Jedynie prawda jest ciekawa


Polsko-polska bitwa o Anglię

27.11.2012

Bitwa o Anglię – tak spór, jaki rozgorzał w Polsce jeszcze przed rozpoczęciem unijnego szczytu w sprawie budżetu na lata 2014–2020, a teraz tylko się nasili określa "Rzeczpospolita.

Jak przypomina gazeta, premier Donald Tusk i jego współpracownicy przekonywali, że to głównie z winy premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona Polska może otrzymać mniej pieniędzy, niż oczekiwała. PiS z kolei odpowiadało, że Cameron jest sojusznikiem, który Polsce nie chce niczego zabrać.

Szczyt nie rozstrzygnął sporu. Okazało się na nim, że nie tylko premier Wielkiej Brytanii stoi na przeszkodzie korzystnego dla nas porozumienia. Postulaty daleko idących cięć zgłaszali również przywódcy Szwecji, Holandii, a przede wszystkim kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Opozycja domaga się od rządu poważnych rozmów z Londynem na temat budżetu. PiS chce, by Tusk potraktował Camerona jak dokładnie takiego samego partnera jak Merkel.

Rząd jednak pomysł z góry odrzuca. – Nie mamy wspólnych interesów. Tego tylko brakowało, żebyśmy przed europejską opinią publiczną stali się rzecznikami brytyjskiego rabatu – podkreśla jeden z dyplomatów.

Takie stawianie sprawy może zaskakiwać - pisze "Rzeczpospolita" i pyta "Czy warto dziś zrażać sobie Brytyjczyków?", skoro jak wyjaśnia negocjacje budżetowe nie będą ostatnimi w historii stosunków obu państw i w Unii nieraz będą miały jeszcze miejsce spory, w których Warszawa i Londyn znajdą się po tej samej stronie barykady.

Co więcej, wątpliwości co do naszej strategii negocjacyjnej wyraża już nie tylko opozycja, ale i koalicyjne PSL. Były lider ugrupowania i wicepremier w rządzie Tuska Waldemar Pawlak publicznie skrytykował sposób ich prowadzenia. Wczoraj w TVN24 mówił: – Jeśli gramy o całość, to i tak zawsze kończy się ustępstwami. Jeśli na początku ustępujemy, to potem nie ma pola do negocjacji.

Dodał, że złym sygnałem był np. niedawny wywiad minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej (dla „Gazety Wyborczej"), w którym z lekceważeniem odnosiła się do polityki rolnej i dopłat. PSL domaga się teraz, by w dalszej fazie negocjacji rząd większy nacisk położył na pieniądze dla rolników (bo dotąd walkę o nie pozostawił raczej Francji, samemu skupiając się na obronie wydatków na politykę spójności).

Z kolei PiS domaga się, by rząd walczył nie tylko o jak najwyższą kwotę środków unijnych, które mamy otrzymać w latach 2014–2020, ale też zdecydowanie zwalczał pomysły, które pojawiły się w ostatniej propozycji przewodniczącego Rady UE Hermana Van Rompuya. Takie jak np. nakaz wydania co najmniej jednej piątej środków z UE na kwestie związane z klimatem, coroczny przegląd efektywności wydatków czy zniesienie kwalifikowalności VAT (nie można by go było sfinansować z pieniędzy europejskich, co podniosłoby koszty inwestycji).

– Może się ostatecznie okazać, że skupieni na walce o 300 mld na politykę spójności przegramy na innych polach – podkreśla poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Greg/Rzeczpospolita
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. orlik170702018 17.07.2018

  „Orliki” się rozpadają. Nawet Wyborcza przyznaje, że sztandarowy projekt rządu PO-PSL okazał się klapą

  Ten pomysł miał być jednym z największych osiągnięć rządu Donalda Tuska

 2. konstanty-rokicki17072018 17.07.2018

  Uratował ogromną liczbę istnień w czasie Zagłady. Po wojnie o nim zapomniano, choć jego postawa zasługuje na nieśmiertelną chwałę

  60 lat temu, tj. 18 lipca 1958 roku, zmarł w Lucernie były polski wicekonsul w Szwajcarii, którego okres sprawowania funkcji dyplomatycznej w europejskim państwie przypadł na czas II wojny światowej.

 3. akta17072018 17.07.2018

  Wiadomo już kto palił karty do głosowania i akta sądowe. Sprawę wyjaśnia straż pożarna

  Strażak z OSP w Ożarowie Mazowieckim stwierdził w rozmowie z PAP, że ujawnione w Gołaszewie spalone akta i karty do głosowania to nie efekt przestępstwa. Leszek Stachlewski poinformował, że w pustostanie prowadzone były... badania naukowe dotyczące gaszenia pożarów w archiwach sądowych.

 4. tk17072018 17.07.2018

  Jest wyrok TK w sprawie prawa łaski. "Prezydent skorzystał ze swoich uprawnień"

  Wtorkowy wyrok TK w sprawie prawa łaski nie jest zaskoczeniem; prezydent Andrzej Duda skorzystał ze swoich konstytucyjnych uprawnień - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek.

 5. 1270bartekbargiela 17.07.2018

  Niesamowita akcja ratunkowa Polaków. Zrobili to pierwsi na świecie!

  O wielkim szczęściu może mówić brytyjski wspinacz Rick Allen, który podczas wspinaczki na Broad Peak uległ poważnemu wypadkowi. Przez kilkadziesiąt godzin z himalaistą nie było żadnego kontaktu, a jego towarzysze myśleli, że zginął. Uratował go polski dron!

 6. parafianowicz17072018 17.07.2018

  Kolejne przesłuchanie w sprawie Amber Gold. Przed komisją były wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz

  We wtorek po godz. 10 zebrała się sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold; jedynym punktem posiedzenia jest przesłuchanie b. wiceministra finansów i Generalnego Inspektora Informacji Finansowej Andrzeja Parafianowicza.

 7. Gersdorf06032018 17.07.2018

  Małgorzata Gersdorf podjęła decyzję w sprawie swojego powrotu do pracy

  Spór o ustawę o Sądzie Najwyższym oraz o odwołanie dotychczasowej Pierwszej Prezes SN Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska podzielił polską społeczność. Zapewne będzie dzielił dalej, a cała sprawa nie przycichnie. Sędzia Gersdorf zamierza wrócić do pracy w poniedziałek

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook