Jedynie prawda jest ciekawa

Pomnik żołnierzy poległych na misjach

08.12.2011

Ministerstwo Obrony Narodowej chce uczcić pamięć żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie. W tym celu resort planuje budowę pomnika w Warszawie i rozważa zaprojektowanie specjalnych nagrobków.

Minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak poinformował, że zlecił już przygotowanie dokumentacji co do lokalizacji monumentu. Trwają też rozmowy na ten temat z prezydent stolicy. Według doradcy szefa MON gen. Waldemara Skrzypczaka, miejsce uczczenia pamięci poległych żołnierzy musi być odpowiednio wyeksponowane. Jego zdaniem, pomnik może mieć formę olbrzymiej płyty z nazwiskami poległych żołnierzy i powinien być postawiony w miejscu, gdzie przychodzi dużo Polaków, zwłaszcza młodzieży. Trzeba pokazać młodym ludziom, że nasi żołnierze giną również we współczesnych konfliktach – mówi były dowódca Wojsk Lądowych.

Jako możliwą lokalizację pomnika, gen. Skrzypczak proponuje na przykład okolice Parku Saskiego, niedaleko Grobu Nieznanego Żołnierza. – To musi być miejsce pielgrzymek obywateli, a w tej lokalizacji tak właśnie jest – dodaje.

Resort obrony ma również inny pomysł uczczenia żołnierzy, którzy zginęli na misjach w Iraku i Afganistanie - w miejscach ich pochówku położone byłyby specjalne płyty nagrobne – Chodzi o to, żeby te groby wyróżniały się od innych, żeby to były takie żołnierskie groby – tłumaczy gen. Skrzypczak.

Decyzja o tym, czy na danym grobie byłby nagrobek wyróżniający to miejsce pochówku od innych, zawsze miałaby być uzależniona od woli rodziny poległego żołnierza. Koszty pokrywałby resort obrony. Oba projekty mają być gotowe na początku stycznia.

W sumie w Iraku i Afganistanie zginęło 52 żołnierzy oraz jeden pracownik cywilny wojska – ratownik medyczny.

Greg/Polskie Radio
[fot. MON/ISAF]
Słowa kluczowe:

MON

,

siemoniak

,

Skrzypczak

,

pomnik

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook