Jedynie prawda jest ciekawa


Porozumienie ws. nowej siedziby IPN podpisane

01.10.2012

Instytut Pamięci Narodowej otrzyma w tzw. trwały zarząd nieruchomość przy ul. Wołoskiej w Warszawie - przewiduje porozumienie podpisane przez ministra skarbu, prezesa IPN i szefa Agencji Rozwoju Przemysłu. Centrala Instytutu przeniesie się tam w 2013 r. z ul. Towarowej.

Porozumienie podpisali minister skarbu Mikołaj Budzanowski, prezes IPN Łukasz Kamiński oraz prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (która była dotychczasowym użytkownikiem nieruchomości przy Wołoskiej) Wojciech Dąbrowski.

Kończy to kwestię siedziby centrali IPN, która przeniesie się na Wołoską z wynajmowanego od 2010 r. budynku przy ul. Towarowej, sprzedanego ostatnio przez Ruch SA firmie Skanska. "Po 12 latach rozwiązujemy ten problem" - powiedział Budzanowski, który podkreślił, że powinien on być  załatwiony znacznie wcześniej. "IPN jest ważną instytucją dla państwa polskiego" - dodał minister.  

Do września 2013 r. IPN ma dostać nieruchomość przy ul. Wołoskiej 7 w tzw. trwały zarząd. Przeniosą się tam biura centrali IPN. "Ten budynek będzie wymagał pewnych inwestycji; myślę, że w ostatnim kwartale 2013 r. nastąpi przeprowadzka części biurowej" - powiedział Kamiński.

Na powierzchni 6,5 tys. m kw. na ul. Wołoskiej nie zmieszczą się archiwa Instytutu (w tym akta tajne),  które mają trafić do rozbudowywanego magazynu przy ul. Kłobuckiej. Zdaniem Kamińskiego, jeśli nie będzie przeszkód, mogłoby to nastąpić w drugim kwartale 2014 r. Prezes IPN dodał, że na tę ostatnią inwestycję IPN potrzebuje dodatkowych środków, o które wystąpił w projekcie swego budżetu na 2013 r. Dodał, że jeśli nastąpiłyby cięcia, sytuacja IPN stałaby się krytyczna.  

Według Kamińskiego na przenosiny IPN wyda kilka milionów zł. Zarazem wyraził nadzieję na odzyskanie od Ruchu 17 mln zł, które IPN wydał na adaptację budynku przy ul. Towarowej - co podniosło jego wartość rynkową. Ze swej strony Ruch żąda na drodze sądowej od IPN 41 mln zł za korzystanie z budynku przez IPN w latach 2000-2012. Według IPN roszczenie to jest bezzasadne.       

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski podkreślił, że inicjatywa nowej lokalizacji dla IPN wyszła od prezesa ARP. Agencja przeniesie się do Centrum Bankowo-Finansowego przy ul. Nowy Świat. Minister podkreślił też "ponadstandardową" postawę firmy Skanska, która do końca 2013 r. dała IPN czas na wyprowadzkę.

W sierpniu br. Instytut poinformował, że spółka Ruch S.A. - właściciel budynku przy ul. Towarowej - sprzedała go firmie należącej do grupy Skanska. IPN zajmował ten budynek od 2000 r. Po sprzedaży biurowca IPN oświadczył, że nie mógł kupić tego budynku z powodu cięć budżetowych. Pod koniec sierpnia Rada IPN wystąpiła do premiera z prośbą o pomoc w uzyskaniu nowego budynku i wyjaśnienie "zaniedbań związanych z tą sprawą", których - według Rady - dopuściło się Ministerstwo Skarbu i Ministerstwo Finansów. Resort skarbu od początku zapewniał, że nie pozostawi IPN bez siedziby.

PAP/kop
[fot. PAP/R.Guz]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook