Jedynie prawda jest ciekawa


Pomnik żołnierzy poległych na misjach

08.12.2011

Ministerstwo Obrony Narodowej chce uczcić pamięć żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie. W tym celu resort planuje budowę pomnika w Warszawie i rozważa zaprojektowanie specjalnych nagrobków.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że zlecił już przygotowanie dokumentacji co do lokalizacji monumentu. Trwają też rozmowy na ten temat z prezydent stolicy. Według doradcy szefa MON gen. Waldemara Skrzypczaka, miejsce uczczenia pamięci poległych żołnierzy musi być odpowiednio wyeksponowane. Jego zdaniem, pomnik może mieć formę olbrzymiej płyty z nazwiskami poległych żołnierzy i powinien być postawiony w miejscu, gdzie przychodzi dużo Polaków, zwłaszcza młodzieży. Trzeba pokazać młodym ludziom, że nasi żołnierze giną również we współczesnych konfliktach – mówi były dowódca Wojsk Lądowych.

Jako możliwą lokalizację pomnika, gen. Skrzypczak proponuje na przykład okolice Parku Saskiego, niedaleko Grobu Nieznanego Żołnierza. – To musi być miejsce pielgrzymek obywateli, a w tej lokalizacji tak właśnie jest – dodaje.

Resort obrony ma również inny pomysł uczczenia żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie - w miejscach ich pochówku położone byłyby specjalne płyty nagrobne – Chodzi o to, żeby te groby wyróżniały się od innych, żeby to były takie żołnierskie groby – tłumaczy gen. Skrzypczak.

Decyzja o tym, czy na danym grobie byłby nagrobek wyróżniający to miejsce pochówku od innych, zawsze miałaby być uzależniona od woli rodziny poległego żołnierza. Koszty pokrywałby resort obrony. Oba projekty mają być gotowe na początku stycznia.

W sumie w Iraku i Afganistanie zginęło 52 żołnierzy oraz jeden pracownik cywilny wojska – ratownik medyczny.

Greg/Polskie Radio
[fot. MON/ISAF]

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook