Jedynie prawda jest ciekawa


Polska Wielki Projekt - już po raz siódmy

18.05.2017

Pod hasłem "Wolność - polski projekt dla Europy" rozpoczął się w czwartek VII Kongres Polska Wielki Projekt. W programie kongresu są panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz przedstawicieli świata nauki, gospodarki i kultury. Zostanie też wręczona nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Będziemy konsekwentnie realizować nasz program i zrealizujemy go do końca - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło otwierając w Warszawie siódmą edycję kongresu Polska Wielki Projekt. Zaznaczyła, że w przyszłości potrzebne będą kolejne pomysły i projekty programowe.

Szefowa rządu podkreśliła, że to kolejna edycja kongresu, którego powstawaniu miała okazję przyglądać się. Podziękowała organizatorom za inicjatywę kongresu. 

"Od 7 lat odbywa się kongres, na którym jest rozmowa o wielu ważnych, istotnych spraw dla Polski i ta rozmowa kończy się zawsze właśnie tym, iż rodzą się nowe pomysły, nowe idee, nowe postulaty" - mówiła szefowa rządu.

Premier zaznaczyła, że idee wypracowane na kongresie Polska Wielki Projekt, obok dyskusji prowadzonych przez polityków PiS podczas spotkań wyborczych, stanowiły podstawę programu PiS oraz jej rządu.

Program ten - mówiła - "mniej lub bardziej udolnie, ale z pełną determinacją i konsekwentnie realizujemy, naprawiając również błędy, które po drodze popełniamy, bo tak się to dzieje i tak to zawsze w życiu jest". "Będziemy (go) konsekwentnie realizować i zrealizujemy do końca" - podkreśliła Szydło.

Jak dodała, kiedy wyczerpane zostaną "te już przyjęte" w programie rządowym pomysły i projekty, potrzebne będą kolejne. 

"I to jest wielka rola państwa, żebyście w tych kolejnych edycjach kongresu, również na tej tegorocznej, dyskutując o Polsce, o wielkiej Polsce, która jest tym naszym domem, naszą wspólną sprawą, ale też o Polsce, która jest naszym wielkim marzeniem, które się spełnia w tej chwili, żebyście państwo dali nam, politykom, wskazali te dobre kierunki, w których powinniśmy pójść, byśmy mogli powiedzieć, że Polska Wielki Projekt to nie jest tylko kongres" - powiedziała premier.

"Polska jest wielkim projektem, naszym wspólnym dziełem, naszą wspólną odpowiedzialnością. Jeszcze raz bardzo chcę państwu serdecznie podziękować za to, że stworzyliście Polskę Wielki Projekt   tworzycie codziennie ten projekt, który dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń jest naszą wspólną odpowiedzialnością, naszą wspólną sprawą" - dodała szefowa rządu.

Rozpoczęty w czwartek VII Kongres Polska Wielki odbywa się pod hasłem "Wolność - polski projekt dla Europy". W programie kongresu są m.in. panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz  rzedstawicieli świata nauki, gospodarki i kultury.

Kongres, który potrwa do niedzieli, odbywa się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (18 maja) oraz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (19-21 maja). Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. 

Według organizatorów misją przyświecającą kongresowi jest dyskusja nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą. Kongres będzie podzielony na kilka tematycznych paneli dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli świata nauki, gospodarki, kultury i życia publicznego. 

Wśród panelistów znajdą się m.in. prof. Gunnar Heinsohn oraz dr Jonathan Ostry. Będą także: wicepremier minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz liczne grono historyków, publicystów, ekonomistów i przedsiębiorców. Kongres odbędzie się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. 

W sobotę zostanie wręczona nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w niedzielę medal "Odwaga i Wiarygodność".

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak podkreślają organizatorzy, przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość. W skład kapitału nagrody wchodzą laureaci kolejnych edycji nagrody, w tym m.in. Jarosław Marek Rymkiewicz, Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Gwiazda, Lech Majewski.

Medal "Odwaga i Wiarygodność", jak zaznaczają organizatorzy, przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie. Dotychczas otrzymali go: literaturoznawca prof. Ewa Thompson oraz brytyjski filozof i pisarz prof. Roger Scruton.

Fundacja Polska Wielki Projekt prowadzi działalność społeczną, edukacyjną, kulturalną, artystyczną oraz informacyjną. Promuje i popularyzuje najważniejsze polskie osiągnięcia gospodarcze, społeczne, naukowe, kulturalne, techniczne i technologiczne, oraz dziedzictwo polskie i europejskie. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami i mediami.

ansa/PAP

[fot.PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. pispzpr21072018 22.07.2018

  Zdewastowano biura parlamentarzystów PiS. Wandale pomazali je farbą

  Przed wejściem do biura pojawił się napis: "Czas na sąd ostateczny", a na drzwiach i oknach napisano: "PZPR".

 2. monika-miller 21.07.2018

  Seksowna wnuczka Leszka Millera wyjawiła swój sekret. Ostra reakcja dziadka!

  Monika Miller to prawdziwa gwiazda mediów społecznościowych. Znana jest jest nie tylko z powodu swojej urody i dużej liczby tatuaży. Wnuczka Leszka Millera lubi też zaskoczyć media oryginalną i ciekawą wypowiedzią. Nie inaczej było ostatnio, gdy... pochwaliła się swoją biseksualną orientacją.

 3. policja-20072018 21.07.2018

  Dziennikarz TVN wzywał policję do zaatakowania polityków?

  Prowadzący program w TVN24 nawoływał polską policję do wypowiedzenia posłuszeństwa władzy państwowej; czy Discovery akceptuje taki przekaz swojej telewizji? - zapytał w sobotę na Twitterze wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński

 4. w-tyle-wizji-21072018 21.07.2018

  Wzruszający apel prawnuka polskiego bohatera. Ta wypowiedź przejdzie do historii!

  Piątkowe wydanie „W tyle wizji” zostało całkowicie poświęcone protestom przed gmachem Sejmu oraz Małgorzacie Gersdorf

 5. policjasejm21072018 21.07.2018

  Cztery osoby w areszcie po protestach przed Sejmem. Dziennikarz Gazety Wyborczej namawia do walki z policją

  Do „odbijania” zatrzymanych i walki z policją namawiał protestujących Wojciech Czuchnowski, dziennikarz Gazety Wyborczej.

 6. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook