Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polski MSZ odmówił wjazdu Nocnym Wilkom

29.04.2016

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało dziś, że w czwartek przekazało Ambasadzie Federacji Rosyjskiej notę dyplomatyczną z informacją o braku zgody władz Polski na wjazd na terytorium naszego kraju uczestników grupy rosyjskich motocyklistów.

Chodzi o grupę znaną jako Nocne Wilki, która co roku wybiera się na rajd z Moskwy do Berlina. Jej przejazd wzbudził w Polsce ogromne kontrowersje już rok temu.

Dziś grupa motocyklistów wyruszyła z Moskwy, aby poprzez Białoruś, Polskę, Słowację, Czechy i Austrię, dotrzeć 9 maja do Berlina. Lider moskiewskich motocyklistów Aleksandr Załdostanow przekonuje, że w ten sposób jego środowisko oddaje hołd żołnierzom, którzy odnieśli wielkie zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.
Według lidera Nocnych Wilków, jeśli w tym roku również straż graniczna odmówi im wjazdu do Polski, to podobnie jak rok wcześniej, innymi drogami przedostaną się do Berlina.

Nocne Wilki, to klub motocyklowy wspierający działania Kremla. Jego członkowie brali udział w aneksji Krymu i wojnie w Donbasie. Jak poinformował w komunikacie polski MSZ, podstawą do podjęcia decyzji odmownej było zapewnienie ochrony porządku publicznego.

Szef MSZ Witold Waszczykowski powiedział PAP, że polskie władze w nocie przekazanej ambasadzie rosyjskiej odmówiły przejazdu przez Polskę grupie rosyjskich motocyklistów. Dodał, że podstawą odmowy były przepisy dotyczące bezpieczeństwa.

Radio RMF podało w piątek, że MSZ nie zgodziło się na przejazd przez Polskę kilkudziesięciu motocyklistów z klubu "Nocne wilki", którzy wyruszyli z Moskwy do Berlina na rajd "Drogi zwycięstwa" organizowany w 71. rocznicę zwycięstwa w II wojnie światowej.

Szef MSZ, odnosząc się to tej informacji, powiedział w piątek PAP, że polskie władze "odmówiły przejazdu" grupie rosyjskich motocyklistów. "Przekazaliśmy notę ambasadzie rosyjskiej" – zaznaczył Waszczykowski. Dopytywany o przyczyny odmowy szef MSZ odpowiedział, że podstawą były "przepisy dotyczące bezpieczeństwa".

Ambasador RP w Moskwie Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz została z tego powodu wezwana dziś do rosyjskiego MSZ. - jak dnoszą rosyjskie media.

"Nocne Wilki" to nacjonalistyczny klub motocyklowy, zaprzyjaźniony z prezydentem Rosji Władimirem
Putinem. Członkowie klubu nie zostali wpuszczeni do Polski również w kwietniu 2015 roku, gdy brali udział w rajdzie upamiętniającym 70. rocznicę zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami.

Polskie MSZ uzasadniało wówczas, że przyczyną odmowy wyjazdu był brak niezbędnych informacji dotyczących pobytu grupy w Polsce, które niezbędne były do zapewnienia należytego bezpieczeństwa uczestnikom rajdu i odpowiedniej organizacji przedsięwzięcia.

Trasa ich rajdu miała wówczas prowadzić z Moskwy, przez Białoruś, Warszawę, Wrocław, Brno, Bratysławę, Wiedeń, Monachium, Pragę, Torgau i Karlshorst do Berlina.

Ryb, PAP, TVP Info

Fot. [PAP/Tomasz Waszczuk]

Warto poczytać

Facebook