Jedynie prawda jest ciekawa


Posłanka Nowoczesnej twierdzi, że nikt nie naciskał na protestujących w Sejmie. A co z kobietą, która chciała go opuścić?

28.05.2018
Scheuring-Wielgus
Posłanka Nowoczesnej twierdzi, że nikt nie naciskał na protestujących w Sejmie. A co z kobietą, która chciała go opuścić?

Decyzja o zawieszeniu protestu w Sejmie była podyktowana zdrowiem dzieci i ich opiekunów; każdą decyzję, jaka by nie była, po prostu szanuję - powiedziała posłanka niezrzeszona Joanna Scheuring-Wielgus. Jak zapewniła, na protestujących "nikt nigdy nie naciskał" ani "niczego nie sugerował".

W niedzielę rodzice i opiekunowie osób niepełnosprawnych po 40 dniach protestu opuścili Sejm. Jak powiedziała podczas konferencji prasowej przed Sejmem Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych, protest został zawieszony po 40 dniach m.in. ze względu na to, że - jak mówiła - po decyzjach marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i straży marszałkowskiej, protestujący obawiali się o swoje "życie i zdrowie, a przede wszystkim o zdrowie i życie ich dzieci".

Schering-Wielgus podkreśliła w poniedziałek w TOK FM, że decyzja protestujących była podyktowana zdrowiem dzieci i ich opiekunów. - Każdą decyzją, jaka by nie była, po prostu szanuję - oświadczyła. Jak zaznaczyła, "nigdy na nich (protestujących) nikt nie naciskał, nikt nigdy im niczego nie sugerował".

W ocenie posłanki osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie zdecydowali się protestować w Sejmie, ponieważ zostali "okłamani i oszukani". Jej zdaniem politycy PiS podczas ich protestu w 2014 r. "obiecali im po prostu słownie", że spełnią ich postulaty.

Scheuring-Wielgus zaznaczyła, że opowiadała się za bezwzględnym spełnieniem jednego z postulatów dotyczącego wprowadzenia tzw. dodatku rehabilitacyjnego w kwocie 500 zł miesięcznie. Jej zdaniem "wystarczyło to zrobić poprawką do programu 500 plus i zabrać pieniądze tym osobom, które są bogate". Na pytanie, czy popiera daninę solidarnościową, odparła: "to jest wymysł Mateusza Morawieckiego, który po prostu chciał w jakiś sposób przykryć swoją nieudolność w całej tej sprawie związanej z protestem".

Czyżby? Z informacji medialnych wynika, że wcale tak nie było. Jak ustalił portal tvp.info, w trakcie protestu zmęczyła się jedna z matek, Katarzyna Milewicz. Kobieta chciała w środę 16 maja zrezygnować z okupowania Sejmu i razem z mężem i dwiema córkami wrócić do domu. 
Gdy była już spakowana, posłanki Joanna Mucha i Joanna Scheuring-Wielgus zaczęły namawiać ją, by jednak została w Sejmie. To tyle w kwestii "braku nacisku".

Protest opiekunów osób niepełnosprawnych i ich podopiecznych trwał od 18 kwietnia. Zgłaszali dwa postulaty - zrównania renty socjalnej z minimalną rentą z tytułu niezdolności do pracy oraz wprowadzenia dodatku "na życie", zwanego też "rehabilitacyjnym" dla osób niepełnosprawnych niezdolnych do samodzielnej egzystencji po ukończeniu 18. roku życia w kwocie 500 złotych miesięcznie.

PAP/kh/tvp.info

Warto poczytać

 1. timmer18062018 18.06.2018

  Obywatele RP proszą Timmermansa o pomoc. Wiceszef KE: „Głos polskiego społeczeństwa jest ważny”

  "Wiceszef KE Frans Timmermans sprawia wrażenie człowieka zdeterminowanego do obrony własnego stanowiska, w kwestiach dot. podstaw UE i praworządności prezentuje stanowisko niewzruszone"

 2. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 3. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

 4. jaki18062018 18.06.2018

  Wpadka Jakiego w sieci. Jak wyglądały jego przeprosiny?

  Wiceszef MS, kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta stolicy Patryk Jaki zapowiedział, że w ramach przeprosin za udostępnione na jego profilu na Facebooku zdjęcie z pogrzebu polityka PO Sebastiana Karpiniuka wyśle "sprzęt dla dzieciaków" na stadion im. Sebastiana Karpiniuka w Kołobrzegu.

 5. trzasko06062018 18.06.2018

  Trzaskowski naprawdę to powiedział! "Pieniądze z UE popłyną wówczas, gdy PiS przegra wybory"

  Kandydat opozycji odniósł się do sporu Polski z Komisją Europejską.

 6. pogotowie12062018 18.06.2018

  Śmierelny wypadek. Autobus wpadł do rowu

  W miejscowości Konstantynowo (Kujawsko-Pomorskie) trwa akcja ratunkowa po wypadku autobusu, w którym zginęły 2 osoby, a szesnaście jest rannych. Na miejsce zdarzenia przyleciały dwa śmigłowce LPR i dojeżdżają kolejne karetki pogotowia.

 7. respectus170602018 17.06.2018

  „Polacy po swoje!”. Kolejny spot, który budzi ogromne emocje. Jedni chwalą, inni wolą nie komentować

  Na Twitterze zaprezentowano nowy spot kampanii #RespectUs. Wideo wzbudziło gorące emocje.

 8. Petru-15062018 17.06.2018

  Niesamowite. Jednak powstanie kolejna partia Ryszarda Petru. Znamy szczegóły!

  Stowarzyszenie b. lidera Nowoczesnej tworzy właśnie "Plan Naprawy Państwa", czyli program nowego ugrupowania, alternatywny dla polityki PiS. Ujawniamy szczegóły i kolejny plan Petru.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook