Jedynie prawda jest ciekawa


"Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie kwestią pamięci narodowej"

06.04.2018
orban06042018
"Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej w Budapeszcie kwestią pamięci narodowej"

Pomnik smoleński, który został odsłonięty w Budapeszcie, pokazuje, że kwestia pomników, to nie jest jakiś kaprys, czy moja sprawa rodzinna, ale kwestia pamięci narodowej - powiedział w piątek w Budapeszcie dziennikarzom prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Wcześniej w stolicy Węgier odbyła się uroczystość odsłonięcia pomnika "Memento-Smoleńsk", poświęconego także przyjaźni polsko-węgierskiej. Wzięli w niej udział m.in. prezes PiS, premier Mateusz Morawiecki oraz szef węgierskiego rządu Viktor Orban.

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami Kaczyński wyraził zadowolenie z powstania na Węgrzech pomnika upamiętniającego katastrofę smoleńską, "tych, którzy zginęli w katastrofie, w tym mojego brata" - mówił.

"To pokazuje, że te pomniki to nie jest jakiś kaprys, czy nawet, jak niektórzy mówią - moja sprawa rodzinna, tylko że to jest kwestia pamięci narodowej i to nie tylko jednego narodu. Co najmniej jeszcze jednego, bo pomniki są także w Gruzji, a za chwilę, zdaje się, będą także na Litwie, więc można powiedzieć, że wielu narodów" - dodał.

Kaczyński ocenił, że jest to dla niego bardzo ważne w wymiarze osobistym. "Ale przede wszystkim to jest ważne w wymiarze narodowym, a nawet można powiedzieć - państwowym" - dodał.

Dziennikarze w kontekście wyborów parlamentarnych na Węgrzech, które odbędą się w niedzielę, pytali też Kaczyńskiego, czy chciałby, aby Orban ponownie został wybrany na premiera. "Chciałbym, oczywiście, że bym chciał" - odpowiedział Kaczyński.

Tuż po uroczystości odsłonięcia pomnika "Memento-Smoleńsk" prezes PiS oraz premier Morawiecki odbyli krótką rozmowę z Polakami mieszkającymi na Węgrzech, którzy pojawili się na uroczystości.

"Bardzo dziękuję, że państwo tutaj przyszli" - zwrócił się do nich lider PiS.

Po uroczystości premier i szef PiS udali się na obiad roboczy z premierem Węgier.

Z Budapesztu Rafał Białkowski i Małgorzata Wyrzykowska/PAP/Fot. PAP/EPA/Zoltan Mathe


Warto poczytać

 1. 1270tusektusek 19.04.2018

  Morawiecki: Donald Tusk zaburza europejskie standardy

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk trochę szkodzi Europie, zaburzając standardy europejskie; nie jest ambasadorem Polski, ale Platformy Obywatelskiej

 2. boni18042018 18.04.2018

  Boni znów skarży się na Polskę. Pisze list do europosłów: "Areszt dla Gawłowskiego to cios dla demokracji”

  "Areszt dla Stanisława Gawłowskiego to cios dla demokracji i poszanowania prawa w Polsce"

 3. korea18042018 18.04.2018

  BBC straszy przed polskimi stoczniami. Ukryta kamera pokazuje „niewolników” z Korei Północnej

  Wielka Brytania bezpardonowo walczy z polską konkurencją czy pokazuje realny problem, o którym milczały dotąd polskie media?

 4. gimnaz18042018 18.04.2018

  Egzamin gimnazjalny z polskiego będzie powtórzony. Był przeciek?

  Przed egzaminem gimnazjalnym z języka polskiego na Twitterze pojawiła się informacja o zarysie tematu tekstu własnego.

 5. 1270chyzyruj 18.04.2018

  Tusk stanie przed sądem więc jątrzy: PiS to mściwa partia

  Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział w środę dziennikarzom, że w poniedziałek stawi się jako świadek w sądzie.

 6. 1270wypadekzach 17.04.2018

  Zderzenie autobusu z ciężarówką w Zachodniopomorskiem: 2 osoby nie żyją, wielu rannych

  Premier Mateusz Morawiecki jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku ze zderzeniem ciężarówki z autobusem na DK6; wojewoda zachodniopomorski udaje się na miejsce zdarzenia - poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

 7. 1270gawlowskiareszt 17.04.2018

  Wałęsa i grupa opozycjonistów z czasu PRL: wierzymy w niewinność Gawłowskiego

  Wierzymy w niewinność posła PO Stanisława Gawłowskiego - napisała we wtorek w oświadczeniu grupa b. opozycjonistów z czasu PRL, w tym Lech Wałęsa. Zdaniem autorów pisma, zgoda sejmowej większości PiS-u, na aresztowanie polityka Platformy ma służyć "wywołaniu strachu" i "sianiu terroru".

 8. Warszawa1944wiki 17.04.2018

  Polska nigdy nie zrzekła się reparacji od Niemiec? Sensacyjne informacje w sprawie uchwały rządu Bieruta

  Po przeprowadzeniu kwerendy archiwalnej, okazało się, że nie ma żadnego dokumentu, który spełniałby wymogi uchwały Rady Ministrów ws. zrzeczenia się przez Polskę praw do niemieckich reparacji i odszkodowań wojennych - poinformował we wtorek PAP Arkadiusz Mularczyk (PiS)

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook