Jedynie prawda jest ciekawa


Posłowie PiS odpowiadają na zarzuty PO

23.12.2016

"W związku z głosowaniem w zeszły piątek w Sali Kolumnowej Sejmu posłowie opozycji „histeryzują” i próbują stworzyć zamieszanie" - uważają posłowie PiS. "Wszystko odbyło się legalnie; nie złamano regulaminu" - podkreślają.

Posłowie PiS na piątkowym briefingu w Sejmie ocenili, że PO i Nowoczesna „próbują stworzyć zamieszanie” w związku z zeszłotygodniowym głosowaniem w Sali Kolumnowej Sejmu. Odnieśli się także do ataku Tomasza Siemoniaka na szefa MON Antoniego Macierewicza. "PO w przeddzień rozmieszczenia wojsk NATO w Polsce głosi szkodliwe i nieprawdziwe tezy o kryzysie w polskiej armii" - podkreślił poseł PiS Michał Dworczyk.

"Zmiany kadrowe w armii są czymś naturalnym; nie należy robić z tego powodu sensacji" - dodał. "Sekretarzy, którzy liczyli głosy w sektorach było ośmiu. 10 zostało łącznie powołanych, dwóch nie stawiło się do pracy. W związku z tym dokonano zmiany wstępnego podziału z dziesięciu sektorów na osiem. Co więcej było dwóch dodatkowych posłów, którzy byli sekretarzami w komisji skrutacyjnej. Siedzieli przy stole prezydialnym" - powiedział poseł Łukasz Schreiber.

Jak zaznaczył ośmiu posłów sekretarzy liczyło głosy."Wszystkie protokoły po każdym głosowaniu każdy z posłów-sekretarzy dostarczał do marszałka" - dodał. "Prawdę mówił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, prawdę mówił prezes Jarosław Kaczyński. Tak to wyglądało. Nie ma powodów, aby w jakikolwiek sposób to kwestionować. Nie ma żadnego artykułu w regulaminie, który został złamany. Jeżeli tak, to oczekujemy na wskazanie takowego" - podkreślił poseł PiS.

Jak zaznaczył, zdarzyło się już wcześniej w historii Sejmu, że głosowanie odbywało się w Sali Kolumnowej. "Wówczas także głosowano przez podniesienie ręki. Wszelkie próby dalszej histerii w tym temacie uważamy za absolutnie niewskazane" - oświadczył.

Według Michała Dworczyka, o tym, iż głosowania w Sali Kolumnowej były prawidłowe świadczy obecność na sali i pomoc w liczeniu głosów pracowników Kancelarii Sejmu. Politycy PiS byli pytani czy wobec obecnej sytuacji posiedzenie Sejmu 11 stycznia może się odbyć także w Sali Kolumnowej.

"Parlament musi obradować. Jest regulamin, który mówi o tym jak pracuje Sejm. Mam nadzieję, że najbliższe posiedzenie Sejmu odbędzie się w normalnym trybie na sali plenarnej. Gdyby była dalsza obstrukcja, blokowanie fotela marszałka, nie wyobrażamy sobie, żeby parlament nie obradował" - powiedział Dworczyk.

Posłowie PiS odnieśli się też do słów lidera Nowoczesnej Ryszarda Petru, który stwierdził w piątek, że jeśli 11 stycznia w Sejmie nie odbędzie się debata nt. budżetu na 2017 r. i kolejne posiedzenie Sejmu odbędzie się w Sali Kolumnowej, nie będzie innej możliwości jak samorozwiązanie Sejmu. "Trudno odnosić się do emocjonalnych wystąpień polityków opozycji totalnej. Nie ma żadnych przesłanek, żeby w ogóle o tym dyskutować" - zaznaczył Dworczyk.

Schreiber dodał, że samorozwiązanie Sejmu może mieć miejsce, gdy rząd traci poparcie większości parlamentarnej i nie ma możliwości stworzenia nowego gabinetu."Rząd premier Beaty Szydło cieszy się wsparciem większości parlamentarnej, prowadzi prace, które są ważne dla Polaków" - oświadczył.

kk/PAP

[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 2. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

 3. 1270annairadzio 23.05.2018

  Prawdziwy mąż stanu. Radek Sikorski żalił się żonie na J. Kaczyńskiego

  Mojemu mężowi po wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego było przykro i był wzburzony - zeznała w środę Anne Applebaum w procesie, który b. szef MSZ Radosław Sikorski wytoczył prezesowi PiS. Dodała, że takie wypowiedzi wpływają na to, jak Sikorski jest postrzegany za granicą.

 4. michnik23052018 23.05.2018

  Odpalił świecę dymną na spotkaniu z Adamem Michnikiem. Teraz skazał go sąd

  Na karę pół roku ograniczenia wolności w postaci 30 godzin prac społecznych na miesiąc skazał w środę Sąd Rejonowy w Płocku (Mazowieckie) 30-letniego Mateusza J., oskarżonego o odpalenie świecy dymnej na spotkaniu w tym mieście w 2017 r. z szefem "Gazety Wyborczej" Adamem Michnikiem.

 5. 1270policjasw 23.05.2018

  15-latka uratowała znajomą z internetu od śmierci

  15-latka z Jasienicy uratowała o rok starszą koleżankę z wirtualnego świata, która chciała popełnić samobójstwo. Zaniepokoił ją wpis w internecie. Powiadomiła o nim szkolnego pedagoga. Resztą zajęli się policjanci. Zdążyli w ostatniej chwili - podała policja.

 6. Laboratorium 22.05.2018

  Groźna choroba trafiła do Polski? Tajemniczy zgon w Świnoujściu

  Załoga statku, który przypłynął do Świnoujścia z Liberii, została objęta kwarantanną po tym, jak w niedzielę zmarł jeden z członków załogi. Procedury epidemiologiczne wprowadzono też w świnoujskim szpitalu. U drugiego marynarza z tego samego statku stwierdzono malarię

 7. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook