Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska się wyludnia

27.06.2013

W tym roku odnotujemy ujemny przyrost naturalny. Więcej Polaków umrze, niż się narodzi. Nasz kraj na skutek kryzysu, emigracji młodych i braku polityki rodzinnej - gwałtownie się wyludnia.

Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita" Polska wyludnia się w zastraszającym tempie. W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku urodziło się zaledwie 121 tys. dzieci. W tym czasie zmarło 142 tys. Osób – takie dane podaje Główny Urząd Statystyczny.

Jeszcze rok wcześniej było nieco lepiej. W tym samym okresie urodziło się bowiem o blisko 6 tys. dzieci więcej, a zmarło 8 tys. osób mniej. W tym roku jednak wszystko wskazuje na to, że odnotujemy ujemny przyrost naturalny, czyli przewagę zgonów nad urodzeniami.

Jak przypomina gazeta ostatni raz z ujemnym przyrostem mieliśmy do czynienia w latach 2002–2005. Wtedy przewaga zgonów nad urodzeniami wynosiła od 3,9 tys. do 14,1 tys. osób rocznie.

Później saldo demograficzne było na plusie, a w 2010 r. doszło nawet do poziomu 35 tys. osób. Jak czytamy w artykule nie jest wykluczone, że ten rok będzie najgorszy w powojennej historii i pobijemy smutny rekord sprzed 10 lat.

Ten fatalny bilans wynika nie tylko z dramatycznie małej liczby rodzących się dzieci.  Polska zajmuje pod tym względem 212. miejsce na 224 kraje świata – ale także z rosnącej liczby zgonów. Wiadomo było, że jako społeczeństwo się starzejemy i musieliśmy się liczyć ze stałym pogorszeniem wskaźników. - To jest początek trwałego trendu, coraz więcej jest osób starszych, a dzieci wciąż rodzi się jak na lekarstwo – zauważa w rozmowie z "Rz" Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, członek zespołu ekspertów Związku Dużych Rodzin 3+. Inna przyczyna to fakt, że negatywne tendencje przyspieszyła emigracja i trudna sytuacja w kraju. Kolejny powód to brak odpowiedniej polityki na rzecz rodzin.

Z danych GUS wynika, że wśród 2 mln Polaków, którzy przebywają za granicą najliczniejsze są osoby w wieku 25–34 lata, czyli te, które najczęściej decydują się na potomstwo.

Demografowie podkreślają, że Polacy odkładają decyzję o posiadaniu potomstwa lub w ogóle z tego rezygnują ze względu na przedłużający się kryzys.

ansa/Rzeczpospolita

Słowa kluczowe:

rodzina

,

kryzys

Warto poczytać

 1. 500si 01.12.2015

  500 zł na dziecko? W kwietniu!

  Rządowy program finansowego wsparcia rodzin z dziećmi ma wystartować już w kwietniu przyszłego roku. Premier Beata Szydło przedstawiła założenia programu 500 +.

 2. WZROSTsi 01.12.2015

  Mylne głosy na samorządy!

  Co najmniej pół miliona wyborców w wyborach do sejmików wojewódzkich oddało nieważny głos, gdyż zmyliła ich karta do głosowania w formie broszury!

 3. IMG1762-2 01.12.2015

  Prawnicy UJ apelują do prezydenta

  O uszanowanie prawa i wolności obywatelskich zaapelowali do prezydenta Andrzeja Dudy prawnicy z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

 4. IMG1400 01.12.2015

  Sprawa Kamińskiego w sądzie II instancji

  Warszawski sąd rejonowy przekazał sądowi okręgowemu sprawę b. szefa CBA Mariusza Kamińskiego i trzech byłych funkcjonariuszy Biura.

 5. SAM6455 01.12.2015

  Konsultacje ws. TK u prezydenta Dudy

  Prezydent Andrzej Duda zaprosił na wtorek szefów klubów parlamentarnych na spotkanie ws. Trybunału Konstytucyjnego.

 6. Owsiak112wPol 01.12.2015

  TVP włącza się w nachalną promocję Owsiaka

  100 ekip i setki godzin transmisji. Na taką promocję poza Owsiakiem może liczyć tylko papież.

 7. karczewskiSIansa 01.12.2015

  Karczewski: Wszystko przez zachłanność PO

  Zachłanność PO spowodowała, że Platforma sięgnęła po wybór pięciu sędziów. Gdyby tego wyboru nie było, być może tej sprawy by nie było. – mówił na antenie TVP1 marszałek Senatu Stanisław Karczewski, komentując nowelizację PiS ws. ustawy o TK.

 8. mid-15b29231 30.11.2015

  Prezydenckie projekty w Sejmie

  Chodzi o projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach oraz niektórych innych ustaw oraz projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Facebook