Jedynie prawda jest ciekawa


Ponad 129 tys. dzieci objętych 500 plus i ponad 700 mln zł dla rodzin. Tylko w jednym regionie!

12.04.2017

Ponad 129 tys. dzieci zostało objętych programem "Rodzina 500 plus", a do rodzin w regionie świętokrzyskim trafiło 700 mln zł - poinformowała w środę w Kielcach wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek. Pieniądze z programu trafiły w dobre ręce i zostały dobrze spożytkowane - dodała.

Do tej pory w ramach programu "Rodzina 500 plus" mieszkańcy regionu świętokrzyskiego złożyli 100 tys. wniosków. Świadczeniami zostało objętych ponad 129 tys. dzieci, a do rodzin trafiło 701,4 mln zł.

"Z wysokości wypłacanych świadczeń wynika, że nasze województwo jest regionem bardzo ubogim i ten program był bardzo potrzebny. Nie potwierdziły się pesymistyczne zapowiedzi, że pieniądze z programu zostaną zmarnotrawione. One trafiły w dobre ręce i zostały właściwie spożytkowane" - podkreśliła Wojtyszek. Dodała, że wypłaty świadczenia w formie rzeczowej to tylko sporadyczne przypadki.

"Wielodzietne rodziny mogły po raz pierwszy od dłuższego czasu zakupić dla swoich dzieci wyprawki szkolne  i nie musiały rozkładać tych zakupów na kilka miesięcy. Dotyczy to nie tylko rodzin ubogich, ale również tych lepiej usytuowanych" - wskazała wojewoda.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń zwrócił uwagę, że są już pierwsze widoczne efekty programu. "Przedsiębiorcy i sklepikarze zwracają nam uwagę, że już skończyły się zakupy na tzw. zeszyt czy kreskę. (...) Z naszych informacji wynika, że ludzie zaczęli kupować lepsze jakościowo, nieco droższe produkty spożywcze. To wpłynie pozytywnie na kondycję zdrowotną dzieci i młodzieży i polskich rodzin" - podkreślił.

"Jeszcze rok temu, żeby w szkole zorganizować wycieczkę dwu-, trzydniową i zapełnić cały autokar, trzeba było zebrać kilka klas. W tej chwili na wycieczki wyjeżdżają całe klasy, bo rodziców stać na to, żeby opłacić pobyt swoich dzieci. Po tym widać, jak ten program był potrzebny" - dodał senator.

Dyrektorka Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia Świętokrzyskiego Urzędu Wojewódzkiego Anna Gromska poinformowała, że od 1 stycznia br. wpłynęły w ramach programu nowe 2974 wnioski, a najczęstszą przyczyną są narodziny drugiego dziecka w rodzinie. Dodała, że spadła również liczba osób korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. "Świadczenie 500 plus nie jest wliczane do dochodów przy ustalaniu prawa do świadczeń z pomocy społecznej. Można korzystać ze świadczenia wychowawczego i innych. Spadek wskazuje, że rodziny mają na tyle zabezpieczone podstawowe potrzeby, że nie muszą korzystać ze wsparcia pomocy społecznej" - podkreśliła Gromska.

"Spadła również liczba osób korzystających z ciepłego posiłku, zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Nie oznacza to jednak, że dzieci nie dojadają. Po prostu rodziny wolą ugotować obiad w domu niż pójść do baru. To też pozytywny efekt działania tego programu" - zaznaczyła Gromska. Dotacja przekazana świętokrzyskim samorządom w ramach programu w roku ubiegłym wyniosła niemal 583 mln zł.  W budżecie wojewody na 2017 rok na wypłacanie świadczeń zabezpieczono ponad 730 mln zł.

ac/PAP

Warto poczytać

 1. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 2. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 3. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 4. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 5. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 6. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 7. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

 8. 1270rafalskaaaa 24.04.2018

  Podpisano porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych

  To sukces środowisk osób niepełnosprawnych; widzę tu dobrą wolę, że rząd chce spełnić niektóre postulaty - oceniła podpisanie porozumienia rządu i części środowisk osób niepełnosprawnych Ewa Krawczyk z Fundacji Pomóż Innym.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook