Jedynie prawda jest ciekawa

Pomnik Pileckiego? „To nie moja kompetencja”

10.09.2013

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz w rozmowie z portalem wPolityce.pl, odsuwa od siebie kompetencje ws. pomnika rotmistrza Pileckiego. Pomimo kilku prób ze strony dziennikarzy, prezydent stolicy odmówiła konkretnego komentarza w tej sprawie.

To nie moja decyzja, to kompetencje Rady Warszawy - powiedziała portalowi wPolityce.pl Hanna Gronkiewicz - Waltz. Prezydent Warszawy odniosła się w ten sposób do pytania o ideę zastąpienia pomnika "czterech śpiących" pomnikiem Witolda Pileckiego.

Dziennikarze portalu próbowali jednak dopytać panią prezydent, co uważa na ten temat jako mieszkanka Warszawy i prezydent stolicy. Odpowiedź także okazała się, delikatnie mówiąc, niezrozumiała:

Jedno jest mieszkaniec Warszawy, drugie jest prezydent i Rada Warszawy. To jest kompetencja nie moja - "wyjaśniała" Hanna Gronkiewicz – Waltz.

Wcześniej projekt zastąpienia komunistycznego Pomnika Braterstwa Broni monumentem pułkownika Witolda Pileckiego na naszych łamach poparli m. in. prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Kazik Staszewski i Jerzy Zelnik.

Prezes IPN w rozmowie z portalem wPolityce.pl powiedział, że „jest to dobry pomysł. Ale trzeba przede wszystkim zacząć od tego, że Pilecki powinien mieć pomnik w Warszawie, w stolicy Polski z uwagi na rangę jego zasług, ale też z powodu jego związania z miastem, jako powstańca warszawskiego. I pomysł, żeby ten jego pomnik w sposób jakby symboliczny zastąpił tzw. pomnik "czterech śpiących" moim zdaniem jest bardzo ważny. Pokazuje przezwyciężenie pewnej spuścizny przeszłości, że na postument wchodzi bohater, bohater niekwestionowany naszej historii, a jednocześnie usuwamy pomnik, które wciąż w jakimś stopniu pozostaje symbolem zniewolenia Polski przed 89 rokiem” - mówi prezes Łukasz Kamiński.

Zdaniem Kamińskiego Pomnik Czterech Śpiących można przenieść na cmentarz żołnierzy sowieckich „i tam, jak sądzę, on nikomu wadził nie będzie.”

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

wPolityce.pl, lz

[fot: PAP/Leszek Szymański]


Warto poczytać

 1. 1270swop 12.12.2017

  Kard. Nycz: w Świątyni Opatrzności Bożej będziemy dziękować za odzyskanie niepodległości

  W Świątyni Opatrzności Bożej będziemy w 2018 r. dziękować za ludzi Kościoła, którzy odegrali ogromną rolę w odzyskaniu przez Polskę niepodległości - zapowiedział we wtorek metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas spotkania opłatkowego w tej świątyni.

 2. rulewski12122017 12.12.2017

  Zadziwiający występ senatora Platformy Obywatelskiej. To jest „izba mędrców”?

  W czasie senackiej debaty nad prezydenckimi projektami o SN i KRS, senator Jan Rulewski z Platformy Obywatelskiej pojawił się na mównicy w masce z greckiej tragedii.

 3. 1270expose 12.12.2017

  Premier Mateusz Morawiecki rozpoczął wygłaszanie expose

  Premier Mateusz Morawiecki we wtorek o godz. 16.15 rozpoczął w Sejmie wygłaszanie expose. Głosowanie nad wotum zaufania dla jego gabinetu zaplanowano we wtorek o północy.

 4. policja12122017 12.12.2017

  Chcą Majdanu w Polsce. Nawołują do rzucania koktajlami Mołotowa

  Policjanci z Żar (Lubuskie) zatrzymali 33-latka, który zamieścił na portalu społecznościowym wpis nawołujący do organizacji w Warszawie "drugiego Majdanu".

 5. wimmer12122017 12.12.2017

  Bezgraniczna podłość! Założyciel KOD-u sugeruje, że posłanka Kempa sama podpaliła swoje biuro?

  Paweł Wimmer, jeden z pomysłodawców Komitetu Obrony Demokracji, zasugerował na Twitterze, iż biuro posłanki Kempy to „celowa próba zrobienia dymu”, która jest związana ze „stopniową utratą pozycji” w partii przez posłankę.

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook