Jedynie prawda jest ciekawa


Polska z Litwą znowu będą szły ramię w ramię?

21.02.2018
1270dudalitwa
Polska z Litwą znowu będą szły ramię w ramię?

W stosunkach litewsko-polskich otwiera się nowy etap - powiedział litewskiej telewizji publicznej LRT Nerijus Aleksiejunas, doradca prezydent Litwy Dalii Grybauskaite, podsumowując niedawną wizytę prezydenta Polski Andrzeja Dudy w tym kraju.

"Jest to nowy etap w naszych relacjach z Polską i musimy to wykorzystać w celu dalszego rozwoju wzajemnych stosunków, realizacji wspólnych projektów" - powiedział w środę Aleksiejunas, wskazując, że wkrótce do Polski z wizytą uda się przewodniczący Sejmu Litwy Viktoras Pranckietis, a w marcu w Wilnie oczekiwana jest wizyta premiera Polski Mateusza Morawieckiego.

Doradca poinformował, że wizyta prezydenta Polski na Litwie była przygotowywana przez blisko rok i wyraził opinię, że jej "wyniki są pomyślne". "Rozmawialiśmy o bezpieczeństwie, projektach energetycznych, które dla nas są szczególnie ważne" - powiedział Aleksiejunas.

Zdaniem byłego ambasadora Litwy w Polsce Antanasa Valionisa "próby ożywienia relacji litewsko-polskich należy traktować ostrożnie". "Moim zdaniem w obecnej sytuacji Polsce zależy nie na dobrych relacjach z Litwą, lecz na poszukiwaniu sojuszników" - powiedział Valionis w rozmowie z portalem lrt.lt, przypominając o konfrontacji Polski z instytucjami unijnymi i reakcji, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN.

Litewski prawnik, sygnatariusz Aktu Niepodległości Litwy z 1991 roku, prezes polskiej rozgłośni na Litwie Radio Znad Wilii Czesław Okińczyc w rozmowie z telewizją LRT wyraził opinię, że "Litwa powinna zająć aktywne stanowisko w negocjacjach z UE w sprawie Polski".

"To jest dobry moment na pokazanie, że jesteśmy rzeczywiście partnerami strategicznymi" - powiedział Okińczyc.

Przypomniał, że Andrzej Duda w jednym z pierwszych wywiadów po objęciu urzędu prezydenta zapowiedział, że "zrobi wszystko, by otworzyć nową stronę w stosunkach polsko-litewskich". Okińczyc podkreślił, że obie strony dołożyły wiele starań, by doszło do wizyty prezydenta w Wilnie. "Sądzę, że wynik naprawdę napawa nadzieją" - powiedział.

Kierownik katedry politologii na Uniwersytecie Witolda Wielkiego w Kownie Andrzej Pukszto, podsumowując wizytę prezydenta Dudy, powiedział, że "ciągle dla wielu opłaca się, by w stosunkach litewsko-polskich iskrzyło".

"Wśród polskich polityków na Litwie i litewskich polityków są radykałowie, którzy żywią się tym konfliktem. Jeżeli nasze stosunki zmierzają ku lepszemu, to tacy politycy tracą pewne strefy działalności" - powiedział w telewizji publicznej Pukszto, odnosząc się do oceny wizyty prezydenta przez członkinię Akcji Wyborczej Polaków - Związku Chrześcijańskich Rodzin (AWPL-ZChR) na Litwie Renatę Cytacką.

W rozmowie z portalem prawy.pl Renata Cytacka w poniedziałek stwierdziła, że litewscy Polacy są rozczarowani wizytą prezydenta. Jak zaznaczyła, szczególnie "zabolało" stwierdzenie prezydenta Dudy podczas konferencji prasowej w Wilnie, iż "niektóre oczekiwania polskiej mniejszości na Litwie są wygórowane".

"Naprawdę zabolało. To tak, jakby włożyć nóż w ręce władz litewskich" - powiedziała Cytacka, wyrażając żal, że "nikt z dziennikarzy nie poprosił o sprecyzowanie, które nasze oczekiwania są wygórowane".

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką od czwartku przebywał z trzydniową wizytą w Wilnie; w czwartek spotkał się z przedstawicielami społeczności polskiej na Litwie, w piątek uczestniczył w obchodach 100-lecia niepodległości Litwy, a w sobotę spotkał się z prezydent Grybauskaite.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP) 

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook