Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pora zatrzymać ten eksperyment!

29.04.2014

Gazeta Wyborcza apeluje, by przynajmniej ograniczyć skalę eksperymentu przeprowadzanego na dzieciach! Koledzy gratulujemy Wam! Lepiej późno niż wcale!


Wreszcie Gazeta Wyborcza zauważyła, że to, co minister Kluzik Rostkowska przedstawiła jako darmowy rządowy podręcznik, jest zwykłym gniotem. Bardzo nas to cieszy, bo mówimy to od chwili, gdy to wiekopomne dzieło zostało zaprezentowane opinii publicznej.

Już 18 kwietnia w rozmowie z portalem Stefczyk. info -Dorota Dziamska - metodyk nauczania początkowego z Pracowni Pedagogicznej im. prof. Ryszarda Więckowskiego punktowała błędy, od których aż roi się w proponowanym przez MEN "darmowym podręczniku". Podkreślała, że jest on chaotyczny, zbyt kolorowy, niekonsekwentny i nie stoi za nim żadna spójna metodologia. Wreszcie to samo zauważyła, popierająca do tej pory reformę "Gazeta Wyborcza". Co więcej na pierwszej stronie Gazety pojawiło się hasło: "bijemy na alarm, by przynajmniej ograniczyć skalę tego eksperymentu." Gratulujemy. Jeszcze chwila i dziennikarze tej gazety zauważą, że szkoły nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków.
"Mamy ponad sto uwag do rządowego elementarza" - czytamy w "GW". Gazeta zauważa: "Nudne i ckliwe teksty, to nie tylko strata okazji do przekazania wiedzy czy wprowadzenia dzieci w świat kultury. Niezaciekawione pierwszaki nie zaangażują się w naukę czytania i pisania. "

Dorota Dziamska w rozmowie ze Stefczyk.info podkreślała: "Przerażająco nudne dla współczesnych uczniów są także pytania typu: - O czym śni mały kotek? Siedmiolatek mówił o tym już w przedszkolu, jak miał 4 lata. Dyskusyjny jest także język, ale to wymaga szerszej konsultacji. Od lat widzę jak małym dzieciom podczas nauki czytania przeszkadzają zaimki, szczególnie te wskazujące. Pierwsze proste teksty zazwyczaj pełne są zaimków typu: to, tam itd. W omawianym elementarzu także je mamy np. To Tola. Tola ma tablet. Tam mama taty itd. Wyraz – tam - wydaje się nielogiczny, bo babcia siedzi przy Toli, a - tam – kojarzy się z czymś odległym. Dla współczesnego siedmiolatka tekst taki może być zbyt infantylny."


Gazeta wytyka też elementarzowi, że - "nie zachowuje wrażliwości na los dzieci uboższych. Szkoła z podręcznika to luksusowy budynek, który jedna z ekspertek określiła jako " deweloperski sen klasy średniej". Rozmowa o wakacjach nie uwzględnia tego, że ponad połowa dzieci w Polsce nigdzie nie wyjeżdża . (...) Świat rządowego podręcznika, to sztuczny świat dziecięcej szczęśliwości, między luksusowo wyposażoną szkołą i domem, w którym Tola ma tablet, dziadek podlewa kwiatki, a siwa babusia odpoczywa, głaszcząc kotka.  Nie ma tu ani śladu mediów, sztuki, literatury, kina, telewizji czy biblioteki."

Irena Budziszewska, pedagog z trzydziestoletnim doświadczeniem, autorka innowacyjnej metody nauczania oraz książki „Pomoce naukowe w nauczaniu przez zabawę kl. I - III” w rozmowie z portalem wpolityce/wsumie.pl  podkreślała: "Taki chaotyczny elementarz może dziecko zniewolić i zniechęcić do nauki."

To niestety prawda, bo jak zaznaczała Dorota Dziamska - "Siedmiolatek już dawno w obliczeniach matematycznych pomyka w kierunku kolejnych dziesiątek, a nawet do liczby 100, a tutaj w październiku ma zaszczyt napisania cyfry jeden."  i  i co zauważyła także Gazeta: " >Nasz elementarz<, to książka dwóch prędkości. W nauce czytania i pisania pędzi w takim tempie jak MEN z podręcznikiem:  w trzy miesiące 18 liter. Zasugerowana jest metoda globalna (czytanie całych wyrazów), która bywa trudna dla wielu dzieci. (...) Dla kontrastu nauka matematyki kończy się na liczbie 3, czyli idzie powoli jak "ślimak Staś", który w rządowym komiksie spada z "maślaka Jasia", bo jest ślisko (błędna informacja przyrodnicza). "

"Przedstawiony elementarz to materiał roboczy, pierwotny, na którym dopiero należy rozpocząć pracę tworząc koncepcję. Nie wiem tylko czy MEN ma na to czas." - mówiła Dorota Dziamska.

 

Gazeta zauważa też oburzenie nauczycieli: "MEN powtarza, że podręcznik, który zastąpi nadmiernie rozbudowane zestawy edukacyjne, skłoni nauczycieli do twórczego podejścia. Ten argument oburza nauczycielki. Ich zdaniem pakiety edukacyjne, z których korzystały, były inspirujące (miałam 1000 pomysłów na lekcje. Kapitalne infografiki, ciekawe teksty, nagrania poezji były jak zapalnik") A to także się liczy - żeby nauczyciel lubił książkę, z której uczy.  Zdaniem nauczycielek kreatywny/a nauczyciel/ka poradzi sobie, korzystając z elementarza "tyle o ile". Nauczyciele mniej kreatywni - a takich jest wielu- pójdą za tym podręcznikiem i poprowadzą gorsze lekcje."

Nauczycieli niepokoi również odbierana im swoboda wyboru podręcznika- do tej pory mogli korzystać oni z tych które cenili i sprawdzili.  Jedna z nauczycielek zauważa także jak niebezpieczne może być pozwolenie politykom na zajmowanie się podręcznikiem dla dzieci.  Nigdy przecież nie wiadomo, kiedy edukacja zamieni się w propagowanie ideologii.

Choć w sprawie reformy i sześciolatków bijemy na alarm od miesięcy, możemy przyłączyć się do apelu GW: "Ograniczmy skalę tego eksperymentu." Eksperymentu przeprowadzanego na naszych dzieciach!

 

 

ann/DŁ/GW

 

 

 

[Foto: men.gov.pl]


Czytaj też:

Darmowy podręcznik tonie w chaosie


Nie sposób wymienić wszystkich mankamentów tego podręcznika. Jest on po prostu kiepski - tzw. darmowy podręcznik oczami pedagog Ireny Budziszewskiej

Warto poczytać

 1. AW4269 26.10.2016

  Macierewicz: Rosyjskie korwety na Bałtyku niepokoją

  „Przemieszczanie takich okrętów na Bałtyk zmienia układ sił”.

 2. tk 26.10.2016

  Projekt PiS-u ws. TK już w Sejmie

  Zgodnie z propozycją partii rządzącej, kadencja prezesa TK trwałaby 6 lat.

 3. b446fe58f6ba4879a9dd308ecd99db25 26.10.2016

  Terlecki: PO chce zatuszować swoje kłamstwa

  Zespół parlamentarny PO ds. katastrofy smoleńskiej to zasłona dymna dla kłamstw, które słyszeliśmy przez lata - powiedział w środę szef klubu PiS Ryszard Terlecki.

 4. smiglowceil 26.10.2016

  MON: 7 mld zł na zbrojenia

  „Po raz pierwszy od wielu lat polska armia otrzyma nowoczesne uzbrojenie”.

 5. beatapap 26.10.2016

  Beata Szydło na posterunku

  Symboliczne przekazanie kluczy do sześciu posterunków policji, to bardzo ważny dzień dla mieszkańców Wielkopolski -– powiedziała premier Beata Szydło podczas otwarcia jednego z wielkopolskich posterunków w Godzieszach Wielkich.

 6. police-378255960720 26.10.2016

  Zatrzymano osobę prowadzącą Dom Schronienia w Zgierzu

  Łódzka policja - na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi - zatrzymała w środę rano Marka N., który prowadził Dom Schronienia w Zgierzu. Ostatnio zmarło pięć osób, które wcześniej przebywały w tej placówce, a kilkadziesiąt trafiło do szpitali.

 7. mid-16a25131 25.10.2016

  Szydło zapowiada program dla niepełnosprawnych

  Do końca roku zostanie przyjęty kompleksowy program dla niepełnosprawnych, w najbliższych dniach zaprezentowana zostanie pierwsza ustawa tego dotycząca - zadeklarowała na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

 8. komorowski-ste 25.10.2016

  Komorowski: PiS ściga wrogów politycznych

  Były prezydent ocenia sytuację w rok po wyborach parlamentarnych.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook