Jedynie prawda jest ciekawa

Pomnik żołnierzy poległych na misjach

08.12.2011

Ministerstwo Obrony Narodowej chce uczcić pamięć żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie. W tym celu resort planuje budowę pomnika w Warszawie i rozważa zaprojektowanie specjalnych nagrobków.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że zlecił już przygotowanie dokumentacji co do lokalizacji monumentu. Trwają też rozmowy na ten temat z prezydent stolicy. Według doradcy szefa MON gen. Waldemara Skrzypczaka, miejsce uczczenia pamięci poległych żołnierzy musi być odpowiednio wyeksponowane. Jego zdaniem, pomnik może mieć formę olbrzymiej płyty z nazwiskami poległych żołnierzy i powinien być postawiony w miejscu, gdzie przychodzi dużo Polaków, zwłaszcza młodzieży. Trzeba pokazać młodym ludziom, że nasi żołnierze giną również we współczesnych konfliktach – mówi były dowódca Wojsk Lądowych.

Jako możliwą lokalizację pomnika, gen. Skrzypczak proponuje na przykład okolice Parku Saskiego, niedaleko Grobu Nieznanego Żołnierza. – To musi być miejsce pielgrzymek obywateli, a w tej lokalizacji tak właśnie jest – dodaje.

Resort obrony ma również inny pomysł uczczenia żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie - w miejscach ich pochówku położone byłyby specjalne płyty nagrobne – Chodzi o to, żeby te groby wyróżniały się od innych, żeby to były takie żołnierskie groby – tłumaczy gen. Skrzypczak.

Decyzja o tym, czy na danym grobie byłby nagrobek wyróżniający to miejsce pochówku od innych, zawsze miałaby być uzależniona od woli rodziny poległego żołnierza. Koszty pokrywałby resort obrony. Oba projekty mają być gotowe na początku stycznia.

W sumie w Iraku i Afganistanie zginęło 52 żołnierzy oraz jeden pracownik cywilny wojska – ratownik medyczny.

Greg/Polskie Radio
[fot. MON/ISAF]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook