Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pomnik żołnierzy poległych na misjach

08.12.2011

Ministerstwo Obrony Narodowej chce uczcić pamięć żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie. W tym celu resort planuje budowę pomnika w Warszawie i rozważa zaprojektowanie specjalnych nagrobków.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że zlecił już przygotowanie dokumentacji co do lokalizacji monumentu. Trwają też rozmowy na ten temat z prezydent stolicy. Według doradcy szefa MON gen. Waldemara Skrzypczaka, miejsce uczczenia pamięci poległych żołnierzy musi być odpowiednio wyeksponowane. Jego zdaniem, pomnik może mieć formę olbrzymiej płyty z nazwiskami poległych żołnierzy i powinien być postawiony w miejscu, gdzie przychodzi dużo Polaków, zwłaszcza młodzieży. Trzeba pokazać młodym ludziom, że nasi żołnierze giną również we współczesnych konfliktach – mówi były dowódca Wojsk Lądowych.

Jako możliwą lokalizację pomnika, gen. Skrzypczak proponuje na przykład okolice Parku Saskiego, niedaleko Grobu Nieznanego Żołnierza. – To musi być miejsce pielgrzymek obywateli, a w tej lokalizacji tak właśnie jest – dodaje.

Resort obrony ma również inny pomysł uczczenia żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie - w miejscach ich pochówku położone byłyby specjalne płyty nagrobne – Chodzi o to, żeby te groby wyróżniały się od innych, żeby to były takie żołnierskie groby – tłumaczy gen. Skrzypczak.

Decyzja o tym, czy na danym grobie byłby nagrobek wyróżniający to miejsce pochówku od innych, zawsze miałaby być uzależniona od woli rodziny poległego żołnierza. Koszty pokrywałby resort obrony. Oba projekty mają być gotowe na początku stycznia.

W sumie w Iraku i Afganistanie zginęło 52 żołnierzy oraz jeden pracownik cywilny wojska – ratownik medyczny.

Greg/Polskie Radio
[fot. MON/ISAF]
Słowa kluczowe:

MON

,

siemoniak

,

Skrzypczak

,

pomnik

Warto poczytać

 1. pku76 26.05.2017

  1 czerwca spotkanie ministra Muchy z szefami PKW i KBW

  1 czerwca odbędzie się spotkanie szefów Państwowej Komisji Wyborczej i Krajowego Biura Wyborczego z pełnomocnikiem prezydenta do spraw referendum Pawłem Muchą - poinformowała w piątek PKW na stronie internetowej.

 2. kpl9 26.05.2017

  Kempa: Składam zawiadomienie do prokuratury

  Składam zawiadomienie do prokuratury ws. pomówień mających na celu poniżenie mnie - poinformowała w piątek PAP szefowa Kancelarii Premiera Beata Kempa.

 3. konferencja-PO 26.05.2017

  PO znowu o Berczyńskim

  Wracają do sprawy negocjacji ws. Caracali i chcą po raz kolejny dymisji szefa MON.

 4. karcxa 26.05.2017

  Karczewski: Chciałbym podziękować wszystkim matkom

  Życzę Wam, żebyście miały jak najwięcej satysfakcji, żebyście miały jak najwięcej uśmiechu.

 5. 1-185406 26.05.2017

  Nowe decyzje ws. śmierci Stachowiaka

  "W stosunku do 5 funkcjonariuszy poleciłem wszcząć postępowania administracyjne w kierunku zwolnienia ich z policji, z uwagi na ważny interes służby" - powiedział szef dolnośląskiej policji nadinspektor Tomasz Trawiński.

 6. st66665555 26.05.2017

  Zwolnienia w policji związane ze śmiercią Stachowiaka

  Dyrektorka Biura Kontroli Komendy Głównej Policji Halina Żabowska została odwołana ze stanowiska - poinformował w piątek PAP rzecznik KGP mł. insp. Mariusz Ciarka.

 7. pt3-083t5783727em800x7ede4a8b 26.05.2017

  PKW nie widzi przeszkód ws. referendum

  Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego samego dnia odbyły się wybory samorządowe i referendum ogólnokrajowe; będzie to jednak powodować pewne trudności, ponieważ potrzebne będą osobne komisje wyborcze - powiedział przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook