Jedynie prawda jest ciekawa


Porozumienie ws. nowej siedziby IPN podpisane

01.10.2012

Instytut Pamięci Narodowej otrzyma w tzw. trwały zarząd nieruchomość przy ul. Wołoskiej w Warszawie - przewiduje porozumienie podpisane przez ministra skarbu, prezesa IPN i szefa Agencji Rozwoju Przemysłu. Centrala Instytutu przeniesie się tam w 2013 r. z ul. Towarowej.

Porozumienie podpisali minister skarbu Mikołaj Budzanowski, prezes IPN Łukasz Kamiński oraz prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (która była dotychczasowym użytkownikiem nieruchomości przy Wołoskiej) Wojciech Dąbrowski.

Kończy to kwestię siedziby centrali IPN, która przeniesie się na Wołoską z wynajmowanego od 2010 r. budynku przy ul. Towarowej, sprzedanego ostatnio przez Ruch SA firmie Skanska. "Po 12 latach rozwiązujemy ten problem" - powiedział Budzanowski, który podkreślił, że powinien on być  załatwiony znacznie wcześniej. "IPN jest ważną instytucją dla państwa polskiego" - dodał minister.  

Do września 2013 r. IPN ma dostać nieruchomość przy ul. Wołoskiej 7 w tzw. trwały zarząd. Przeniosą się tam biura centrali IPN. "Ten budynek będzie wymagał pewnych inwestycji; myślę, że w ostatnim kwartale 2013 r. nastąpi przeprowadzka części biurowej" - powiedział Kamiński.

Na powierzchni 6,5 tys. m kw. na ul. Wołoskiej nie zmieszczą się archiwa Instytutu (w tym akta tajne),  które mają trafić do rozbudowywanego magazynu przy ul. Kłobuckiej. Zdaniem Kamińskiego, jeśli nie będzie przeszkód, mogłoby to nastąpić w drugim kwartale 2014 r. Prezes IPN dodał, że na tę ostatnią inwestycję IPN potrzebuje dodatkowych środków, o które wystąpił w projekcie swego budżetu na 2013 r. Dodał, że jeśli nastąpiłyby cięcia, sytuacja IPN stałaby się krytyczna.  

Według Kamińskiego na przenosiny IPN wyda kilka milionów zł. Zarazem wyraził nadzieję na odzyskanie od Ruchu 17 mln zł, które IPN wydał na adaptację budynku przy ul. Towarowej - co podniosło jego wartość rynkową. Ze swej strony Ruch żąda na drodze sądowej od IPN 41 mln zł za korzystanie z budynku przez IPN w latach 2000-2012. Według IPN roszczenie to jest bezzasadne.       

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podkreślił, że inicjatywa nowej lokalizacji dla IPN wyszła od prezesa ARP. Agencja przeniesie się do Centrum Bankowo-Finansowego przy ul. Nowy Świat. Minister podkreślił też "ponadstandardową" postawę firmy Skanska, która do końca 2013 r. dała IPN czas na wyprowadzkę.

W sierpniu br. Instytut poinformował, że spółka Ruch S.A. - właściciel budynku przy ul. Towarowej - sprzedała go firmie należącej do grupy Skanska. IPN zajmował ten budynek od 2000 r. Po sprzedaży biurowca IPN oświadczył, że nie mógł kupić tego budynku z powodu cięć budżetowych. Pod koniec sierpnia Rada IPN wystąpiła do premiera z prośbą o pomoc w uzyskaniu nowego budynku i wyjaśnienie "zaniedbań związanych z tą sprawą", których - według Rady - dopuściło się Ministerstwo Skarbu i Ministerstwo Finansów. Resort skarbu od początku zapewniał, że nie pozostawi IPN bez siedziby.

PAP/kop
[fot. PAP/R.Guz]

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 6. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 7. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook