Jedynie prawda jest ciekawa


Polski Kościół chce pomóc Syrii

21.02.2016

Przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, przebywający z wizytą w Syrii powiedział, że trzeba pomóc Syryjczykom. „Bez mieszania się w sprawy polityczne chcemy dać jakąś nadzieję Syryjczykom i budować nową Syrię, gotową respektować prawa człowieka, wolność religijną i solidarność”.

- Najpierw usłyszeliśmy, że w tej pięcioletniej wojnie 300 tys. ludzi zostało zabitych, wiele dzieci pozostało sierotami. 1 mln 200 tys. ludzi jest rannych, 20 tys. ludzi uprowadzonych dla zdobycia okupu. 6 mln wyemigrowało z tego kraju do Libanu, Jordanii, Turcji, do Europy, do innych krajów - wymienił abp Gądecki.

Podkreślił, że pomoc Syryjczykom jest niezbędna i poinformował, że polska filia organizacji Kościoła w Potrzebie przekazała 1 mln 200 tys. euro na potrzebujących. "Stara się w tej sytuacji nieść pomoc najuboższym i pomagać tutaj na miejscu w miarę swoich możliwości" - powiedział. 

- Bez mieszania się w sprawy polityczne chcemy dać jakąś nadzieję Syryjczykom i budować nową Syrię, gotową respektować tak prawa człowieka jak i wolność religijną i solidarność i przede wszystkim dbanie o sprawy wspólne - podkreślił przewodniczący KEP. 

Jak poinformował abp Gądecki, 18 lutego w godzinach wieczornych modlił się wspólnie z innymi hierarchami chrześcijańskimi oraz nuncjuszem apostolskim w katedrze melchickiej w Damaszku. 

- Ta modlitwa o pokój stała się udziałem każdej syryjskiej parafii - dodał.

Abp Gądecki i ks. Waldemar Cisło spotkali się również ze wspólnotami chrześcijańskimi wspieranymi materialnie przez katolików z Polski, w tym m.in. ze wspólnotą chrześcijan w mieście Malula, która w 2013 r. doświadczyła okrutnych prześladowań ze strony islamistów.

Abp Gądecki przypomniał też, że w czasie obchodów VII Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym 8 listopada 2015 r. w parafiach w całej Polsce odbyła się zbiórka ofiar dla chrześcijan w Syrii. Zorganizowała ją Konferencja Episkopatu Polski we współpracy z polską sekcją Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Z tej zbiórki przekazano 1 mln 200 tys. euro dla potrzebujących w Syrii. Z ofiarności Polaków skorzystało tysiące osób, w tym nie tylko katolicy. 

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki oraz dyrektor Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło przebywają w Syrii i Libanie na zaproszenie patriarchy Kościoła melchickiego Grzegorza III Lahama. Zaprosił on duchownych katolickich do modlitwy w intencji "uproszenia miłosierdzia Bożego dla narodu syryjskiego".

Modlitwa o pokój na Bliskim Wschodzie, pomoc humanitarna i spotkania ze wspólnotami chrześcijańskimi - to główne punkty wizyty.

PAP

[FOTO: PAP/ EPA]

Warto poczytać

 1. Millerwiki 21.07.2018

  Leszek Miller wypowiada się na temat biseksualizmu wnuczki: To normalna dziewczyna

  Monika Miller to niewątpliwie jedna mediów społecznościowych, głównie za sprawą swoich licznych tatuażów. Wnuczka Leszka Millera ostatnio zasłynęła ze swojej odpowiedzi dla jednego z użytkowników Instagrama, przyznając się do swojej biseksualnej orientacji

 2. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 3. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 4. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 5. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 6. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 7. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 8. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook