Jedynie prawda jest ciekawa

Polski Kościół chce pomóc Syrii

21.02.2016

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, przebywający z wizytą w Syrii powiedział, że trzeba pomóc Syryjczykom. „Bez mieszania się w sprawy polityczne chcemy dać jakąś nadzieję Syryjczykom i budować nową Syrię, gotową respektować prawa człowieka, wolność religijną i solidarność”.

- Najpierw usłyszeliśmy, że w tej pięcioletniej wojnie 300 tys. ludzi zostało zabitych, wiele dzieci pozostało sierotami. 1 mln 200 tys. ludzi jest rannych, 20 tys. ludzi uprowadzonych dla zdobycia okupu. 6 mln wyemigrowało z tego kraju do Libanu, Jordanii, Turcji, do Europy, do innych krajów - wymienił abp Gądecki.

Podkreślił, że pomoc Syryjczykom jest niezbędna i poinformował, że polska filia organizacji Kościoła w Potrzebie przekazała 1 mln 200 tys. euro na potrzebujących. "Stara się w tej sytuacji nieść pomoc najuboższym i pomagać tutaj na miejscu w miarę swoich możliwości" - powiedział. 

- Bez mieszania się w sprawy polityczne chcemy dać jakąś nadzieję Syryjczykom i budować nową Syrię, gotową respektować tak prawa człowieka jak i wolność religijną i solidarność i przede wszystkim dbanie o sprawy wspólne - podkreślił przewodniczący KEP. 

Jak poinformował abp Gądecki, 18 lutego w godzinach wieczornych modlił się wspólnie z innymi hierarchami chrześcijańskimi oraz nuncjuszem apostolskim w katedrze melchickiej w Damaszku. 

- Ta modlitwa o pokój stała się udziałem każdej syryjskiej parafii - dodał.

Abp Gądecki i ks. Waldemar Cisło spotkali się również ze wspólnotami chrześcijańskimi wspieranymi materialnie przez katolików z Polski, w tym m.in. ze wspólnotą chrześcijan w mieście Malula, która w 2013 r. doświadczyła okrutnych prześladowań ze strony islamistów.

Abp Gądecki przypomniał też, że w czasie obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym 8 listopada 2015 r. w parafiach w całej Polsce odbyła się zbiórka ofiar dla chrześcijan w Syrii. Zorganizowała ją Konferencja Episkopatu Polski we współpracy z polską sekcją Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z tej zbiórki przekazano 1 mln 200 tys. euro dla potrzebujących w Syrii. Z ofiarności Polaków skorzystało tysiące osób, w tym nie tylko katolicy. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło przebywają w Syrii i Libanie na zaproszenie patriarchy Kościoła melchickiego Grzegorza III Lahama. Zaprosił on duchownych katolickich do modlitwy w intencji "uproszenia miłosierdzia Bożego dla narodu syryjskiego".

Modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie, pomoc humanitarna i spotkania ze wspólnotami chrześcijańskimi - to główne punkty wizyty.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. brexit19102017 19.10.2017

  Czy Polacy będą musieli opuścić Wielką Brytanię?

  Jednym z pytań, które wielu Polaków zadawało sobie po referendum po Brexicie było to, w jaki sposób zostanie potraktowana polska diaspora mieszkająca i pracująca na Wyspach.

 2. Grobybohaterowwiki 19.10.2017

  Na grobach bohaterów zapłoną znicze. Rusza 9 edycja akcji

  Znicze w miejscach masowych egzekucji Polaków w czasie II wojny światowej zapłoną w niedzielę w ramach akcji społecznej "Zapal znicz pamięci". W tym roku akcja ma 9. edycję, jej celem jest upamiętnienie pomordowanych mieszkańców ziem wcielonych do III Rzeszy

 3. MN 19.10.2017

  RDI w obronie usuwanych patriotycznych profili na Facebooku

  Reduta Dobrego Imienia poszukuje osób, których strony i grupy na Facebooku zostały zablokowane samowolnie przez administratorów Facebooka. Informacje o takich poczynaniach posłużą jako dowody w sprawie sądowej - czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

 4. Gdansk19102017YT 19.10.2017

  Pościg jak z filmu akcji. Bilans? Roztrzaskany samochód i ranni policjanci [WIDEO]

  6 gdańskich policjantów doznało niegroźnych obrażeń w efekcie pościgu za kierowcą, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej. Mężczyzna był nietrzeźwy: uciekając uderzył w trzy auta, w tym dwa radiowozy, zatrzymał się dopiero gdy jego auto wpadło na przydrożne bariery.

 5. Medycyna 19.10.2017

  Jest decyzja Rady Ministrów. Wzrosną wydatki na służbę zdrowia

  Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który Stały Komitet Rady Ministrów w czwartek rekomendował rządowi.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook