców. Z pewnością jesteście Państwo również zainteresowani sposobem i jakością tworzenia oraz uzasadniania tych regulacji. Jako posłowie na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oraz członokwie sejmowej Komisji Finansów Publicznych mamy możliwość uczestniczenia w centrum wydarzeń przekładających się na kształt obowiązujących w Polsce regulacji prawnych. Dlatego uważamy za stosowne podzielenie się z Państwem informacjami dotyczącymi przebiegu prac nad przeprowadzoną w ekspresowym tempie przez Parlament i uchwaloną przed Świętami Bożego Narodzenia ustawą dotyczącą podwyżki obciążeń przedsiębiorców z tytułu składki rentowej, która zwiększyła o 44% dotychczasowe obciążenia z tego tytułu.

Chcielibyśmy zwrócić Państwa uwagę na sposób uzasadnienia tego aktu prawnego przez Rząd oraz argumenty używane przez jego przedstawicieli w trakcie prac parlamentarnych. Już sama lakoniczność i powierzchowność uzasadnienia projektu ustawy wysłanej do Sejmu budziła zasadnicze wątpliwości - projekt ustawy miał niecałe półtorej strony uzasadnienia i 9 stron oceny skutków regulacji, której sporą część stanowiła relacja z odbytych konsultacji społecznych projektu ustawy. Z pewnością można postawić wyższe wymagania autorom projektu ustawy, która spowoduje przetransferowanie w ciągu czterech lat tj. 2012 – 2015 dodatkowych ponad 35 miliardów PLN z kieszeni przedsiębiorców do budżetu Państwa.

O ile powyższe niefrasobliwe uzasadnienie projektu ustawy i użyte w nim sformułowania można uznać za przejaw standardowego, aczkolwiek nie znajdującego w niczym usprawiedliwienia, podejścia rządowych legislatorów do postawionego im zadania, to prawdziwy niepokój budzi stanowisko Ministra Finansów p. Jacka Rostowskiego zajęte w trakcie prac nad ta ustawą. Otóż w trakcie debaty parlamentarnej przypomnieliśmy Panu Ministrowi, że uzasadniając w 2010 r. podwyżkę podatku VAT mówił, że najgorsze, co można zrobić w Polsce, jeżeli chodzi o daniny publiczne, to jest właśnie podnoszenie składki rentowej. Twierdził wtedy – dla potrzeb podwyżki VAT – że dużo gorszym rozwiązaniem niż podnoszenie opodatkowania konsumpcji jest podnoszenie opodatkowania pracy. Zapytaliśmy Pana Ministra co takiego zmieniło się w jego ocenie sytuacji przez te półtora roku, że pod koniec 2011 r. sięga w trybie pilnym do rozwiązania, które sam jeszcze kilkanaście miesięcy temu uważał za niezwykle negatywne dla polskiej gospodarki borykającej się z tak wysoką stopą bezrobocia.

Odpowiadając na pytanie posłów Prawa i Sprawiedliwości minister Rostowski udzielił szokującej w naszej ocenie odpowiedzi stwierdzając, iż "polskie przedsiębiorstwa, polskie firmy nigdy nie miały tyle płynności co dzisiaj i wobec tego mogą sobie na to pozwolić" (cytat z wypowiedzi na posiedzeniach Sejmu, posiedzenie nr 4 z dnia 21 grudnia 2011 r.). Argumentem dla Pana Ministra okazał się być opublikowany tego samego dnia artykuł w Gazecie Wyborczej (!), w którym autorzy artykułu omawiając zjawisko dysponowania zasobami gotówki przez polskie przedsiębiorstwa wskazywali na to, że jest to przejaw przygotowywania się przedsiębiorców do nadchodzącego kryzysu. Polscy przedsiębiorcy, którzy pamiętają dobrze trudne chwile z okresów poprzednich zawirowań globalnej gospodarki dobrze wiedzą, że w trudnej sytuacji trzeba liczyć na własne zakumulowane zasoby gotówki, a nie na instytucje finansowe, które w czasach kryzysów finansowych nie są przewidywalnym źródłem dostępu do kapitału obrotowego. Okazuje się, że ta przezorność i zapobiegliwość została odczytana przez Rząd jako zachęta do odebrania przedsiębiorcom części wolnej gotówki „marnującej” się na ich kontach bankowych…

Nie ulega wątpliwości, że powyższa wypowiedź ministra Rostowskiego w pełni koresponduje z jedną z tez expose Prezesa Rady Ministrów p. Donalda Tuska, który brzmiała w sposób następujący:

Dzisiaj, tak to oceniamy i statystyki są tutaj dość jednoznaczne, firmy, przedsiębiorstwa nie są skłonne ze względu na to kryzysowe zagrożenie wydawać pieniędzy. I dlatego jest duże prawdopodobieństwo, ze istotna cześć środków, która wpłynie do budżetu Państwa z tytułu podwyższenia składki o 2 punkty procentowe, to są pieniądze, które w innym przypadku leżałyby raczej na lokatach, niż pracowały w gospodarce.

Minister Rostowski twórczo rozwinął tę tezę uznając, że lepiej dla pieniędzy przedsiębiorców będzie, aby zostały przekazane Państwu na zmniejszenie deficytu budżetowego niż marnowały się na kontach przedsiębiorców, skoro nie wiedzą oni na co należy te pieniądze wydać.

Jesteśmy przekonani, że Państwa organizacja i jej członkowie powinni dysponować pełną wiedzą na temat przebiegu procesu legislacyjnego i stanowisk zajmowanych w debacie publicznej przez urzędników, którzy mają zasadniczy wpływ na poziom obciążeń fiskalnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce. Chętnie będziemy umożliwiać Państwu dostęp do tych informacji w trakcie dalszych prac parlamentarnych w tej kadencji Sejmu.

Uwzględniając fakt, że mamy bardzo poważne zastrzeżenia do jakości zarówno samej ustawy dotyczacej podniesienia składki rentowej jak i trybu jej uchwalenia, posłowie Prawa i Sprawiedliwości podjęli decyzję o skierowaniu skargi na przyjęta ustawę do Trybunału Konstytucyjnego. Mamy nadzieję, że Państwa organizacja i jej członkowie wesprzecie nasze działałnia w tym zakresie zarówno w przestrzeni publicznej, jak i przez akces do postepowania przed TK, na przykład przez wysłanie do Trybunału Konstytucyjnego stanowisk wspierajacych stanowisko skarżących.

Będziemy również bardzo wdzięczni za przekazanie uwag do projektu skargi, który załączamy. Prosimy o przesyłanie tych uwag na adres biuro@wipler.pl. W razie jakichkolwiek uwag bądź wątpliwości, prosimy o kontakt pod numerem: (+48 513 702 140). Ponadto, gdyby Państwa organizacja uzyskała dla własnych potrzeb eksperckie opinie prawne potwierdzające nasze przekonanie co do niekonstytucyjności ustawy z dnia 21 grudnia 2011 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych prosimy bardzo o przesłanie nam tych opinii prawnych celem przedłożenia ich w ramach postępowania, które będzie toczyć się przed Trybunałem Konstytucyjnym. Każde tego typu wsparcie może okazać się istotne dla przekonania sędziów Trybunału Konstytucyjnego do zasadności naszego wniosku.

Z poważaniem

Beata Szydło
Przemysław Wipler
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 2. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 3. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 4. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook