Jedynie prawda jest ciekawa


Pomnik Marii i Lecha Kaczyńskich odsłonięty

18.06.2013

Potężna czerwcowa burza z obfitym deszczem nie przeszkodziła w uroczystym odsłonięciu pomnika śp. Pary Prezydenckiej w Radomiu. W chwili poświęcenia monumentu, znów zaświeciło słońce. - Przetrwaliśmy tę burzę, przetrwamy i inną - mówił Jarosław Kaczyński.

Odlany z brązu pomnik pary prezydenckiej stanął w centrum Radomia w sąsiedztwie kościoła ojców Bernardynów. Odsłonięcia dokonano w dniu urodzin śp. Lecha Kaczyńskiego. Na uroczystości przybył brat prezydenta Jarosław Kaczyński, wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński, szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak i wielu parlamentarzystów. Najliczniejsi byli jednak mieszkańcy Radomia, którzy na długo przed główną ceremonią pojawili się na placu wokół kościoła. Przed odsłonięciem pomnika odprawiono Mszę św. za dusze ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczestniczyli w niej m.in. metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz radomski bp Henryk Tomasik.

RELACJA WIDEO:

Niezwykle wzruszające kazanie, pełne cytatów z poezji i nawiązań do historii Polski, wygłosił ks. Józef Zawitkowski. Kaznodzieja przypomniał bogate dzieje miasta, jego zasługi w walce o wolność. W homilii niczym refren wracało zdanie:

„Rad dom by ci tu zbudował Panie Prezydencie!”.

Nawiązując do wydarzeń z 10 kwietnia 2010 roku ? ks. Zawitkowski powiedział:

- Lecieliśmy, po to, aby światu powiedzieć o Katyniu, o Miednoje, o Starobielsku, aby odsłonić światu prawdę o śmiertelnym kłamstwie i staliśmy się ofiarą, a teraz kaci nas sądzą. To nie mgła, to nie nawigacja, to nie brzoza nas zabiła. Wyście wcześniej nas zabili. Mówiliście, "kartoflane nosy", krzyczeliście "Bydło do obory". Ziemia smoleńska będzie pamiętać i będzie wyrzutem sumienia. Przekopaliście, przesialiście i przekłamaliście wszystko, ale połamane skrzydła pamiętają. Tu w Radomiu stanie pomnik chwały!

Prezes PiS nie krył wzruszenia.

- To jest ciężki dzień, zwłaszcza, że są to pierwsze urodziny brata, które obchodzę także bez mamy - powiedział dziennikarzom.

Podczas głównych uroczystości odsłonięcia i poświecenia pomnika rozpętała się gwałtowna burza. Przemówienia wygłaszano w ulewnym deszczu i przy wtórze grzmotów. Jednak plac nie opustoszał. Rozkwitł nad nim jedynie las parasoli.

Dziękując ludziom, którzy doprowadzili do wzniesienia pomnika, prezes Kaczyński zaznaczył, że pomnik należy się parze prezydenckiej nie tylko dlatego, że zginęli w Smoleńsku, ale przede wszystkim za to, czego dokonali za życia.

- Lech Kaczyński udowodnił, że można być uczciwym i dojść do najwyższych urzędów w państwie. Udowodnił, że w polityce można być uczciwym – podkreślił Jarosław Kaczyński.

Dodał, że jest zadowolony ze wspólnego pomnika Marii i Lecha Kaczyńskich: - Bratowa zawsze bardzo wspierała męża w trudnych momentach, nigdy nie narzekała, nie miała pretensji - powiedział.

Nawiązując do niezwykłych warunków atmosferycznych podczas inauguracji stwierdził: - Przetrwaliśmy tę burzę, przetrwamy i inną. Zwyciężymy!

Jego słowa przyjęto oklaskami. Podczas ceremonii wielokrotnie wznoszono spontaniczne okrzyki: „Tu jest Polska!”, „Zwyciężymy!”.

Na placu przed klasztorem pojawili się także zwolennicy Ruchu Palikota z transparentem:  "Elity polityki - precz z Sejmu i pomników ? Wszyscy!". Jednak nie zdołali zakłócić uroczystości.

Samo poświęcenie monumentu i przecięcie wstęgi odbyło się znowu w pełnym słońcu.

Pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich stanął przy głównej ulicy Radomia, Żeromskiego, w pobliżu gmachu I LO im. M. Kopernika i klasztoru Ojców Bernardynów. Ma około 2,5 metra wysokości. Po boku pomnika umieszczono dwie tablice z nazwiskami upamiętniającymi wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej.

Autorem rzeźby jest Andrzej Renes. - Miałem ciarki na plecach, kiedy podczas odsłonięcia uderzył piorun, a potem znów wyszło słońce - powiedział artysta. - To wtedy ten pomnik narodził się naprawdę – dodał.

Pomnik powstał z inicjatywy Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Lecha Kaczyńskiego w Radomiu pod przewodnictwem posła PiS Marka Suskiego. Jak przyznał parlamentarzysta, początkowo planowano jedynie wzniesienie pomnika Lecha Kaczyńskiego, jednak w toku prac koncepcja się zmieniła.

- Powstał pomysł, że powinien być to pomnik pary prezydenckiej, bo razem żyli, razem zginęli, stanowili zgodne małżeństwo i ten pomnik to oddaje. To jest pomnik wielkiego patrioty, urzędnika państwowego, ale także symbol małżeństwa – powiedział Suski.

Budowa pomnika kosztowała 230 tys. zł. Od roku w Radomiu prowadzona była społeczna zbiórka pieniędzy na ten cel.

Wielu uczestników uroczystości podkreślało, że odsłonięty dziś pomnik jest pierwszy, ale na pewno nie ostatni.

Andrzej Kosztowniak, prezydent Radomia powiedział: - To ważna i symboliczna uroczystość. Determinacja wielu osób doprowadziła do tego, że ten pomnik mógł powstać. I mam nadzieję, że tego typu komitety w całej Polsce będą brały przykład Radomia.

Mecenasem radomskich uroczystości była Fundacja im. Franciszka Stefczyka. Senator Grzegorz Bierecki powiedział portalowi wPolityce.pl:

- Po tragicznych wydarzeniach w Smoleńsku, Polska straciła grono wybitnych mężów stanu, a Polacy zostali osamotnieni, pozbawieni ludzi, którym ufali, którzy dla wielu byli przyjaciółmi, mentorami i wzorami do naśladowania.

Strata, choć bolesna, nie złamała w nas ducha. Pamiętamy o spuściźnie świętej pamięci prezydenta Lecha Kaczyńskiego, pamiętamy o ideałach, jakie zakorzenił w społeczeństwie i misji, którą nam powierzył.

Dowodem na to są działania społecznego komitetu budowy pomnika Lecha i Marii Kaczyńskich w Radomiu. Odsłonięcie tegoż pomnika, 18 czerwca, w dniu urodzin Prezydenta to efekt dwuletniej, ciężkiej pracy wielu ludzi, to efekt starań posła Marka Suskiego, to wreszcie efekt solidarnego działania społeczeństwa Radomia, władz samorządowych, parlamentarzystów i przedstawicieli Kościoła.

Jestem dumny z faktu, iż uroczystość odsłonięcia pomnika, zbudowanego ze środków społecznych, wsparła Fundacja imienia Franciszka Stefczyka. To wyraz pamięci o zasługach Lecha Kaczyńskiego także dla spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w Polsce. 2,6 miliona rodzin zrzeszonych w SKOK-ach powinno wiedzieć, że to właśnie z Lech Kaczyński był jednym z inicjatorów przeniesienia na rodzimy grunt spółdzielczej idei unii kredytowych i odbudowania, zapoczątkowanej przez Franciszka Stefczyka, tradycji wspólnego oszczędzania w kasach. To właśnie Prezydent był pierwszym przewodniczącym Rady Nadzorczej Fundacji na Rzecz Polskich Związków Kredytowych. To jego Światowa Rada Unii Kredytowych wyróżniła pośmiertnie najwyższym odznaczeniem Distinguished Service Award za wkład w krzewienie idei spółdzielczości finansowej w Polsce. Pamiętamy o tym i dziękujemy.

Wierzę, że Radom, który – mogę to chyba śmiało powiedzieć – jako pierwszy odważył się przypomnieć Polsce o tym, jak należy uhonorować mężów stanu, stanie się, dla całego kraju, przykładem jedności i zgody, która buduje. Jestem też przekonany, że pamiątka po Lechu Kaczyńskim i wszystkich ofiarach smoleńskiej tragedii, będzie dla nas wszystkich symbolem trwania i ciągłości idei Lecha Kaczyńskiego. Idei budowania Polski silnej i niezależnej.

 

ansa, rch

[Fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 2. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 3. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 4. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 5. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 6. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 7. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

 8. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook