Jedynie prawda jest ciekawa

Porozumienie ws. nowej siedziby IPN podpisane

01.10.2012

Instytut Pamięci Narodowej otrzyma w tzw. trwały zarząd nieruchomość przy ul. Wołoskiej w Warszawie - przewiduje porozumienie podpisane przez ministra skarbu, prezesa IPN i szefa Agencji Rozwoju Przemysłu. Centrala Instytutu przeniesie się tam w 2013 r. z ul. Towarowej.

Porozumienie podpisali minister skarbu Mikołaj Budzanowski, prezes IPN Łukasz Kamiński oraz prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (która była dotychczasowym użytkownikiem nieruchomości przy Wołoskiej) Wojciech Dąbrowski.

Kończy to kwestię siedziby centrali IPN, która przeniesie się na Wołoską z wynajmowanego od 2010 r. budynku przy ul. Towarowej, sprzedanego ostatnio przez Ruch SA firmie Skanska. "Po 12 latach rozwiązujemy ten problem" - powiedział Budzanowski, który podkreślił, że powinien on być  załatwiony znacznie wcześniej. "IPN jest ważną instytucją dla państwa polskiego" - dodał minister.  

Do września 2013 r. IPN ma dostać nieruchomość przy ul. Wołoskiej 7 w tzw. trwały zarząd. Przeniosą się tam biura centrali IPN. "Ten budynek będzie wymagał pewnych inwestycji; myślę, że w ostatnim kwartale 2013 r. nastąpi przeprowadzka części biurowej" - powiedział Kamiński.

Na powierzchni 6,5 tys. m kw. na ul. Wołoskiej nie zmieszczą się archiwa Instytutu (w tym akta tajne),  które mają trafić do rozbudowywanego magazynu przy ul. Kłobuckiej. Zdaniem Kamińskiego, jeśli nie będzie przeszkód, mogłoby to nastąpić w drugim kwartale 2014 r. Prezes IPN dodał, że na tę ostatnią inwestycję IPN potrzebuje dodatkowych środków, o które wystąpił w projekcie swego budżetu na 2013 r. Dodał, że jeśli nastąpiłyby cięcia, sytuacja IPN stałaby się krytyczna.  

Według Kamińskiego na przenosiny IPN wyda kilka milionów zł. Zarazem wyraził nadzieję na odzyskanie od Ruchu 17 mln zł, które IPN wydał na adaptację budynku przy ul. Towarowej - co podniosło jego wartość rynkową. Ze swej strony Ruch żąda na drodze sądowej od IPN 41 mln zł za korzystanie z budynku przez IPN w latach 2000-2012. Według IPN roszczenie to jest bezzasadne.       

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podkreślił, że inicjatywa nowej lokalizacji dla IPN wyszła od prezesa ARP. Agencja przeniesie się do Centrum Bankowo-Finansowego przy ul. Nowy Świat. Minister podkreślił też "ponadstandardową" postawę firmy Skanska, która do końca 2013 r. dała IPN czas na wyprowadzkę.

W sierpniu br. Instytut poinformował, że spółka Ruch S.A. - właściciel budynku przy ul. Towarowej - sprzedała go firmie należącej do grupy Skanska. IPN zajmował ten budynek od 2000 r. Po sprzedaży biurowca IPN oświadczył, że nie mógł kupić tego budynku z powodu cięć budżetowych. Pod koniec sierpnia Rada IPN wystąpiła do premiera z prośbą o pomoc w uzyskaniu nowego budynku i wyjaśnienie "zaniedbań związanych z tą sprawą", których - według Rady - dopuściło się Ministerstwo Skarbu i Ministerstwo Finansów. Resort skarbu od początku zapewniał, że nie pozostawi IPN bez siedziby.

PAP/kop
[fot. PAP/R.Guz]

Warto poczytać

 1. 1270lekarzzuj 16.01.2018

  Lekarz segreguje pacjentów: „Nie obsługuję ludzi z PiS”

  Zdziczenie przeciwników władzy nie zna granic. Ludzie, którzy szafują takimi hasłami, jak wolność, demokracja czy równość, coraz częściej udowadniają jednak, że słowa te, tak naprawdę niewiele dla nich znaczą.

 2. 1270neumanna23 16.01.2018

  Obłuda PO nie zna granic. Neumann: lepiej żeby w ogóle nie głosowali

  Neumann: gdyby trójka wykluczonych posłów w ogóle nie zagłosowała to nie byłoby problemu Gdyby trójka wykluczonych z PO posłów w ogóle nie zagłosowała w sprawie ustawy dotyczącej aborcji, to nie byłoby problemu - powiedział we wtorek szef klubu PO Sławomir Neumann.

 3. 1270sejmas 16.01.2018

  Będą wcześniejsze wybory parlamentarne?

  Nie planujemy wcześniejszych wyborów parlamentarnych - poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin. Jak dodał, Zjednoczona Prawica ma w tej kadencji program do zrealizowania. Chcemy wykonać wszystko, na co się z Polakami umawialiśmy - dodał.

 4. ss15012018 15.01.2018

  IPN szuka SS-manów służących w niemieckich obozach na terenie Polski. "To nie jest zamknięta sprawa"

  Prokuratorzy z IPN zwrócili się do Interpolu o pomoc w odnalezieniu ok. 1,6 tys. funkcjonariuszy SS.

 5. AbpGadecki15012018 15.01.2018

  Abp Gądecki: troska o bezpieczeństwo mniej ważna niż pomoc potrzebującym

  Troska o zachowanie własnego bezpieczeństwa nie może przeważać nad postawą, która powinna być ukierunkowana na pomoc innym osobom - powiedział w poniedziałek przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki podczas konferencji prasowej po Światowym Dniu Migranta i Uchodźcy

 6. polskaanders15012018 15.01.2018

  „Niezniszczalni” chwytają za serce. Piękny spot przypominający o polskich bohaterach

  „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

 7. Jakitweetwp 15.01.2018

  Ostre starcie Jakiego z dziennikarką WP. "Ordynarnie manipuluje, nawet sekundy nie poświęciła żeby zadzwonić"

  - Wystarczyłaby sekunda, aby do mnie zadzwonić - i pani "dziennikarka" by się dowiedziała, że pomyliła wszystkie pojęcia - przekonuje wiceminister sprawiedliwości odnosząc się do tekstu opublikowanego w Wirtualnej Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook