Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pora zatrzymać ten eksperyment!

29.04.2014

Gazeta Wyborcza apeluje, by przynajmniej ograniczyć skalę eksperymentu przeprowadzanego na dzieciach! Koledzy gratulujemy Wam! Lepiej późno niż wcale!


Wreszcie Gazeta Wyborcza zauważyła, że to, co minister Kluzik Rostkowska przedstawiła jako darmowy rządowy podręcznik, jest zwykłym gniotem. Bardzo nas to cieszy, bo mówimy to od chwili, gdy to wiekopomne dzieło zostało zaprezentowane opinii publicznej.

Już 18 kwietnia w rozmowie z portalem Stefczyk. info -Dorota Dziamska - metodyk nauczania początkowego z Pracowni Pedagogicznej im. prof. Ryszarda Więckowskiego punktowała błędy, od których aż roi się w proponowanym przez MEN "darmowym podręczniku". Podkreślała, że jest on chaotyczny, zbyt kolorowy, niekonsekwentny i nie stoi za nim żadna spójna metodologia. Wreszcie to samo zauważyła, popierająca do tej pory reformę "Gazeta Wyborcza". Co więcej na pierwszej stronie Gazety pojawiło się hasło: "bijemy na alarm, by przynajmniej ograniczyć skalę tego eksperymentu." Gratulujemy. Jeszcze chwila i dziennikarze tej gazety zauważą, że szkoły nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków.
"Mamy ponad sto uwag do rządowego elementarza" - czytamy w "GW". Gazeta zauważa: "Nudne i ckliwe teksty, to nie tylko strata okazji do przekazania wiedzy czy wprowadzenia dzieci w świat kultury. Niezaciekawione pierwszaki nie zaangażują się w naukę czytania i pisania. "

Dorota Dziamska w rozmowie ze Stefczyk.info podkreślała: "Przerażająco nudne dla współczesnych uczniów są także pytania typu: - O czym śni mały kotek? Siedmiolatek mówił o tym już w przedszkolu, jak miał 4 lata. Dyskusyjny jest także język, ale to wymaga szerszej konsultacji. Od lat widzę jak małym dzieciom podczas nauki czytania przeszkadzają zaimki, szczególnie te wskazujące. Pierwsze proste teksty zazwyczaj pełne są zaimków typu: to, tam itd. W omawianym elementarzu także je mamy np. To Tola. Tola ma tablet. Tam mama taty itd. Wyraz – tam - wydaje się nielogiczny, bo babcia siedzi przy Toli, a - tam – kojarzy się z czymś odległym. Dla współczesnego siedmiolatka tekst taki może być zbyt infantylny."


Gazeta wytyka też elementarzowi, że - "nie zachowuje wrażliwości na los dzieci uboższych. Szkoła z podręcznika to luksusowy budynek, który jedna z ekspertek określiła jako " deweloperski sen klasy średniej". Rozmowa o wakacjach nie uwzględnia tego, że ponad połowa dzieci w Polsce nigdzie nie wyjeżdża . (...) Świat rządowego podręcznika, to sztuczny świat dziecięcej szczęśliwości, między luksusowo wyposażoną szkołą i domem, w którym Tola ma tablet, dziadek podlewa kwiatki, a siwa babusia odpoczywa, głaszcząc kotka.  Nie ma tu ani śladu mediów, sztuki, literatury, kina, telewizji czy biblioteki."

Irena Budziszewska, pedagog z trzydziestoletnim doświadczeniem, autorka innowacyjnej metody nauczania oraz książki „Pomoce naukowe w nauczaniu przez zabawę kl. I - III” w rozmowie z portalem wpolityce/wsumie.pl  podkreślała: "Taki chaotyczny elementarz może dziecko zniewolić i zniechęcić do nauki."

To niestety prawda, bo jak zaznaczała Dorota Dziamska - "Siedmiolatek już dawno w obliczeniach matematycznych pomyka w kierunku kolejnych dziesiątek, a nawet do liczby 100, a tutaj w październiku ma zaszczyt napisania cyfry jeden."  i  i co zauważyła także Gazeta: " >Nasz elementarz<, to książka dwóch prędkości. W nauce czytania i pisania pędzi w takim tempie jak MEN z podręcznikiem:  w trzy miesiące 18 liter. Zasugerowana jest metoda globalna (czytanie całych wyrazów), która bywa trudna dla wielu dzieci. (...) Dla kontrastu nauka matematyki kończy się na liczbie 3, czyli idzie powoli jak "ślimak Staś", który w rządowym komiksie spada z "maślaka Jasia", bo jest ślisko (błędna informacja przyrodnicza). "

"Przedstawiony elementarz to materiał roboczy, pierwotny, na którym dopiero należy rozpocząć pracę tworząc koncepcję. Nie wiem tylko czy MEN ma na to czas." - mówiła Dorota Dziamska.

 

Gazeta zauważa też oburzenie nauczycieli: "MEN powtarza, że podręcznik, który zastąpi nadmiernie rozbudowane zestawy edukacyjne, skłoni nauczycieli do twórczego podejścia. Ten argument oburza nauczycielki. Ich zdaniem pakiety edukacyjne, z których korzystały, były inspirujące (miałam 1000 pomysłów na lekcje. Kapitalne infografiki, ciekawe teksty, nagrania poezji były jak zapalnik") A to także się liczy - żeby nauczyciel lubił książkę, z której uczy.  Zdaniem nauczycielek kreatywny/a nauczyciel/ka poradzi sobie, korzystając z elementarza "tyle o ile". Nauczyciele mniej kreatywni - a takich jest wielu- pójdą za tym podręcznikiem i poprowadzą gorsze lekcje."

Nauczycieli niepokoi również odbierana im swoboda wyboru podręcznika- do tej pory mogli korzystać oni z tych które cenili i sprawdzili.  Jedna z nauczycielek zauważa także jak niebezpieczne może być pozwolenie politykom na zajmowanie się podręcznikiem dla dzieci.  Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy edukacja zamieni się w propagowanie ideologii.

Choć w sprawie reformy i sześciolatków bijemy na alarm od miesięcy, możemy przyłączyć się do apelu GW: "Ograniczmy skalę tego eksperymentu." Eksperymentu przeprowadzanego na naszych dzieciach!

 

 

ann/DŁ/GW

 

 

 

[Foto: men.gov.pl]


Czytaj też:

Darmowy podręcznik tonie w chaosie


Nie sposób wymienić wszystkich mankamentów tego podręcznika. Jest on po prostu kiepski - tzw. darmowy podręcznik oczami pedagog Ireny Budziszewskiej

Warto poczytać

 1. mid-17119055 20.01.2017

  Rafalska: Zasiłki nie zastąpią dochodu

  Liczba bezrobotnych spadła, pracujemy długo i coraz wydajniej. Nie jest więc tak, że każda kobieta, która otrzymała 500+, myśli, że w domu będzie jej najlepiej - powiedziała w piątek minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska.

 2. dwnld977028815 20.01.2017

  Szefowa KPRP: Polskę i Izrael łączy wiele

  "Wizyta na Bliskim Wschodzie w wymiarze gospodarczym jest niesłychanie istotna”.

 3. 17119114 20.01.2017

  Bochenek: Premier wyznacza ministrom priorytety

  Bochenek powiedział w piątek w Radiu Plus, że przegląd resortów, to dobry moment, żeby dokonać szybkiego podsumowania, tego co działo się w ostatnim roku.

 4. sejm-sdfhgsdfjh-sdfj 19.01.2017

  Prokuratura wszczyna śledztwo ws. posiedzenia Sejmu

  Śledztwo dot. 16 grudnia. Zawiadomienie złożyły PO i Nowoczesna.

 5. olsztyn-smolensk-pamiec-katyn-353t54fc25ccm800x61e3a41c 19.01.2017

  Kolejne ekshumacje do połowy 2017 roku

  Zaplanowane zostały kolejne ekshumacje ofiar katastrofy smoleńskiej. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik będą przeprowadzane do połowy 2017 r.

 6. mid-17119093-1 19.01.2017

  Prezydent Radomia straci mandat?

  CBA wysłało w czwartek Radzie Miejskiej w Radomiu wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego. Według CBA to skutek ujawnienia nieprzestrzegania przez niego przepisów ustawy antykorupcyjnej. Witkowski uważa, że nie złamał prawa.

 7. mid-17119057 19.01.2017

  CBOS: Wzrosła liczba zwolenników rządu

  "W pierwszej połowie stycznia do zwolenników rządu zaliczyło się 39 proc. respondentów, przeciwnicy to 32 proc., a 26 proc. wyraziło obojętność wobec obecnego gabinetu" - wynika z sondażu CBOS. Zwolenników rządu jest najwięcej od początku urzędowania premier Beaty Szydło.

 8. mid-17119016 19.01.2017

  Prezydent: Liczę na polsko-izraelską współpracę

  Najlepszą gwarancją światowego pokoju jest solidarna, prowadzona z determinacją obrona porządku opartego na prawie międzynarodowym - powiedział w Izraelu prezydent Andrzej Duda. Kluczowym elementem jest znaczące wzmocnienie potencjału odstraszania - dodał.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook