Jedynie prawda jest ciekawa


Polska Wielki Projekt - już po raz siódmy

18.05.2017

Pod hasłem "Wolność - polski projekt dla Europy" rozpoczął się w czwartek VII Kongres Polska Wielki Projekt. W programie kongresu są panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz przedstawicieli świata nauki, gospodarki i kultury. Zostanie też wręczona nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Będziemy konsekwentnie realizować nasz program i zrealizujemy go do końca - powiedziała w czwartek premier Beata Szydło otwierając w Warszawie siódmą edycję kongresu Polska Wielki Projekt. Zaznaczyła, że w przyszłości potrzebne będą kolejne pomysły i projekty programowe.

Szefowa rządu podkreśliła, że to kolejna edycja kongresu, którego powstawaniu miała okazję przyglądać się. Podziękowała organizatorom za inicjatywę kongresu. 

"Od 7 lat odbywa się kongres, na którym jest rozmowa o wielu ważnych, istotnych spraw dla Polski i ta rozmowa kończy się zawsze właśnie tym, iż rodzą się nowe pomysły, nowe idee, nowe postulaty" - mówiła szefowa rządu.

Premier zaznaczyła, że idee wypracowane na kongresie Polska Wielki Projekt, obok dyskusji prowadzonych przez polityków PiS podczas spotkań wyborczych, stanowiły podstawę programu PiS oraz jej rządu.

Program ten - mówiła - "mniej lub bardziej udolnie, ale z pełną determinacją i konsekwentnie realizujemy, naprawiając również błędy, które po drodze popełniamy, bo tak się to dzieje i tak to zawsze w życiu jest". "Będziemy (go) konsekwentnie realizować i zrealizujemy do końca" - podkreśliła Szydło.

Jak dodała, kiedy wyczerpane zostaną "te już przyjęte" w programie rządowym pomysły i projekty, potrzebne będą kolejne. 

"I to jest wielka rola państwa, żebyście w tych kolejnych edycjach kongresu, również na tej tegorocznej, dyskutując o Polsce, o wielkiej Polsce, która jest tym naszym domem, naszą wspólną sprawą, ale też o Polsce, która jest naszym wielkim marzeniem, które się spełnia w tej chwili, żebyście państwo dali nam, politykom, wskazali te dobre kierunki, w których powinniśmy pójść, byśmy mogli powiedzieć, że Polska Wielki Projekt to nie jest tylko kongres" - powiedziała premier.

"Polska jest wielkim projektem, naszym wspólnym dziełem, naszą wspólną odpowiedzialnością. Jeszcze raz bardzo chcę państwu serdecznie podziękować za to, że stworzyliście Polskę Wielki Projekt   tworzycie codziennie ten projekt, który dla nas wszystkich i dla przyszłych pokoleń jest naszą wspólną odpowiedzialnością, naszą wspólną sprawą" - dodała szefowa rządu.

Rozpoczęty w czwartek VII Kongres Polska Wielki odbywa się pod hasłem "Wolność - polski projekt dla Europy". W programie kongresu są m.in. panele dyskusyjne z udziałem ministrów oraz  rzedstawicieli świata nauki, gospodarki i kultury.

Kongres, który potrwa do niedzieli, odbywa się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (18 maja) oraz w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (19-21 maja). Głównym organizatorem kongresu jest Fundacja Polska Wielki Projekt. Współorganizatorami są: Instytut Inicjatyw Publicznych, Ośrodek Myśli Politycznej, Stowarzyszenie Twórców dla Rzeczypospolitej i Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. 

Według organizatorów misją przyświecającą kongresowi jest dyskusja nad strategicznymi wyzwaniami rozwojowymi stojącymi przed Polską i Europą. Kongres będzie podzielony na kilka tematycznych paneli dyskusyjnych z udziałem przedstawicieli świata nauki, gospodarki, kultury i życia publicznego. 

Wśród panelistów znajdą się m.in. prof. Gunnar Heinsohn oraz dr Jonathan Ostry. Będą także: wicepremier minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki, wicepremier minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski oraz liczne grono historyków, publicystów, ekonomistów i przedsiębiorców. Kongres odbędzie się pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy. 

W sobotę zostanie wręczona nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a w niedzielę medal "Odwaga i Wiarygodność".

Nagroda im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak podkreślają organizatorzy, przyznawana jest wybitnym polskim twórcom, których dzieła przyczyniają się do lepszego zrozumienia historii i tradycji Polski oraz stanowią cenną inspirację na przyszłość. W skład kapitału nagrody wchodzą laureaci kolejnych edycji nagrody, w tym m.in. Jarosław Marek Rymkiewicz, Zdzisław Krasnodębski, Andrzej Gwiazda, Lech Majewski.

Medal "Odwaga i Wiarygodność", jak zaznaczają organizatorzy, przyznawany jest osobom aktywnie działającym na rzecz wizerunku Polski i jej obywateli w świecie. Dotychczas otrzymali go: literaturoznawca prof. Ewa Thompson oraz brytyjski filozof i pisarz prof. Roger Scruton.

Fundacja Polska Wielki Projekt prowadzi działalność społeczną, edukacyjną, kulturalną, artystyczną oraz informacyjną. Promuje i popularyzuje najważniejsze polskie osiągnięcia gospodarcze, społeczne, naukowe, kulturalne, techniczne i technologiczne, oraz dziedzictwo polskie i europejskie. Współpracuje z wieloma polskimi i zagranicznymi instytucjami i mediami.

ansa/PAP

[fot.PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. RafalskaFlickr 24.04.2018

  PO chce dymisji Rafalskiej. Za 500+, leki dla seniorów, czy spadek bezrobocia?

  Absolutnie powinno dojść do dymisji minister Elżbiety Rafalskiej, to byłby gest rządu, który przyznałby się, że przez 2,5 roku sprawę opiekunów niepełnosprawnych zostawił nierozwiązaną - ocenił szef klubu PO Sławomir Neumann. Będziemy rozmawiać o wniosku ws. wotum nieufności dla Rafalskiej - dodał

 2. HGWPOFlickr 24.04.2018

  Kolejne zatrzymania w sprawie afery reprywatyzacyjnej. A HGW przez lata nie widziała problemu

  Przez lata władze Warszawy udawały że nic się nie dzieje. Tymczasem na polecenie prokuratora policja zatrzymała we wtorek rano dwie osoby w związku z nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości przy ul. Skaryszewskiej 11 w Warszawie

 3. ipn23042018 23.04.2018

  Ważna opinia! K. Szwagrzyk: "W Jedwabnem powinna zostać wznowiona ekshumacja"

  "Ekshumacja w Jedwabnem, gdzie 10 lipca 1941 r. doszło do masowej zbrodni na ludności żydowskiej, powinna zostać wznowiona"

 4. prezduda23042018 23.04.2018

  Szef kancelarii premiera o decyzji prezydenta Dudy: "To jest wielkie zaniedbanie"

  "Jestem bardzo niezadowolony z braku ustawy degradacyjnej; bardzo liczyłem, że zostanie ona podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę."

 5. Niedzielabezhandlu 23.04.2018

  Nadchodzi apokalipsa. Znany kabaret znakomicie wyśmiał panikę związaną z zakazem handlu w niedzielę [WIDEO]

  Rodziny walczące o przetrwanie. Pustka wokół centrów handlowych. Wojsko traci kontrolę, a na czarnym rynku ceny osiągają zawrotne sumy

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook