Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Pomnik Pileckiego? „To nie moja kompetencja”

10.09.2013

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz – Waltz w rozmowie z portalem wPolityce.pl, odsuwa od siebie kompetencje ws. pomnika rotmistrza Pileckiego. Pomimo kilku prób ze strony dziennikarzy, prezydent stolicy odmówiła konkretnego komentarza w tej sprawie.

To nie moja decyzja, to kompetencje Rady Warszawy - powiedziała portalowi wPolityce.pl Hanna Gronkiewicz - Waltz. Prezydent Warszawy odniosła się w ten sposób do pytania o ideę zastąpienia pomnika "czterech śpiących" pomnikiem Witolda Pileckiego.

Dziennikarze portalu próbowali jednak dopytać panią prezydent, co uważa na ten temat jako mieszkanka Warszawy i prezydent stolicy. Odpowiedź także okazała się, delikatnie mówiąc, niezrozumiała:

Jedno jest mieszkaniec Warszawy, drugie jest prezydent i Rada Warszawy. To jest kompetencja nie moja - "wyjaśniała" Hanna Gronkiewicz – Waltz.

Wcześniej projekt zastąpienia komunistycznego Pomnika Braterstwa Broni monumentem pułkownika Witolda Pileckiego na naszych łamach poparli m. in. prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Kazik Staszewski i Jerzy Zelnik.

Prezes IPN w rozmowie z portalem wPolityce.pl powiedział, że „jest to dobry pomysł. Ale trzeba przede wszystkim zacząć od tego, że Pilecki powinien mieć pomnik w Warszawie, w stolicy Polski z uwagi na rangę jego zasług, ale też z powodu jego związania z miastem, jako powstańca warszawskiego. I pomysł, żeby ten jego pomnik w sposób jakby symboliczny zastąpił tzw. pomnik "czterech śpiących" moim zdaniem jest bardzo ważny. Pokazuje przezwyciężenie pewnej spuścizny przeszłości, że na postument wchodzi bohater, bohater niekwestionowany naszej historii, a jednocześnie usuwamy pomnik, które wciąż w jakimś stopniu pozostaje symbolem zniewolenia Polski przed 89 rokiem” - mówi prezes Łukasz Kamiński.

Zdaniem Kamińskiego Pomnik Czterech Śpiących można przenieść na cmentarz żołnierzy sowieckich „i tam, jak sądzę, on nikomu wadził nie będzie.”

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

wPolityce.pl, lz

[fot: PAP/Leszek Szymański]


CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook