Jedynie prawda jest ciekawa


Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich odsłonięty

18.06.2013

Potężna czerwcowa burza z obfitym deszczem nie przeszkodziła w uroczystym odsłonięciu pomnika śp. Pary Prezydenckiej w Radomiu. W chwili poświęcenia monumentu, znów zaświeciło słońce. - Przetrwaliśmy tę burzę, przetrwamy i inną - mówił Jarosław Kaczyński.

Odlany z brązu pomnik pary prezydenckiej stanął w centrum Radomia w sąsiedztwie kościoła ojców Bernardynów. Odsłonięcia dokonano w dniu urodzin śp. Lecha Kaczyńskiego. Na uroczystości przybył brat prezydenta Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak i wielu parlamentarzystów. Najliczniejsi byli jednak mieszkańcy Radomia, którzy na długo przed główną ceremonią pojawili się na placu wokół kościoła. Przed odsłonięciem pomnika odprawiono Mszę św. za dusze ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

RELACJA WIDEO:

Niezwykle wzruszające kazanie, pełne cytatów z poezji i nawiązań do historii Polski, wygłosił ks. Józef Zawitkowski. Kaznodzieja przypomniał bogate dzieje miasta, jego zasługi w walce o wolność. W homilii niczym refren wracało zdanie:

„Rad dom by ci tu zbudował Panie Prezydencie!”.

Nawiązując do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku ? ks. Zawitkowski powiedział:

- Lecieliśmy, po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą. To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza nas zabiła. Wyście wcześniej nas zabili. Mówiliście, "kartoflane nosy", krzyczeliście "Bydło do obory". Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają. Tu w Radomiu stanie pomnik chwały!

Prezes PiS nie krył wzruszenia.

- To jest ciężki dzień, zwłaszcza, że są to pierwsze urodziny brata, które obchodzę także bez mamy - powiedział dziennikarzom.

Podczas głównych uroczystości odsłonięcia i poświecenia pomnika rozpętała się gwałtowna burza. Przemówienia wygłaszano w ulewnym deszczu i przy wtórze grzmotów. Jednak plac nie opustoszał. Rozkwitł nad nim jedynie las parasoli.

Dziękując ludziom, którzy doprowadzili do wzniesienia pomnika, prezes Kaczyński zaznaczył, że pomnik należy się parze prezydenckiej nie tylko dlatego, że zginęli w Smoleńsku, ale przede wszystkim za to, czego dokonali za życia.

- Lech Kaczyński udowodnił, że można być uczciwym i dojść do najwyższych urzędów w państwie. Udowodnił, że w polityce można być uczciwym – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Dodał, że jest zadowolony ze wspólnego pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich: - Bratowa zawsze bardzo wspierała męża w trudnych momentach, nigdy nie narzekała, nie miała pretensji - powiedział.

Nawiązując do niezwykłych warunków atmosferycznych podczas inauguracji stwierdził: - Przetrwaliśmy tę burzę, przetrwamy i inną. Zwyciężymy!

Jego słowa przyjęto oklaskami. Podczas ceremonii wielokrotnie wznoszono spontaniczne okrzyki: „Tu jest Polska!”, „Zwyciężymy!”.

Na placu przed klasztorem pojawili się także zwolennicy Ruchu Palikota z transparentem:  "Elity polityki - precz z Sejmu i pomników ? Wszyscy!". Jednak nie zdołali zakłócić uroczystości.

Samo poświęcenie monumentu i przecięcie wstęgi odbyło się znowu w pełnym słońcu.

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich stanął przy głównej ulicy Radomia, Żeromskiego, w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i klasztoru Ojców Bernardynów. Ma około 2,5 metra wysokości. Po boku pomnika umieszczono dwie tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

Autorem rzeźby jest Andrzej Renes. - Miałem ciarki na plecach, kiedy podczas odsłonięcia uderzył piorun, a potem znów wyszło słońce - powiedział artysta. - To wtedy ten pomnik narodził się naprawdę – dodał.

Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu pod przewodnictwem posła PiS Marka Suskiego. Jak przyznał parlamentarzysta, początkowo planowano jedynie wzniesienie pomnika Lecha Kaczyńskiego, jednak w toku prac koncepcja się zmieniła.

- Powstał pomysł, że powinien być to pomnik pary prezydenckiej, bo razem żyli, razem zginęli, stanowili zgodne małżeństwo i ten pomnik to oddaje. To jest pomnik wielkiego patrioty, urzędnika państwowego, ale także symbol małżeństwa – powiedział Suski.

Budowa pomnika kosztowała 230 tys. zł. Od roku w Radomiu prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.

Wielu uczestników uroczystości podkreślało, że odsłonięty dziś pomnik jest pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia powiedział: - To ważna i symboliczna uroczystość. Determinacja wielu osób doprowadziła do tego, że ten pomnik mógł powstać. I mam nadzieję, że tego typu komitety w całej Polsce będą brały przykład Radomia.

Mecenasem radomskich uroczystości była Fundacja im. Franciszka Stefczyka. Senator Grzegorz Bierecki powiedział portalowi wPolityce.pl:

- Po tragicznych wydarzeniach w Smoleńsku, Polska straciła grono wybitnych mężów stanu, a Polacy zostali osamotnieni, pozbawieni ludzi, którym ufali, którzy dla wielu byli przyjaciółmi, mentorami i wzorami do naśladowania.

Strata, choć bolesna, nie złamała w nas ducha. Pamiętamy o spuściźnie świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pamiętamy o ideałach, jakie zakorzenił w społeczeństwie i misji, którą nam powierzył.

Dowodem na to są działania społecznego komitetu budowy pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu. Odsłonięcie tegoż pomnika, 18 czerwca, w dniu urodzin Prezydenta to efekt dwuletniej, ciężkiej pracy wielu ludzi, to efekt starań posła Marka Suskiego, to wreszcie efekt solidarnego działania społeczeństwa Radomia, władz samorządowych, parlamentarzystów i przedstawicieli Kościoła.

Jestem dumny z faktu, iż uroczystość odsłonięcia pomnika, zbudowanego ze środków społecznych, wsparła Fundacja imienia Franciszka Stefczyka. To wyraz pamięci o zasługach Lecha Kaczyńskiego także dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce. 2,6 miliona rodzin zrzeszonych w SKOK-ach powinno wiedzieć, że to właśnie z Lech Kaczyński był jednym z inicjatorów przeniesienia na rodzimy grunt spółdzielczej idei unii kredytowych i odbudowania, zapoczątkowanej przez Franciszka Stefczyka, tradycji wspólnego oszczędzania w kasach. To właśnie Prezydent był pierwszym przewodniczącym Rady Nadzorczej Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych. To jego Światowa Rada Unii Kredytowych wyróżniła pośmiertnie najwyższym odznaczeniem Distinguished Service Award za wkład w krzewienie idei spółdzielczości finansowej w Polsce. Pamiętamy o tym i dziękujemy.

Wierzę, że Radom, który – mogę to chyba śmiało powiedzieć – jako pierwszy odważył się przypomnieć Polsce o tym, jak należy uhonorować mężów stanu, stanie się, dla całego kraju, przykładem jedności i zgody, która buduje. Jestem też przekonany, że pamiątka po Lechu Kaczyńskim i wszystkich ofiarach smoleńskiej tragedii, będzie dla nas wszystkich symbolem trwania i ciągłości idei Lecha Kaczyńskiego. Idei budowania Polski silnej i niezależnej.

 

ansa, rch

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 2. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 3. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 4. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

 5. Kijowskiwiki 25.04.2018

  On wrócił! Kijowski protestuje pod Sejmem

  - Gdyby przeciwko obecnej władzy protestowało Stowarzyszenie Łysych (o ile takie istnieje), Kijowski ogoliłby się na glacę i na pewno dołączyłby do protestu. Tak bardzo kocha demokrację i praworządność. I cudzą kasę - skomentował obecność byłego lidera KOD pod Sejmem jeden z internautów

 6. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 7. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 8. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook