Jedynie prawda jest ciekawa


Poseł Pięta: "Mówienie, że ubekom należą się emerytury to jak plucie na grób Siedzikówny"

04.10.2017

Jeżeli ktoś dzisiaj mówi, że ubekom należą się emerytury, to jakby pluł na grób Danuty Siedzikówny "Inki" i przyszły grób rtm. Witolda Pileckiego - ocenił poseł Stanisław Pięta (PiS). Jak dodał ci, którzy służyli Związkowi Sowieckiemu - nie powinni otrzymywać ani grosza.

Pięta pytany w PR24 o ocenę ustawy dezubekizacyjnej, powiedział, że przyjęcie jej 27 lat po odzyskaniu przez Polskę suwerenności to długi okres, ale "dobrze, że została przyjęta". "To jest jednak powód do wstydu, cała nasze wielka polska kompromitacja, że przez tyle lat ludzie, którzy byli oprawcami, służyli obcemu, okupacyjnemu reżimowi i realizowali interesy sowieckie pobierali tak wysokie emerytury" - mówił Pięta. 

Jak dodał, ludzie których obecnie objęła ustawa "byli wynagradzani przed państwo, które zwalczali". "Oni nie służyli Polsce, ale Związkowi Sowieckiemu - nie powinni otrzymywać ani grosza. Powinni być sądzeni za zdradę, a swoje roszczenia powinni kierować do Moskwy - służyli Sowietom, więc niech Putin ich teraz uposaża" - uważa Pięta. 

Poseł odniósł się również do roszczeniowej postawy niektórych osób objętych ustawą dezubekizacyjną.

Według niego Platforma Obywatelska "występuje w obronie tych ubeków, uważa, że te kilka, kilkanaście tysięcy słusznie się im należy". "Oni (objęci ustawą - PAP) otrzymali poparcie polityczne i to ich umocniło, dodało odwagi. (...) Jeżeli ktoś dzisiaj mówi, że ubekom należą się emerytury, jakby pluł na grób Danuty Siedzikówny i przyszły grób rtm. Pileckiego. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej chcemy Polski" - mówił Pięta.

Pięta również był pytany o wywiad "Gazety Polskiej" z Jarosławem Kaczyńskim, w którym prezes PiS wyraził obawę, że posłowie, którzy mogą się znaleźć w parlamentarnym zespole zajmującym się reparacjami "nie będą reprezentowali interesu polskiego, lecz niemiecki".  

Według Pięty obawy te są uzasadnione, ponieważ "znaczna część polskiego parlamentu to ludzie w dość specyficzny sposób nastawieni do polskiej racji stanu". 

"Pamiętamy jak kłaniali się Putinowi; pamiętamy te wezwania kierowane do Berlina, by przewodził i kierował Unią Europejską. (...) Popatrzmy na Śląsk, na koalicję Platformy Obywatelskiej z Ruchem Autonomii Śląska. RAŚ ściśle współpracuje z mniejszością niemiecką i jednocześnie z PO. Każdy kto ma odrobinę politycznej rozumności widzi, kto komu służył i służy. Pamiętamy spotkania w ambasadzie niemieckiej, gdy liderzy PO biegali po instrukcje. Gdy zaprasza prezydent Andrzej Duda to wstyd pokazać się w Pałacu Prezydenckim, ale w ambasadzie niemieckiej absolutnie nie" - powiedział Pięta.

PAP/autor: Marek Sławiński

Warto poczytać

 1. Woronicza17a 20.05.2018

  Puste fotele totalnej opozycji w Woronicza 17. Boją się kolejnego skandalu z Gawłowskim?

  Andrzej Halicki (PO), Urszula Pasławska (PSL-UED) i Mirosław Suchoń (Nowoczesna) nie wzięli udziału w niedzielnym programie "Woronicza 17" w TVP Info. Na specjalnie zwołanej konferencji prasowej podkreślali, że audycja jest stronnicza, manipuluje informacjami i pomija ważne tematy

 2. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 3. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 4. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 5. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

 6. 1270odszkodowanie 19.05.2018

  Nowe otwarcie w sprawie reparacji? "Najbliższe miesiące i lata to będzie wielki test dla państwa niemieckiego"

  Działania Polski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz możliwe otwarcie przez polski Trybunał Konstytucyjny sądowej ścieżki dochodzenia odszkodowań za straty wojenne mogą być ważnymi elementami presji na Niemcy w sprawie reparacji - ocenił poseł Arkadiusz Mularczyk (PiS).

 7. DeoYT 19.05.2018

  Tanzańczyk zaszokował Polaków. Ten film robi furorę w sieci! [WIDEO]

  Trzyminutowe nagranie wywołało furorę w Polsce. Mieszkaniec Zanzibaru postanowił nie tylko nauczyć się języka polskiego, ale też naszej kinematografii

 8. BlokadaWaweluYT 19.05.2018

  Z nienawiści blokowali Kaczyńskiemu wjazd na Wawel by odwiedzić trumnę brata. Trwa ich proces

  Krakowski sąd w środę podejmie decyzję, czy w procesie siedmiu osób obwinionych o blokadę Wawelu podczas przejazdu polityków PiS w miesięcznicę pogrzebu pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich 18 grudnia 2016 r. przesłucha w charakterze świadków polityków PiS

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook