Jedynie prawda jest ciekawa


Polska świętowała

03.05.2013

W Polsce oraz środowiskach Polaków na Wschodzie odbyły się uroczystości związane z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

W całym kraju w ramach obchodów rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja Polacy świętowali. Kraj znaczony był dziś polską flagą.

Obchody centralne miały miejsce w Warszawie. Z okazji Święta 3 Maja prezydent wręczył ludziom nauki, kultury, sztuki, sportu oraz społecznikom ordery i odznaczenia za pracę na rzecz ojczyzny. Również w stolicy zorganizowany został XXIII Biegu Konstytucji 3 Maja. Z kolei w Krakowie, w wyniku decyzji wojewody małopolskiego Jerzego Millera po raz pierwszy od lat doszło do rozdzielenia obchodów. Władze lokalne w tym roku zorganizowały piknik na Błoniach. Tam można było zobaczyć pokaz musztry paradnej czy orkiestr wojskowych. W tym samym niema czasie ulicami Krakowa - od Wawelu na Plac Matejki - przeszedł tradycyjny pochód, zorganizowany po raz pierwszy w 1946 roku. Jak tłumaczył w rozmowie z portalem wPolityce.pl Witold Gadowski, decyzja o rozdziale obchodów jest skutkiem działania wojewody Jerzego Millera.

W Płocku na obchody Święta Narodowego przybyła grupa rekonstruktorów, którzy odegrali powitanie powracającego z wojny w Rosji w 1812 r. 4. Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego, wchodzącego w skład Wielkiej Armii cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte. Powitanie Pułku, który został sformowany w Płocku i 1807 r. w święto Konstytucji 3 Maja, otrzymał tam insygnia, w tym sztandar, zaprezentowała grupa rekonstrukcyjna, podtrzymująca tradycje historycznej jednostki. Uroczystości towarzyszył m.in. pokaz musztry i pobór rekruta.

"Naszą obecnością chcemy uczcić 200-lecie powrotu Pułku z wojny w Rosji w 1812 r., gdzie jednostka walczyła bardzo dzielnie, także nad Berezyną, osłaniając odwrót Wielkiej Armii" - powiedział st. sierżant Piotr Sawiak, dowodzący grupą rekonstrukcyjną.

W ramach obchodów Święta Narodowego 3 Maja biskup pomocniczy diecezji płockiej Roman Marcinkowski odprawił w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyny. "Pragniemy by w naszych sercach i umysłach była ta sama troska o wspólne dobro Rzeczpospolitej i odpowiedzialność za nią, jaka była u twórców Konstytucji 3 Maja" - powiedział bp Marcinkowski. Po mszy delegacje kombatantów, parlamentarzystów, samorządowców oraz harcerzy złożyły wiązanki kwiatów na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

W Warszawie oraz Lublinie rocznicę uchwalenia Konstytucji obchodzono w specjalny - taneczny sposób. Na Placu Zamkowym w Warszawie oraz w centrum Lublina odbyło się tańczenie dworskiego tańca poloneza. Organizator akcji w Warszawie Jan Pietrzak w rozmowie z portalem wPolityce.pl mówił: "Tego dnia obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Nie ma chyba lepszego sposobu na uczczenie tej rocznicy! Polonez jest jednym z najpiękniejszych - typowo polskich - tańców. Trzeba pamiętać, że to taniec dworski, którego sąsiednie schamiałe plemiona nigdy nie miały. To właśnie w polonezach jest zawarta cała uroda polskiej muzyki. Przypomnienie tej muzycznej strony polskości w tak ważnym dniu jest wyjątkowo potrzebne".

W Lublinie z kolei taniec poloneza zgromadził tłumy w centrum miasta. Taneczny korowód przeszedł od lubelskiego ratusza, przez deptak, na Plac Litewski. Prowadzili go ubrani w barwne stroje - ludowe i szlacheckie - członkowie Zespołu Pieśni i Tańca "Lublin" im. Wandy Kaniorowej, którzy dobierali sobie w pary mieszkańców Lublina. W pierwszej parze poloneza zatańczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk. W kolejnej parze szła wojewoda lubelska Jolanta Szołno-Koguc, a za nią wiceminister rozwoju regionalnego Marceli Niezgoda. Za nimi tańczyli m.in. posłowie, radni samorządu wojewódzkiego, radni miejscy. Do orszaku dołączali liczni mieszkańcy miasta.

"To jest święto radości. Udało się uchwalić konstytucję, która dała nadzieję, dała wiarę i pozwoliła przetrwać narodowi te lata niewoli pod zaborami. Dla okazywania tej radości wybraliśmy taniec, polonez, który ma swoją dostojność i jest godny tego święta" - powiedział Żuk.

Obchody Święta Narodowego 3 Maja rozpoczęła w Lublinie rano uroczysta sesja rady miejskiej, a potem uczestnicy modlili się w intencji Ojczyzny podczas mszy świętej w archikatedrze lubelskiej. W homilii metropolita lubelski abp Stanisław Budzik przypomniał, że w Kościele polskim 3 maja to uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Święto to ustanowił papież Pius X w 1908 r. najpierw dla diecezji lwowskiej (w nawiązaniu do ślubów króla Jana Kazimierza złożonych przed obrazem Matki Boskiej Łaskawej we Lwowie), a potem, po odzyskaniu niepodległości, rozszerzono je na wszystkie diecezje Polski.

Po mszy, na Placu Litewskim odbyły się uroczystości według ceremoniału wojskowego, w których brały udział kompanie honorowe wojska, policji, straży miejskiej. Żołnierze oddali salwę honorową, odbył się apel pamięci, przed Pomnikiem Konstytucji 3 Maja złożono wieńce i kwiaty. Mieszkańcy oglądali też musztrę paradną i defiladę kompanii honorowych.

Z kolei w Szczecinie uroczystości związane z Konstytucją 3 Maja odbyły się na Jasnych Błoniach przed Pomnikiem Czynu Polaków. Zebrali się tam mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, lokalni politycy, przedstawiciele organizacji kombatanckich.

W asyście pododdziałów policji i Wojska Polskiego złożono kwiaty i odczytano preambułę uchwalonego 222 lata temu aktu. Ks. prałat Aleksander Ziejewski, reprezentujący metropolitę szczecińsko-kamieńskiego, poprowadził modlitwę w intencji ojczyzny. Po oficjalnych uroczystościach ulicami miasta przejechała kawalkada kilkudziesięciu samochodów udekorowanych polskimi flagami i flagami Prawa i Sprawiedliwości.

Mszą Świętą w intencji ojczyzny rozpoczęły się łódzkie uroczystości 3-majowe. Po modlitwie i złożeniu kwiatów przed pomnikiem papieża Polaka na placu katedralnym nastąpiła uroczysta zmiana warty i przyrzeczenie młodych członków związku "Strzelec". Zgromadzeni wysłuchali apelu poległych, obejrzeli defiladę kompanii reprezentacyjnych służb mundurowych.

W Rzeszowie obchody rocznicy skoncentrowały się wokół Kościoła Farnego oraz pomnika gen. Tadeusza Kościuszki. Po Mszy odczytano preambułę Konstytucji 3 Maja oraz złożono kwiaty. Święto uświetnił po południu koncert na Rynku gwiazdy światowych scen operowych - Aleksandry Kurzak.

Przedstawiciele władz Bielska-Białej złożyli kwiaty przed tablicą upamiętniającą konfederatów barskich. W Cieszynie mieszkańcy podczas pokazu w Książnicy mogli zobaczyć oryginalne druki polityczne z okresu Sejmu Wielkiego. Wśród nich znalazł się m.in. jeden z pierwodruków Ustawy Zasadniczej, opublikowany w roku jej uchwalenia.

Polacy mieszkający we Lwowie oraz w Wilnie również dali wyraz swojemu przywiązaniu do Konstytucji 3 Maja. We Lwowie uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w intencji ojczyzny. Nabożeństwo celebrował metropolita lwowski, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki. "Chcemy korzystać z życia, które jest Eucharystią, a Eucharystia to ciągle obecne pośród nas Zmartwychwstanie. (...) Należy budzić w ojczyźnie to, co jest owocem Zmartwychwstania" - mówił hierarcha, zwracając się do wiernych.

Po mszy przedstawiciele organizacji polskich na Ukrainie udali się pod pomnik Adama Mickiewicza, gdzie złożono kwiaty w polskich barwach narodowych.

Z kolei w Wilnie kwiaty złożono na cmentarzu na Rossie, przy Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie spoczywa serce marszałka Józefa Piłsudskiego i jego matka. Wieńce złożyli przedstawiciele polskiej placówki dyplomatycznej w Wilnie, przedstawiciele polskich organizacji społecznych, uczniowie szkół polskich. Przy mauzoleum wartę honorową pełnili kombatanci i harcerze.

"Jest to święto wyjątkowe, gdyż nie świętujemy żadnej wiktorii militarnej, nie wspominamy poniesionych ofiar, lecz celebrujemy zwycięstwo nowoczesnej myśli politycznej" - powiedział ambasador Polski na Litwie Janusz Skolimowski, odnotowując, że święto Konstytucji 3 Maja jest "świętem słusznej dumy narodowej z dokonań naszych przodków".

W ramach wileńskich obchodów święta Konstytucji 3 Maja wręczono wysokie odznaczenia państwowe RP 12 pracownikom polskiej rozgłośni Radia Znad Wilii. W uznaniu wybitnych zasług w działalności na rzecz rozwijania polsko-litewskich stosunków i wzajemnej współpracy Krzyż Wielki Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał prezes Radia Znad Wilii Czesław Okińczyc.

PAP,TK
[Fot. PAP/Wojciech Pacewicz]

Warto poczytać

 1. 1270sejmsenate 16.07.2018

  Spalone karty do głosowania i akta sądowe we wsi pod Warszawą

  W opuszczonej szopie w podwarszawskiej wsi Gołaszew znaleziono tysiące nadpalonych dokumentów. Były to akta sądowe i karty do głosowania w wyborach do Sejmu i Senatu. Trwa zabezpieczanie i wywożenie dokumentów przez policję

 2. strazgraniczna16072018 16.07.2018

  Straż Graniczna zatrzymała trzech imigrantów z Afryki. Dokąd zmierzali?

  Troje młodych imigrantów z Erytrei, którzy pieszo przekroczyli tzw. zieloną granicę z Ukrainy do Polski, zatrzymali funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej. Cudzoziemcy mieli być w podróży od kilku tygodni. Ich celem były Niemcy.

 3. 1270jezykias 16.07.2018

  Co trzeba mieć w głowie, żeby robić coś takiego. Sadysta z Zielonej Góry podpalił jeże

  Jak podają lokalne media, zielonogórska policja szuka sadysty, który morduje jeże. Tylko w zeszłym tygodniu zwyrodnialec zabił 9 małych jeżyków. Dziś znaleziono kolejne 4 martwe jeże. Ich spopielone zwłoki morderca podrzuca pod urząd miasta

 4. ziobro16072018 16.07.2018

  "Życiorys sędziego Iwulskiego jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów reformy sądownictwa"

  Życiorys Józefa Iwulskiego, człowieka, który został wyznaczony przez Małgorzatę Gersdorf do pełnienia obowiązków Pierwszego Prezesa SN, jest symbolem, który pokazuje jeden z motywów, które legły u podstaw naszej reformy wymiaru sprawiedliwości.

 5. sondaztuskduda16072018 16.07.2018

  Sondaż: Duda wygrałby z Tuskiem w wyborach prezydenckich

  Z sondażu Pollster wykonanego na zlecenie „Super Expressu” wynika, że gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, to stanowisko utrzymałby Andrzej Duda. Wygrałby on z Donaldem Tuskiem, który zająłby drugie miejsce.

 6. pogotowie12062018 16.07.2018

  Samochód wjechał w grupę pieszych. Nie żyje 13-letnia dziewczynka

  13-letnia dziewczynka zginęła, a jej rówieśniczka została ranna w wyniku wypadku, do którego doszło w nocy z niedzieli na poniedziałek w miejscowości Koryczany w powiecie zawierciańskim (Śląskie). Kierowane przez 19-latka auto wjechało tam w grupę idących poboczem pieszych.

 7. 1270peyt2u 16.07.2018

  To koniec Petru? Balcerowicz: Jest szkodnikiem, egocentryzm przesłania mu rozum

  - Merytorycznie jest bardzo dobry. Okazał się jednak niedojrzały politycznie. W efekcie szkodzi sobie, a przy okazji projektowi, który współtworzył. Najgorsze było jego zachowanie po przegranej w partii.

 8. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook