Jedynie prawda jest ciekawa


Poprawki Senatu do ustawy o IPN postawią pytanie o suwerenność Polski

31.01.2018
senat31012018
Poprawki Senatu do ustawy o IPN postawią pytanie o suwerenność Polski

Gdyby senatorowie wprowadzili poprawki do noweli ustawy o IPN, pojawiłoby się pytanie o suwerenność Polski - ocenił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Pytany o planowany protest przed ambasadą Izraela, wicepremier powiedział, że zdecydowanie by go odradzał.

Nowelizacją ustawy o IPN, która wprowadza kary m.in. za przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu odpowiedzialności za zbrodnie z okresu II wojny światowej, zajmą się w środę komisje senackie. Przepisy, które Sejm uchwalił w piątek, wywołały kontrowersje w Izraelu i na Ukrainie; skrytykowały ją władze tych państw.

Gowin zapytany w Polsat News, czy Senat powinien wnieść poprawki do ustawy, odparł: "gdybyśmy wprowadzili te poprawki, to pojawiłoby się pytanie o suwerenność Polski".

"Jesteśmy dumnym państwem, jesteśmy dumnym narodem. Chcemy bronić pamięci wszystkich ofiar Holokaustu" - podkreślił wicepremier.

"Nie przypuszczam, żeby senatorowie skłonili się do wprowadzenia korekt na tym posiedzeniu" - ocenił Gowin. Jego zdaniem "model ewentualnych przyszłych poprawek" być może wypracuje grupa robocza, której celem ma być prowadzenie dialogu z Izraelem. "Jakie będą efekty tego dialogu, pracy grupy roboczej - zobaczymy" - dodał.

Gowin został zapytany również o planowany na środę protest przed ambasadą Izraela, organizowany m.in. przez ONR, Młodzież Wszechpolską i Ruch Narodowy. "Zdecydowanie bym odradzał" - powiedział wicepremier.

Gowin zwrócił uwagę, że takie demonstracje "zawsze ściągają osoby o skrajnych poglądach", jak również "są zawsze okazją do rozmaitych prowokacji". "Obawiam się, że niezależnie od intencji organizatorów, pełnią dzisiaj rolę +pożytecznych idiotów+. Przepraszam za takie sformułowanie, ale inne byłoby zbyt delikatne" - ocenił.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski został spytany na środowej konferencji prasowej czy możliwe jest, że na etapie prac w Senacie, zostaną zgłoszone poprawki do nowelizacji ustawy o IPN. "Osobiście jestem zwolennikiem, abyśmy uchwalili tę ustawę bez poprawek, abyśmy rozpoczęli dyskusję i debatę i prowadzili ją sposób ciągły" - odparł marszałek Senatu. Podkreślił, że w tej sprawie konieczne jest rozpoczęcie "etapu pełnego dialogu oraz pełnej dyskusji".

Uchwalone w zeszły piątek zmiany w ustawie o IPN stanowią, że każdy, kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni". Przeciwko noweli protestują m.in. władze Izraela.

PAP

Warto poczytać

 1. Cieleckasmolensk 20.04.2018

  Cielecka śmieszkuje pod pomnikiem smoleńskim. Jak nisko trzeba upaść, by coś takiego robić?

  - Mnie się przede wszystkim podobało, że to nie jest Polak. To mógł być Francuz albo Amerykanin, ale nie Polak - tak mówiła niedawno o swoim mężu Magdalena Cielecka. Teraz aktorka drwi z ofiar poległych w katastrofie smoleńskiej. Krótko mówiąc, dno i metry mułu

 2. duda200402018 20.04.2018

  Prezydent Duda wyszedł do rodziców dzieci niepełnosprawnych i… szybko pożałował. To trzeba zobaczyć!

  Prezydent Andrzej Duda spotkał się z protestującymi

 3. 1270komunisci 20.04.2018

  Nie będzie zjednoczenia polskich komunistów

  Czarzasty: nie wystartujemy z Partią Razem w wyborach

 4. respectus19042018 19.04.2018

  Kolejny spot kampanii #RespectUs. Nie trzeba milionów, żeby pokazywać polską historię!

  W ostatnich miesiącach na temat mojej ojczyzny wypowiedzianych zostało wiele kłamstw. Teraz oczekują od nas przeprosin.

 5. 1270radalskaa 19.04.2018

  Dobra zmiana dla osób niepełnosprawnych

  Do końca września powstanie pierwsza w Polsce strategia działań na rzecz osób niepełnosprawnych - zapowiedziała w czwartek w Warszawie szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska.

 6. 1270chazan 19.04.2018

  Prof. Chazan nowym konsultantem ds. ginekologii i położnictwa

  Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała PAP w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

 7. 1270onrad 19.04.2018

  Wniosek prezydenta Gdańska do ministra sprawiedliwości o delegalizację ONR

  Wniosek do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry o delegalizację Obozu Narodowo-Radykalnego złożył w czwartek prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Jest to jego reakcja na zjazd i marsz ONR, który odbył się w sobotę w Gdańsku.

 8. 1270zalewska 19.04.2018

  "Wyprawka 300 zł dla uczniów nie wynika z jakichkolwiek oszczędności"

  Propozycja wyprawki 300 zł dla uczniów przed rozpoczęciem roku szkolnego absolutnie nie wynika z jakichkolwiek oszczędności; to są dodatkowe pieniądze, źródło finansowania zostało już wskazane - powiedziała w czwartek minister edukacji narodowej Anna Zalewska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook