Jedynie prawda jest ciekawa

Pomnik Pileckiego? „To nie moja kompetencja”

10.09.2013

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz w rozmowie z portalem wPolityce.pl, odsuwa od siebie kompetencje ws. pomnika rotmistrza Pileckiego. Pomimo kilku prób ze strony dziennikarzy, prezydent stolicy odmówiła konkretnego komentarza w tej sprawie.

To nie moja decyzja, to kompetencje Rady Warszawy - powiedziała portalowi wPolityce.pl Hanna Gronkiewicz - Waltz. Prezydent Warszawy odniosła się w ten sposób do pytania o ideę zastąpienia pomnika "czterech śpiących" pomnikiem Witolda Pileckiego.

Dziennikarze portalu próbowali jednak dopytać panią prezydent, co uważa na ten temat jako mieszkanka Warszawy i prezydent stolicy. Odpowiedź także okazała się, delikatnie mówiąc, niezrozumiała:

Jedno jest mieszkaniec Warszawy, drugie jest prezydent i Rada Warszawy. To jest kompetencja nie moja - "wyjaśniała" Hanna Gronkiewicz – Waltz.

Wcześniej projekt zastąpienia komunistycznego Pomnika Braterstwa Broni monumentem pułkownika Witolda Pileckiego na naszych łamach poparli m. in. prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Kazik Staszewski i Jerzy Zelnik.

Prezes IPN w rozmowie z portalem wPolityce.pl powiedział, że „jest to dobry pomysł. Ale trzeba przede wszystkim zacząć od tego, że Pilecki powinien mieć pomnik w Warszawie, w stolicy Polski z uwagi na rangę jego zasług, ale też z powodu jego związania z miastem, jako powstańca warszawskiego. I pomysł, żeby ten jego pomnik w sposób jakby symboliczny zastąpił tzw. pomnik "czterech śpiących" moim zdaniem jest bardzo ważny. Pokazuje przezwyciężenie pewnej spuścizny przeszłości, że na postument wchodzi bohater, bohater niekwestionowany naszej historii, a jednocześnie usuwamy pomnik, które wciąż w jakimś stopniu pozostaje symbolem zniewolenia Polski przed 89 rokiem” - mówi prezes Łukasz Kamiński.

Zdaniem Kamińskiego Pomnik Czterech Śpiących można przenieść na cmentarz żołnierzy sowieckich „i tam, jak sądzę, on nikomu wadził nie będzie.”

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

wPolityce.pl, lz

[fot: PAP/Leszek Szymański]


Warto poczytać

 1. Belwederwiki 22.09.2017

  Będzie kolejne spotkanie Prezydenta z Jarosławem Kaczyńskim.Tematem ważna reforma

  W piątek dojdzie do spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim; tematem rozmów będzie reforma sądownictwa - poinformowała rzeczniczka partii Beata Mazurek. Spotkanie ma się odbyć w piątek o godz. 16. w Belwederze - wynika z informacji PAP.

 2. Krolikowskiwiki 22.09.2017

  Królikowski o działaniach prokuratury: celem - zdyskredytowanie prezydenta

  Nie jestem celem działań prokuratury; chodzi o zdyskredytowanie prezydenta, jako osoby, która przedstawi wiarygodną reformę sądownictwa - skomentował doniesienia medialne na swój temat mec. Michał Królikowski. "Bardzo prawdopodobne, że prokurator generalny idzie na wojnę z prezydentem" - ocenił.

 3. Kuzniar-Slawek-flickr 22.09.2017

  Adamowicz niezwykle szczodry dla Kuźniara. Wysokie honorarium za poprowadzenie debaty

  Kolejny skandal w grodzie Neptuna? Tym razem włodarze miasta wyraźnie przeholowali z wydatkami na organizację zwykłej debaty

 4. pospieszalski127021092017 21.09.2017

  Jacek Saryusz-Wolski: „Antypolskie rezolucje pisali ludzie z Warszawy. Błagali o reakcję"

  „To pisali Polacy. Mogę wskazać pokój, w którym to powstawało” – przyznał Jacek Saryusz-Wolski w programie „Warto rozmawiać”

 5. skok21092017 21.09.2017

  Koniec kłamstw na temat SKOK-ów! Depozyty klientów są bezpieczne. Prezes Kasy Krajowej apeluje o zaprzestanie politycznych manipulacji

  Konferencja prasowa zorganizowana przez Kasę Krajową była odpowiedzią na medialną burzę wywołaną ostatnim zaskakującym oświadczeniem Związku Banków Polskich postulującym, by wykluczyć SKOK-i z systemu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook