Jedynie prawda jest ciekawa


Porażające! Kolejna dewastacja miejsca kultu na Pomorzu

07.01.2018
dewastacja07012018
Porażające! Kolejna dewastacja miejsca kultu na Pomorzu

Nieznani sprawcy zdewastowali figurę Matki Bożej przy Źródle Marii w gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack. Zniszczono korpus rzeźby i fragment jej podstawy. Figurę ktoś oblał czarną farbą lub smołą, widoczne są również obtłuczenia. O sprawie napisali aktywiści społeczni z gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack. To kolejna bulwersująca sprawa dewastacji miejsca kultu na Pomorzu.

Na razie nie wiadomo nic o sprawcach zdarzenia. Dlatego wszyscy świadkowie lub ci, którzy mogą pomóc w ujęciu sprawców, proszeni są o kontakt z Parafią św. Wawrzyńca w gdyńskim Wielkim Kacku, albo z komendą miejską policji w Gdyni i komisariatem w dzielnicy Karwiny (nr tel. 58 6621455).

Kapliczka z pomnikiem znajduje się w gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack, nieopodal potoku nazywanego również „Źródłem Marii”. Według legendy, postawiono ją w tym miejscu jako wotum dziękczynne. To wstawiennictwie Najświętszej Marii Panny przypisywano cud, jakim miało być uratowanie wszystkich uczestników groźnego wypadku kolejowego, który zdarzył się na pobliskiej linii kolejowej. W 2006 roku starą figurę zastąpiono nową, którą wystylizowano na pierwszy posąg. Oryginalną rzeźbę odrestaurowano i umieszczono w kruchcie bocznej kościoła św. Wawrzyńca w Wielkim Kacku.

Ta sprawa to kolejny bulwersujący akt wandalizmu w miejscach katolickiego kultu na Pomorzu. Zaledwie kilka dni wcześniej nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. Z muru okalającego nekropolię wyrwane zostały 34 betonowe krzyże. Sprawę odkrył mężczyzna, który pracuje w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, który zauważył, że uszkodzono ponad 30 betonowych krzyży z muru okalającego gdańską nekropolię.

W marcu ubiegłego roku zniszczono figurę Jezusa w kapliczce przy ulicy Czyżewskiego w Gdańsku. Dewastujący zadali sobie dużo trudu, żeby wyjąć i zniszczyć figurę, musieli przeskoczyć przez płot i wybić szybę. Rozbitą figurę pozostawiono na chodniku. 

Jeszcze bardziej makabryczna historia zdarzyła się w grudniu 2015 roku, kiedy sprofanowano grób ks. prałata Jana Gustkowicza, zasłużonego dla Gdańska duchownego. Rozbito płytę nagrobną i skradziono z trumny zachowany fragment czaszki.

Ta sprawa była elementem całej serii podobnych zdarzeń. Przez kilka ostatnich lat na trójmiejskich cmentarzach ginęły ciała z grobów. Policja podejrzewała nawet, iż sprawca nie działa w pojedynkę, a za wszystkim może stać cała szajka przestępców, której przypisywano w mediach satanistyczne motywy. „Kolekcjonerami kości” z Pomorza zajmowała się specjalnie powołana do tego komórka policji, która skupiała się tylko i wyłącznie na tej sprawie.

W listopadzie ubiegłego roku udało odnaleźć sprawcę, który – jak się okazało – działał sam. Jednocześnie odnaleziono dziewięć worków z fragmentami ludzkich kości. Poszukiwanym od kilku lat złodziejem, który okradał trójmiejskie nekropolie, był 54-letni mężczyzna, który najprawdopodobniej cierpi na zaburzenia psychiczne. 

Czy i tym razem mamy do czynienia z pojdenczym sprawcą, czy może z całą grupą, która celowo niszczy miejsca kultu na Pomorzu? 

ac

Warto poczytać

 1. 1270lunapark 22.07.2018

  Dramat na wesołym miasteczku w Polsce. Zginął chłopiec

  9-letni chłopiec zmarł po wypadku, do jakiego doszło w niedzielę w wesołym miasteczku w Szczytnie (Warmińsko-mazurskie). Według policji do wypadku doszło w wyniku awarii karuzeli. Lunapark zamknięto.

 2. 1270rozlewkrwijpg 22.07.2018

  "Opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi"

  Mam wrażenie, że opozycja chce, żeby w Polsce doszło do rozlewu krwi - powiedział w niedzielę szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski, komentując ostatnie ataki na biura poselskie PiS.

 3. sasin-22072018 22.07.2018

  Czarczasty grozi więzieniem politykom PiS oraz sędziom. Bezbłędna odpowiedź Sasina

  Robimy to, na co umówiliśmy się z Polakami, umawialiśmy się na radykalną reformę sądownictwa - mówił w niedzielę szef KSRM Jacek Sasin. "Będziecie siedzieć, a sędziowie, którzy pójdą na współpracę z wami, zostaną zwolnieni z wykonywania zawodu" - odpowiedział szef SLD Włodzimierz Czarzasty

 4. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 5. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 6. policja21072018 21.07.2018

  Tak amerykańska policja radzi sobie z demonstrantami

  Warto zestawić obrazki z Polski z tymi, na których widać zachowanie amerykańskich funkcjonariuszy.

 7. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 8. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook