Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska się wyludnia

27.06.2013

W tym roku odnotujemy ujemny przyrost naturalny. Więcej Polaków umrze, niż się narodzi. Nasz kraj na skutek kryzysu, emigracji młodych i braku polityki rodzinnej - gwałtownie się wyludnia.

Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita" Polska wyludnia się w zastraszającym tempie. W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku urodziło się zaledwie 121 tys. dzieci. W tym czasie zmarło 142 tys. Osób – takie dane podaje Główny Urząd Statystyczny.

Jeszcze rok wcześniej było nieco lepiej. W tym samym okresie urodziło się bowiem o blisko 6 tys. dzieci więcej, a zmarło 8 tys. osób mniej. W tym roku jednak wszystko wskazuje na to, że odnotujemy ujemny przyrost naturalny, czyli przewagę zgonów nad urodzeniami.

Jak przypomina gazeta ostatni raz z ujemnym przyrostem mieliśmy do czynienia w latach 2002–2005. Wtedy przewaga zgonów nad urodzeniami wynosiła od 3,9 tys. do 14,1 tys. osób rocznie.

Później saldo demograficzne było na plusie, a w 2010 r. doszło nawet do poziomu 35 tys. osób. Jak czytamy w artykule nie jest wykluczone, że ten rok będzie najgorszy w powojennej historii i pobijemy smutny rekord sprzed 10 lat.

Ten fatalny bilans wynika nie tylko z dramatycznie małej liczby rodzących się dzieci.  Polska zajmuje pod tym względem 212. miejsce na 224 kraje świata – ale także z rosnącej liczby zgonów. Wiadomo było, że jako społeczeństwo się starzejemy i musieliśmy się liczyć ze stałym pogorszeniem wskaźników. - To jest początek trwałego trendu, coraz więcej jest osób starszych, a dzieci wciąż rodzi się jak na lekarstwo – zauważa w rozmowie z "Rz" Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, członek zespołu ekspertów Związku Dużych Rodzin 3+. Inna przyczyna to fakt, że negatywne tendencje przyspieszyła emigracja i trudna sytuacja w kraju. Kolejny powód to brak odpowiedniej polityki na rzecz rodzin.

Z danych GUS wynika, że wśród 2 mln Polaków, którzy przebywają za granicą najliczniejsze są osoby w wieku 25–34 lata, czyli te, które najczęściej decydują się na potomstwo.

Demografowie podkreślają, że Polacy odkładają decyzję o posiadaniu potomstwa lub w ogóle z tego rezygnują ze względu na przedłużający się kryzys.

ansa/Rzeczpospolita

Słowa kluczowe:

rodzina

,

kryzys

Warto poczytać

 1. poska 02.10.2014

  Skarbnik PO rezygnuje z funkcji po pijackich ekscesach

  Skarbnik PO Łukasz Pawełek poinformował w czwartek, że zrezygnuje zarówno z funkcji skarbnika, jak również pełnomocnika finansowego PO w wyborach samorządowych. Wcześniej media doniosły, że pijany Pawełek trafił w nocy ze środy na czwartek do izby wytrzeźwień.

 2. net-14a02148 02.10.2014

  Koniec z odprawami w spółkach Skarbu Państwa

  Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że nie będzie odpraw dla prezesów i członków zarządów państwowych spółek – informuje RMF FM.

 3. net-14a01024 02.10.2014

  W sobotę warszawska konwencja PiS

  W sobotę w Warszawie odbędzie się konwencja samorządowa PiS. Zostanie na niej zaprezentowany program Jacka Sasina - kandydata tej partii na prezydenta stolicy. PiS przedstawi też kandydatów na radnych Warszawy i do sejmiku mazowieckiego.

 4. 48d525e56bbc2718f4a5e2981a28fd41 02.10.2014

  Pijany skarbnik PO wylądował w Izbie Wytrzeźwień

  Pijany skarbnik Platformy Obywatelskiej Łukasz Pawełek trafił do Izby Wytrzeźwień na ulicy Kolskiej w Warszawie. Straż Miejska przywiozła członka zarządu PO spod ambasady USA...

 5. zniczewarszawaSI 02.10.2014

  Znicze w hołdzie Powstańcom

  4 tysiące zniczy zapłonie dziś przy ulicach Warszawy - zapowiada Stowarzyszenie Harcerskie. W ten sposób chce uczcić 70. rocznicę zakończenia heroicznych walk powstańczych.

 6. skrzypczakYOutube210 02.10.2014

  Gen. Skrzypczak: Nasze bezpieczeństwo jest zagrożone

  „Jeżeli armia nie osiągnie określonych zdolności nie będzie zdolna do obrony kraju”.

 7. cejroowski210 02.10.2014

  Cejrowski: rząd polski ustawił się na pozycji alfonsa

  „W tym roku do polskiego PKB dopisano prostytucję, narkotyki itd.”

 8. KopaczPAP110PAPRPietruszka 01.10.2014

  Sejm daje Kopacz zielone światło

  Posłowie wyrazili wotum zaufania dla kolejnego rządu PO-PSL. Choć to gabinet na rok premier zapowiedziała wiele. Rząd Ewy Kopacz przekopie Polskę na metr wgłąb?

Facebook