Jedynie prawda jest ciekawa

Polsko-polska bitwa o Anglię

27.11.2012

Bitwa o Anglię – tak spór, jaki rozgorzał w Polsce jeszcze przed rozpoczęciem unijnego szczytu w sprawie budżetu na lata 2014–2020, a teraz tylko się nasili określa "Rzeczpospolita.

Jak przypomina gazeta, premier Donald Tusk i jego współpracownicy przekonywali, że to głównie z winy premiera Wielkiej Brytanii Davida Camerona Polska może otrzymać mniej pieniędzy, niż oczekiwała. PiS z kolei odpowiadało, że Cameron jest sojusznikiem, który Polsce nie chce niczego zabrać.

Szczyt nie rozstrzygnął sporu. Okazało się na nim, że nie tylko premier Wielkiej Brytanii stoi na przeszkodzie korzystnego dla nas porozumienia. Postulaty daleko idących cięć zgłaszali również przywódcy Szwecji, Holandii, a przede wszystkim kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Opozycja domaga się od rządu poważnych rozmów z Londynem na temat budżetu. PiS chce, by Tusk potraktował Camerona jak dokładnie takiego samego partnera jak Merkel.

Rząd jednak pomysł z góry odrzuca. – Nie mamy wspólnych interesów. Tego tylko brakowało, żebyśmy przed europejską opinią publiczną stali się rzecznikami brytyjskiego rabatu – podkreśla jeden z dyplomatów.

Takie stawianie sprawy może zaskakiwać - pisze "Rzeczpospolita" i pyta "Czy warto dziś zrażać sobie Brytyjczyków?", skoro jak wyjaśnia negocjacje budżetowe nie będą ostatnimi w historii stosunków obu państw i w Unii nieraz będą miały jeszcze miejsce spory, w których Warszawa i Londyn znajdą się po tej samej stronie barykady.

Co więcej, wątpliwości co do naszej strategii negocjacyjnej wyraża już nie tylko opozycja, ale i koalicyjne PSL. Były lider ugrupowania i wicepremier w rządzie Tuska Waldemar Pawlak publicznie skrytykował sposób ich prowadzenia. Wczoraj w TVN24 mówił: – Jeśli gramy o całość, to i tak zawsze kończy się ustępstwami. Jeśli na początku ustępujemy, to potem nie ma pola do negocjacji.

Dodał, że złym sygnałem był np. niedawny wywiad minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej (dla „Gazety Wyborczej"), w którym z lekceważeniem odnosiła się do polityki rolnej i dopłat. PSL domaga się teraz, by w dalszej fazie negocjacji rząd większy nacisk położył na pieniądze dla rolników (bo dotąd walkę o nie pozostawił raczej Francji, samemu skupiając się na obronie wydatków na politykę spójności).

Z kolei PiS domaga się, by rząd walczył nie tylko o jak najwyższą kwotę środków unijnych, które mamy otrzymać w latach 2014–2020, ale też zdecydowanie zwalczał pomysły, które pojawiły się w ostatniej propozycji przewodniczącego Rady UE Hermana Van Rompuya. Takie jak np. nakaz wydania co najmniej jednej piątej środków z UE na kwestie związane z klimatem, coroczny przegląd efektywności wydatków czy zniesienie kwalifikowalności VAT (nie można by go było sfinansować z pieniędzy europejskich, co podniosłoby koszty inwestycji).

– Może się ostatecznie okazać, że skupieni na walce o 300 mld na politykę spójności przegramy na innych polach – podkreśla poseł PiS Krzysztof Szczerski.

Greg/Rzeczpospolita
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. MariaKiszczakYT 18.01.2018

  Kiszczak wyznaje: ujawniłam teczki Wałęsy bo bałam się o życie

  - Na co miałam czekać? Bałam się o swoje życie, że stanie się ze mną to co z małżeństwem Jaroszewiczów - przekonuje Maria Kiszczak w reakcji na oskarżenia Lecha Wałęsy, że zaniesienie teczek do IPN było "prowokacją"

 2. CzarneckiThunwiki 18.01.2018

  Czarnecki: nie nazwałem Róży Thun szmalcownikiem

  Nie nazwałem europosłanki PO Róży Thun "szmalcownikiem"; nie mogę przepraszać za słowa, których nie wypowiedziałem, porównałem negatywne postawy w polskiej historii - powiedział w czwartek w Polsat News wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki (PiS)

 3. Petru18012018 18.01.2018

  Ryszard Petru wraca do łask w Nowoczesnej? "Plan Petru jest bardzo interesującą inicjatywą"

  "Plan Petru" jest potrzebny i wszyscy będziemy namawiali Ryszarda Petru, aby ten projekt został zaprezentowany pod szyldem Nowoczesnej - powiedziała w czwartek w Radiu Zet szefowa klubu Nowoczesnej Kamila Gasiuk-Pihowicz

 4. Uchodzcy18012018 18.01.2018

  Minister uspokaja. Nie dojdzie do relokacji uchodźców

  Stanowisko polskiego rządu w sprawie polityki migracyjnej oraz relokacji uchodźców się nie zmienia - oświadczyła w czwartek minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa. Jej zdaniem, "pomoc na miejscu" jest najbardziej właściwa

 5. Nowogrodzka18012018 18.01.2018

  "Pokojowa" demonstracja zaatakowała siedzibę PiS

  Siedzibę Prawa i Sprawiedliwości obrzucono balonikami z farbą. To kolejny w ostatnich dniach atak na biuro poselskie. Wcześniej zdewastowano między innymi biura poselskie Krystyny Pawłowicz i Kornelii Wróblewskiej

 6. Nycz17012018 17.01.2018

  Kard. Nycz: Kościół katolicki chcąc spotykać Chrystusa, spotyka też judaizm

  - Kościół katolicki, wszyscy jego członkowie, chcąc się spotkać z Chrystusem, spotykają się także z judaizmem - mówił w środę metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podczas Liturgii Słowa, będącej centralnym wydarzeniem 21. Dnia Judaizmu w Kościele katolickim

 7. Wroblewskawiki 17.01.2018

  Posłanka Nowoczesnej nie zagłosowała w sprawie aborcji. Pomazano jej biuro odchodami!

  Policja szuka osoby, która pomazała odchodami okno biura posłanki Nowoczesnej Kornelii Wróblewskiej w Zamościu (Lubelskie)

 8. Pawlowiczwiki 17.01.2018

  "Żadnych syryjskich dzieci". Ostry komentarz Pawłowicz

  - Za nimi będą mamusie i tatusiowie - odpowiedziała poseł Krystyna Pawłowicz w reakcji na doniesienia o propozycji z Brukseli przyjęcia do Polski 500 syryjskich dzieci

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook