Jedynie prawda jest ciekawa


Polski Kościół chce pomóc Syrii

21.02.2016

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, przebywający z wizytą w Syrii powiedział, że trzeba pomóc Syryjczykom. „Bez mieszania się w sprawy polityczne chcemy dać jakąś nadzieję Syryjczykom i budować nową Syrię, gotową respektować prawa człowieka, wolność religijną i solidarność”.

- Najpierw usłyszeliśmy, że w tej pięcioletniej wojnie 300 tys. ludzi zostało zabitych, wiele dzieci pozostało sierotami. 1 mln 200 tys. ludzi jest rannych, 20 tys. ludzi uprowadzonych dla zdobycia okupu. 6 mln wyemigrowało z tego kraju do Libanu, Jordanii, Turcji, do Europy, do innych krajów - wymienił abp Gądecki.

Podkreślił, że pomoc Syryjczykom jest niezbędna i poinformował, że polska filia organizacji Kościoła w Potrzebie przekazała 1 mln 200 tys. euro na potrzebujących. "Stara się w tej sytuacji nieść pomoc najuboższym i pomagać tutaj na miejscu w miarę swoich możliwości" - powiedział. 

- Bez mieszania się w sprawy polityczne chcemy dać jakąś nadzieję Syryjczykom i budować nową Syrię, gotową respektować tak prawa człowieka jak i wolność religijną i solidarność i przede wszystkim dbanie o sprawy wspólne - podkreślił przewodniczący KEP. 

Jak poinformował abp Gądecki, 18 lutego w godzinach wieczornych modlił się wspólnie z innymi hierarchami chrześcijańskimi oraz nuncjuszem apostolskim w katedrze melchickiej w Damaszku. 

- Ta modlitwa o pokój stała się udziałem każdej syryjskiej parafii - dodał.

Abp Gądecki i ks. Waldemar Cisło spotkali się również ze wspólnotami chrześcijańskimi wspieranymi materialnie przez katolików z Polski, w tym m.in. ze wspólnotą chrześcijan w mieście Malula, która w 2013 r. doświadczyła okrutnych prześladowań ze strony islamistów.

Abp Gądecki przypomniał też, że w czasie obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym 8 listopada 2015 r. w parafiach w całej Polsce odbyła się zbiórka ofiar dla chrześcijan w Syrii. Zorganizowała ją Konferencja Episkopatu Polski we współpracy z polską sekcją Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z tej zbiórki przekazano 1 mln 200 tys. euro dla potrzebujących w Syrii. Z ofiarności Polaków skorzystało tysiące osób, w tym nie tylko katolicy. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło przebywają w Syrii i Libanie na zaproszenie patriarchy Kościoła melchickiego Grzegorza III Lahama. Zaprosił on duchownych katolickich do modlitwy w intencji "uproszenia miłosierdzia Bożego dla narodu syryjskiego".

Modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie, pomoc humanitarna i spotkania ze wspólnotami chrześcijańskimi - to główne punkty wizyty.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 2. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 3. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 4. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 5. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 6. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 7. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook