Jedynie prawda jest ciekawa


Ponad 500 alumnów rozpocznie formację w seminariach duchownych

07.09.2017

W nowym roku akademickim formację w seminariach duchownych rozpocznie co najmniej 543 alumnów, a 222 kandydatów - w postulatach, nowicjatach i rocznikach propedeutycznych - poinformowało w czwartek biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski.

Informacje te, jak przekazano, przedstawiono na Jasnej Górze podczas 53. Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych.

Dane dotyczące liczby powołań - jak ocenił cytowany w komunikacie KEP przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych ks. Wojciech Wójtowicz - są podobne do tych sprzed roku.

- Świadczą one o tym, że w Polsce obserwujemy wciąż dość duże zainteresowanie młodych ludzi kapłaństwem i życiem zakonnym, choć niektóre z diecezji czy wspólnot zakonnych odnotowują spadki liczby powołanych - ocenił ks. Wójtowicz.

Jak zauważył, "w porównaniu do innych krajów europejskich wypadamy bardzo korzystnie, ale nie zwalnia nas to ze stałej mobilizacji do modlitwy w intencji powołanych". Zaznaczył, że doświadczenie księży rektorów pokazuje, że wielu kandydatów może zgłosić się jeszcze we wrześniu.

Przewodniczący Konferencji Rektorów Wyższych Seminariów Duchownych Diecezjalnych i Zakonnych ocenił, że "dzięki obecności w internecie seminaria i zakony stały się bardziej dostępne dla młodych ludzi, którzy mogą przeglądać ich strony i profile w mediach społecznościowych".

- Ważne są także sposoby komunikowania się z młodzieżą - księża używają nowych form przekazu, by w ten sposób docierać do młodych. Sporo seminariów i zgromadzeń zakonnych prowadzi profesjonalne kampanie promujące ich styl życia, widoczne są np. plakaty i spoty powołaniowe, organizowane są dni otwarte, wakacyjne wyjazdy dla młodych ludzi - dodał.

Temat konferencji brzmiał:"Syn, brat, ojciec - ksiądz i kobiety". Rektorzy zastanawiali się nad formami relacji i zaangażowania duszpasterskiego kleryków oraz kapłanów wśród kobiet i ich rodzin.

PAP

Warto poczytać

 1. gorzelik19062018 19.06.2018

  Szef RAŚ kibicuje Niemcom na mundialu. "Nawet jeśli będą grali z Polską"

  Jerzy Gorzelik, założyciel Śląskiej Partii Regionalnej i równocześnie szef Ruchu Autonomii Śląska szokuje swoją deklaracją. Dzięki specjalnej nakładce na zdjęcie na Facebooku zapowiedział, że na mundialu w Rosji będzie kibicował Niemcom.

 2. kroplowka19062018 19.06.2018

  Nie żyje trzyletni chłopiec. Podczas zabawy zatrzasnął się w pralce

  Nie żyje trzylatek, który w poniedziałek zatrzasnął się w pralce - poinformował prokurator rejonowy w Słupsku Piotr Nierebiński. Śledczy będą prowadzić w tej sprawie postępowanie pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci.

 3. pracownik19062018 19.06.2018

  Psychiatrzy ostrzegają pracodawców: Uważajcie dziś na pracowników

  Uwaga, kibice mogą mieć osłabioną sprawność w pracy. Szczególnie przy okazji dzisiejszego meczu - ostrzega psychiatra, dr n. med. Agata Wysocka-Studzińska.

 4. ardanowski19062018 19.06.2018

  Wiadomo już kto będzie nowym ministrem rolnictwa. To Jan Krzysztof Ardanowski

  Będę ministrem rolnictwa; premier Mateusz Morawiecki złożył mi taką propozycję, a ja ją przyjąłem - potwierdził w rozmowie z "Gazetą Pomorską" wiceszef sejmowej komisji rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski (PiS). Dodał, że uroczystość mianowania go na szefa resortu odbędzie się w środę.

 5. morawiecki19062018 19.06.2018

  Premier Morawiecki spotka się z Angelą Merkel

  Premier Mateusz Morawiecki przybył we wtorek rano do Berlina, gdzie weźmie udział w IX Petersberskim Dialogu Klimatycznym. Planowane jest też spotkanie szefa polskiego rządu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

 6. trzaskowskitwt18062018 18.06.2018

  Trzaskowski nadal się pogrąża. To nie koniec skandalicznych wypowiedzi

  Polityk Platformy Obywatelskiej w porannym programie Radia Zet zasugerował, że warunkiem dotacji z Unii Europejskiej jest to, kto rządzi Polską.

 7. jurgiel18062018 18.06.2018

  Zmiana w ministerstwie. Krzysztof Jurgiel rezygnuje ze stanowiska

  Minister Krzysztof Jurgiel złożył w poniedziałek ze względów osobistych rezygnację ze stanowiska Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi - poinformowało biuro prasowe resortu rolnictwa

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook