Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł PiS dementuje: Nie strzelałem do robotników

04.01.2017

Leonard Krasulski odpowiada na oskarżenia jednej z gazet.

Przez nierzetelność dziennikarską zostałem postawiony w jednym rzędzie ze skazanymi prawomocnymi wyrokami karnymi członkami jednostek wojskowych, które uczestniczyły w pacyfikacji robotników - oświadczył na konferencji prasowej w środę poseł PiS Leonard Krasulski.

Konferencję w siedzibie PiS w Elblągu poseł Krasulski zwołał po publikacji w Fakcie. Dziennik napisał, że "Krasulski zataił w życiorysie, że służył w Ludowym Wojsku Polskim, ale też, że był to 1. Warszawski Pułk Czołgów, a to żołnierze tej formacji w grudniu 1970 r. strzelali do robotników na Wybrzeżu".

Poseł Krasulski w wygłoszonym krótkim oświadczeniu powiedział także, że "wymieniona publikacja zawiera nierzetelne i nieuczciwe treści". "Tezy w niej zawarte naruszają moje dobre imię, łącząc mnie z tragicznymi wydarzeniami grudnia 70 roku" - dodał.

"Oświadczam, że podejmę wszelkie możliwe kroki prawne przeciwko nierzetelnym wydawcom i dziennikarzom rozpowszechniającym te stawiające mnie w złym świetle treści" - powiedział poseł Krasulski, po czym opuścił salę konferencyjną nie chcąc odpowiadać na żadne pytania dziennikarzy. Dziennikarze próbowali zadawać pytania idąc za posłem, jednak ten zamknął się w biurze, odpychając wcześniej próbującą wejść tam za nim dziennikarkę Polsat.

Przed wygłoszeniem oświadczenia przez posła Krasulskiego, Rafał Traks z zarządu struktur powiatowych PiS w Elblągu przedstawił posła Krasulskiego jako byłego członka Tymczasowej Komisji Koordynacyjnej NSZZ Solidarność, sygnatariusza wniosku o rejestrację NSZZ Solidarność w 1988 r., byłego członka komisji Krajowej Komisji NSZZ Solidarność, byłego członka Krajowego Komitetu Obywatelskiego, byłego przewodniczącego Wojewódzkiego Komitetu Obywatelskiego, prezesa zarządu okręgowego Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczącego rady regionalnej PiS, rzecznika dyscyplinarnego klubu PiS, członka komitetu politycznego PiS, członka zespołu dyscyplinarnego PiS, współzałożyciela Porozumienia Centrum oraz współzałożyciela PiS.

Traks podkreślił, że "poseł Leonard Krasulski w stanie wojennym za działalność antykomunistyczną został skazany przez sąd Marynarki Wojennej na 5 lat pozbawienia wolności i odbył wyrok 18 miesięcy w zakładzie karnym". "Insynuowane informacje są obrzydliwe" - dodał Traks.

Ministerstwo Obrony Narodowej na stronach internetowych opublikowało skany dokumentów z przebiegu służby wojskowej Krasulskiego.

Jak podkreślono "dokumentacja potwierdza fakty represji, jakie spadły na posła Krasulskiego w czasie służby wojskowej za jego postawę niepodległościową". Te same skany przedstawiono dziennikarzom na konferencji prasowej.

Jest to "Zeszyt ewidencyjny" sygnowany przez Siły Zbrojne Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Zeszyt zawiera przebieg służby, w którym zapisano, iż Leonard Krasulski zaczął służbę wojskową 23.10. 1969 roku w I Warszawskim Pułku Czołgów i z przerwami, w których skierowano go do batalionu medycznego, służył do 1976 roku.

Następnie jak wynika z kopii przedstawionego dokumentu został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy.

Zeszyt zawiera opinię, w której przełożeni napisali, że Krasulski "okazał się podoficerem niezdyscyplinowanym, małowartościowy, ze swoich obowiązków wywiązywał się (średnioczytelne) połowicznie". "Nie troszczy się o warunki bytowe żołnierzy. Musi być pod stałą kontrolą przełożonych. Samodzielnie nic nie potrafi zrobić. Nie dba o powierzone mu mienie" - napisano.

Leonard Krasulski, zwany przez współpracowników i przyjaciół Lonią (co ujawnił m.in. w rozmowie z Teresą Torańską w książce "Smoleńsk" Karol Karski) od lat uchodzi za jednego z najbliższych współpracowników Jarosława Kaczyńskiego, co podczas wizyt w tym mieście Kaczyński wiele razy podkreślał. Krasulski już w 1989 roku organizował w woj. elbląskim kampanię wyborczą Jarosława Kaczyńskiego do Senatu, a potem uczestniczył w zakładaniu Porozumienia Centrum oraz PiS.

Od lat Krasulski jest szefem lokalnych struktur PiS w Elblągu.

Krasulski posłem jest nieprzerwanie od V kadencji Sejmu, podczas posiedzeń często siedzi tuż za prezesem Kaczyńskim, w obecnej kadencji Sejmu jest członkiem prezydium klubu PiS. Krasulski jest zastępcą przewodniczącego w komisjach Gospodarki i Rozwoju oraz Łączności z Polakami za Granicą. Od wielu lat zabiega m.in. o realizację pomysłu przekopu Mierzei Wiślanej.

Mly/PAP

fot. PAP/Tomasz Waszczuk

Warto poczytać

 1. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

 2. Kukizwiki 20.04.2018

  "Tu ma Pan swoją daninę". Kukiz atakuje Morawieckiego

  Politycy Kukiz'15 krytykują zapowiadaną przez premiera Mateusza Morawieckiego "daninę solidarnościową", którą mają zostać opodatkowani najbogatsi. Pieniądze z daniny zasiliłyby utworzony fundusz wsparcia osób niepełnosprawnych

 3. PomnikACwiki 20.04.2018

  Postkomuna w praktyce. Represjonowani w PRL skazani za zamalowanie sierpa i młota!

  Byli olsztyńscy opozycjoniści muszą zapłacić za usunięcie z Pomnika Wdzięczności farby, którą pomalowali symbole sierpa i młota - uznał w piątek sąd rejonowy w Olsztynie. O zwrot kosztów oczyszczenia monumentu pozostającego w rejestrze zabytków wystąpiła gmina

 4. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 5. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 6. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 7. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook