Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polski Kościół chce pomóc Syrii

21.02.2016

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, przebywający z wizytą w Syrii powiedział, że trzeba pomóc Syryjczykom. „Bez mieszania się w sprawy polityczne chcemy dać jakąś nadzieję Syryjczykom i budować nową Syrię, gotową respektować prawa człowieka, wolność religijną i solidarność”.

- Najpierw usłyszeliśmy, że w tej pięcioletniej wojnie 300 tys. ludzi zostało zabitych, wiele dzieci pozostało sierotami. 1 mln 200 tys. ludzi jest rannych, 20 tys. ludzi uprowadzonych dla zdobycia okupu. 6 mln wyemigrowało z tego kraju do Libanu, Jordanii, Turcji, do Europy, do innych krajów - wymienił abp Gądecki.

Podkreślił, że pomoc Syryjczykom jest niezbędna i poinformował, że polska filia organizacji Kościoła w Potrzebie przekazała 1 mln 200 tys. euro na potrzebujących. "Stara się w tej sytuacji nieść pomoc najuboższym i pomagać tutaj na miejscu w miarę swoich możliwości" - powiedział. 

- Bez mieszania się w sprawy polityczne chcemy dać jakąś nadzieję Syryjczykom i budować nową Syrię, gotową respektować tak prawa człowieka jak i wolność religijną i solidarność i przede wszystkim dbanie o sprawy wspólne - podkreślił przewodniczący KEP. 

Jak poinformował abp Gądecki, 18 lutego w godzinach wieczornych modlił się wspólnie z innymi hierarchami chrześcijańskimi oraz nuncjuszem apostolskim w katedrze melchickiej w Damaszku. 

- Ta modlitwa o pokój stała się udziałem każdej syryjskiej parafii - dodał.

Abp Gądecki i ks. Waldemar Cisło spotkali się również ze wspólnotami chrześcijańskimi wspieranymi materialnie przez katolików z Polski, w tym m.in. ze wspólnotą chrześcijan w mieście Malula, która w 2013 r. doświadczyła okrutnych prześladowań ze strony islamistów.

Abp Gądecki przypomniał też, że w czasie obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym 8 listopada 2015 r. w parafiach w całej Polsce odbyła się zbiórka ofiar dla chrześcijan w Syrii. Zorganizowała ją Konferencja Episkopatu Polski we współpracy z polską sekcją Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z tej zbiórki przekazano 1 mln 200 tys. euro dla potrzebujących w Syrii. Z ofiarności Polaków skorzystało tysiące osób, w tym nie tylko katolicy. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło przebywają w Syrii i Libanie na zaproszenie patriarchy Kościoła melchickiego Grzegorza III Lahama. Zaprosił on duchownych katolickich do modlitwy w intencji "uproszenia miłosierdzia Bożego dla narodu syryjskiego".

Modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie, pomoc humanitarna i spotkania ze wspólnotami chrześcijańskimi - to główne punkty wizyty.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook