Jedynie prawda jest ciekawa


Polska z Litwą znowu będą szły ramię w ramię?

21.02.2018
1270dudalitwa
Polska z Litwą znowu będą szły ramię w ramię?

W stosunkach litewsko-polskich otwiera się nowy etap - powiedział litewskiej telewizji publicznej LRT Nerijus Aleksiejunas, doradca prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, podsumowując niedawną wizytę prezydenta Polski Andrzeja Dudy w tym kraju.

"Jest to nowy etap w naszych relacjach z Polską i musimy to wykorzystać w celu dalszego rozwoju wzajemnych stosunków, realizacji wspólnych projektów" - powiedział w środę Aleksiejunas, wskazując, że wkrótce do Polski z wizytą uda się przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis, a w marcu w Wilnie oczekiwana jest wizyta premiera Polski Mateusza Morawieckiego.

Doradca poinformował, że wizyta prezydenta Polski na Litwie była przygotowywana przez blisko rok i wyraził opinię, że jej "wyniki są pomyślne". "Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, projektach energetycznych, które dla nas są szczególnie ważne" - powiedział Aleksiejunas.

Zdaniem byłego ambasadora Litwy w Polsce Antanasa Valionisa "próby ożywienia relacji litewsko-polskich należy traktować ostrożnie". "Moim zdaniem w obecnej sytuacji Polsce zależy nie na dobrych relacjach z Litwą, lecz na poszukiwaniu sojuszników" - powiedział Valionis w rozmowie z portalem lrt.lt, przypominając o konfrontacji Polski z instytucjami unijnymi i reakcji, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN.

Litewski prawnik, sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy z 1991 roku, prezes polskiej rozgłośni na Litwie Radio Znad Wilii Czesław Okińczyc w rozmowie z telewizją LRT wyraził opinię, że "Litwa powinna zająć aktywne stanowisko w negocjacjach z UE w sprawie Polski".

"To jest dobry moment na pokazanie, że jesteśmy rzeczywiście partnerami strategicznymi" - powiedział Okińczyc.

Przypomniał, że Andrzej Duda w jednym z pierwszych wywiadów po objęciu urzędu prezydenta zapowiedział, że "zrobi wszystko, by otworzyć nową stronę w stosunkach polsko-litewskich". Okińczyc podkreślił, że obie strony dołożyły wiele starań, by doszło do wizyty prezydenta w Wilnie. "Sądzę, że wynik naprawdę napawa nadzieją" - powiedział.

Kierownik katedry politologii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie Andrzej Pukszto, podsumowując wizytę prezydenta Dudy, powiedział, że "ciągle dla wielu opłaca się, by w stosunkach litewsko-polskich iskrzyło".

"Wśród polskich polityków na Litwie i litewskich polityków są radykałowie, którzy żywią się tym konfliktem. Jeżeli nasze stosunki zmierzają ku lepszemu, to tacy politycy tracą pewne strefy działalności" - powiedział w telewizji publicznej Pukszto, odnosząc się do oceny wizyty prezydenta przez członkinię Akcji Wyborczej Polaków - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) na Litwie Renatę Cytacką.

W rozmowie z portalem prawy.pl Renata Cytacka w poniedziałek stwierdziła, że litewscy Polacy są rozczarowani wizytą prezydenta. Jak zaznaczyła, szczególnie "zabolało" stwierdzenie prezydenta Dudy podczas konferencji prasowej w Wilnie, iż "niektóre oczekiwania polskiej mniejszości na Litwie są wygórowane".

"Naprawdę zabolało. To tak, jakby włożyć nóż w ręce władz litewskich" - powiedziała Cytacka, wyrażając żal, że "nikt z dziennikarzy nie poprosił o sprecyzowanie, które nasze oczekiwania są wygórowane".

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką od czwartku przebywał z trzydniową wizytą w Wilnie; w czwartek spotkał się z przedstawicielami społeczności polskiej na Litwie, w piątek uczestniczył w obchodach 100-lecia niepodległości Litwy, a w sobotę spotkał się z prezydent Grybauskaite.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP) 

Warto poczytać

 1. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 2. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 3. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

 4. dontusk23042018 23.04.2018

  Tusk: nie odpowiadałem politycznie za projekt wizyty L. Kaczyńskiego w Katyniu

  "Politycznie nie odpowiadałem za projekt wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego 10 kwietnia 2010 r. w Katyniu"

 5. Wiezienie1 23.04.2018

  Były poseł Samoobrony rosyjsko-chińskim szpiegiem. Jest akt oskarżenia

  Mateusz P. osiągnął pokaźne korzyści majątkowe współpracując z wywiadem Rosji; pracował też na rzecz Chin - zarzuca mu prokuratura w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. Lider partii Zmiana jest w areszcie od maja 2016 r

 6. Lis23042018 23.04.2018

  Lis próbował uderzyć w Kaczyńskiego posuwając się do manipulacji. Nie wyszło

  Zdjęcie wychodzącego z domu Donalda Tuska stało się dla redaktora naczelnego "Newsweeka" okazją do manipulacji

 7. tusk23042018 23.04.2018

  "Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje ws. Smoleńska"

  Donald Tusk powinien być napiętnowany za szkodliwe decyzje jakie podejmował po katastrofie smoleńskiej; obiecywał, że państwo zrobi wszystko, by szybko i skutecznie ją wyjaśnić i tutaj skłamał - podkreślił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin

 8. duda08032018 23.04.2018

  Prezydent pod ostrzałem. Namawiają go do zmiany decyzji

  Referendum konsultacyjne ws. konstytucji to autorski pomysł prezydenta Andrzeja Dudy; wycofanie się z niego byłoby dobry krokiem - ocenił w poniedziałek szef KSRM Jacek Sasin. Jego zdaniem referendum ma sens wtedy, gdy poddaje się pod nie "pewne gotowe propozycje"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook