Jedynie prawda jest ciekawa


Porażające! Kolejna dewastacja miejsca kultu na Pomorzu

07.01.2018
dewastacja07012018
Porażające! Kolejna dewastacja miejsca kultu na Pomorzu

Nieznani sprawcy zdewastowali figurę Matki Bożej przy Źródle Marii w gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack. Zniszczono korpus rzeźby i fragment jej podstawy. Figurę ktoś oblał czarną farbą lub smołą, widoczne są również obtłuczenia. O sprawie napisali aktywiści społeczni z gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack. To kolejna bulwersująca sprawa dewastacji miejsca kultu na Pomorzu.

Na razie nie wiadomo nic o sprawcach zdarzenia. Dlatego wszyscy świadkowie lub ci, którzy mogą pomóc w ujęciu sprawców, proszeni są o kontakt z Parafią św. Wawrzyńca w gdyńskim Wielkim Kacku, albo z komendą miejską policji w Gdyni i komisariatem w dzielnicy Karwiny (nr tel. 58 6621455).

Kapliczka z pomnikiem znajduje się w gdyńskiej dzielnicy Wielki Kack, nieopodal potoku nazywanego również „Źródłem Marii”. Według legendy, postawiono ją w tym miejscu jako wotum dziękczynne. To wstawiennictwie Najświętszej Marii Panny przypisywano cud, jakim miało być uratowanie wszystkich uczestników groźnego wypadku kolejowego, który zdarzył się na pobliskiej linii kolejowej. W 2006 roku starą figurę zastąpiono nową, którą wystylizowano na pierwszy posąg. Oryginalną rzeźbę odrestaurowano i umieszczono w kruchcie bocznej kościoła św. Wawrzyńca w Wielkim Kacku.

Ta sprawa to kolejny bulwersujący akt wandalizmu w miejscach katolickiego kultu na Pomorzu. Zaledwie kilka dni wcześniej nieznani sprawcy zdewastowali cmentarz Ofiar Hitleryzmu na gdańskiej Zaspie. Z muru okalającego nekropolię wyrwane zostały 34 betonowe krzyże. Sprawę odkrył mężczyzna, który pracuje w gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni, który zauważył, że uszkodzono ponad 30 betonowych krzyży z muru okalającego gdańską nekropolię.

W marcu ubiegłego roku zniszczono figurę Jezusa w kapliczce przy ulicy Czyżewskiego w Gdańsku. Dewastujący zadali sobie dużo trudu, żeby wyjąć i zniszczyć figurę, musieli przeskoczyć przez płot i wybić szybę. Rozbitą figurę pozostawiono na chodniku. 

Jeszcze bardziej makabryczna historia zdarzyła się w grudniu 2015 roku, kiedy sprofanowano grób ks. prałata Jana Gustkowicza, zasłużonego dla Gdańska duchownego. Rozbito płytę nagrobną i skradziono z trumny zachowany fragment czaszki.

Ta sprawa była elementem całej serii podobnych zdarzeń. Przez kilka ostatnich lat na trójmiejskich cmentarzach ginęły ciała z grobów. Policja podejrzewała nawet, iż sprawca nie działa w pojedynkę, a za wszystkim może stać cała szajka przestępców, której przypisywano w mediach satanistyczne motywy. „Kolekcjonerami kości” z Pomorza zajmowała się specjalnie powołana do tego komórka policji, która skupiała się tylko i wyłącznie na tej sprawie.

W listopadzie ubiegłego roku udało odnaleźć sprawcę, który – jak się okazało – działał sam. Jednocześnie odnaleziono dziewięć worków z fragmentami ludzkich kości. Poszukiwanym od kilku lat złodziejem, który okradał trójmiejskie nekropolie, był 54-letni mężczyzna, który najprawdopodobniej cierpi na zaburzenia psychiczne. 

Czy i tym razem mamy do czynienia z pojdenczym sprawcą, czy może z całą grupą, która celowo niszczy miejsca kultu na Pomorzu? 

ac

Warto poczytać

 1. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 2. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 3. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 4. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 5. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 6. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

 7. JanPawelIIwiki 23.04.2018

  Były kamerdyner Jana Pawła II przerywa milczenie

  Były kamerdyner Jana Pawła II Angelo Gugel ujawnił, że przed inauguracją pontyfikatu papież przeczytał mu przygotowaną homilię i poprosił o pomoc z włoskim akcentem. Dziennikowi "Corriere della Sera" opowiedział, że widział papieża odprawiającego egzorcyzmy

 8. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook