Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska się wyludnia

27.06.2013

W tym roku odnotujemy ujemny przyrost naturalny. Więcej Polaków umrze, niż się narodzi. Nasz kraj na skutek kryzysu, emigracji młodych i braku polityki rodzinnej - gwałtownie się wyludnia.

Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita" Polska wyludnia się w zastraszającym tempie. W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku urodziło się zaledwie 121 tys. dzieci. W tym czasie zmarło 142 tys. Osób – takie dane podaje Główny Urząd Statystyczny.

Jeszcze rok wcześniej było nieco lepiej. W tym samym okresie urodziło się bowiem o blisko 6 tys. dzieci więcej, a zmarło 8 tys. osób mniej. W tym roku jednak wszystko wskazuje na to, że odnotujemy ujemny przyrost naturalny, czyli przewagę zgonów nad urodzeniami.

Jak przypomina gazeta ostatni raz z ujemnym przyrostem mieliśmy do czynienia w latach 2002–2005. Wtedy przewaga zgonów nad urodzeniami wynosiła od 3,9 tys. do 14,1 tys. osób rocznie.

Później saldo demograficzne było na plusie, a w 2010 r. doszło nawet do poziomu 35 tys. osób. Jak czytamy w artykule nie jest wykluczone, że ten rok będzie najgorszy w powojennej historii i pobijemy smutny rekord sprzed 10 lat.

Ten fatalny bilans wynika nie tylko z dramatycznie małej liczby rodzących się dzieci.  Polska zajmuje pod tym względem 212. miejsce na 224 kraje świata – ale także z rosnącej liczby zgonów. Wiadomo było, że jako społeczeństwo się starzejemy i musieliśmy się liczyć ze stałym pogorszeniem wskaźników. - To jest początek trwałego trendu, coraz więcej jest osób starszych, a dzieci wciąż rodzi się jak na lekarstwo – zauważa w rozmowie z "Rz" Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, członek zespołu ekspertów Związku Dużych Rodzin 3+. Inna przyczyna to fakt, że negatywne tendencje przyspieszyła emigracja i trudna sytuacja w kraju. Kolejny powód to brak odpowiedniej polityki na rzecz rodzin.

Z danych GUS wynika, że wśród 2 mln Polaków, którzy przebywają za granicą najliczniejsze są osoby w wieku 25–34 lata, czyli te, które najczęściej decydują się na potomstwo.

Demografowie podkreślają, że Polacy odkładają decyzję o posiadaniu potomstwa lub w ogóle z tego rezygnują ze względu na przedłużający się kryzys.

ansa/Rzeczpospolita

Słowa kluczowe:

rodzina

,

kryzys

Warto poczytać

 1. michae 27.01.2015

  "F": Kamiński pracuje dla izraelskiego wywiadu!

  Michał Kamiński wynosi informacje z KPRM dla izraelskiej firmy wywiadowczej?

 2. JSW 27.01.2015

  Chcą zwolnić górników za protesty

  W Jastrzębskiej Spółce Węglowej trwa związkowe referendum ws. rozpoczęcia protestów. Tymczasem spółka przesłała do związków z kopalni Budryk wnioski o zgodę na zwolnienie organizatorów tamtejszego nielegalnego strajku z połowy stycznia. "Solidarność 80" ogłasza pogotowie strajkowe.

 3. 27.01.2015

  Prawie 50 delegacji na obchodach wyzwolenia Auschwitz

  Byli więźniowie Auschwitz, a także przedstawiciele blisko 50 krajów oraz duchowni różnych religii upamiętnią dziś 70. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz. 27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 4. dochnal-proces-youtube 26.01.2015

  SN rozpatruje kasację adwokatów Dochnala

  Lobbysta został skazany prawomocnie na 3,5 roku więzienia.

 5. wipler-noakowskiego 26.01.2015

  Wybuch gazu w kamienicy w Warszawie

  Do wybuchu doszło w budynku przy ul. Noakowskiego 26.

 6. aus-pap-bend-stef 26.01.2015

  Większość Polaków pamięta o Auschwitz

  Większość Polaków (93%) pamięć o Auschwitz uważa za istotną.

 7. hanna-g-waltz-wikipedia 26.01.2015

  II linia metra pustą obietnicą HGW?

  Ostatecznej daty otwarcia nie znają nawet pracownicy stołecznego magistratu.

 8. kopaczkprmsmiarowski 26.01.2015

  Kopacz chce procesu z Dudą

  Premier Ewa Kopacz oświadczyła, że chętnie weźmie udział w procesie, który zamierza wytoczyć jej kandydat PiS na prezydenta Andrzej Duda. Tłumaczyła, że od każdego z kandydatów oczekuje jasnej deklaracji, iż Polska nie będzie "wchodzić w żadne konflikty zbrojne".

Facebook