Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska się wyludnia

27.06.2013

W tym roku odnotujemy ujemny przyrost naturalny. Więcej Polaków umrze, niż się narodzi. Nasz kraj na skutek kryzysu, emigracji młodych i braku polityki rodzinnej - gwałtownie się wyludnia.

Jak informuje dziennik "Rzeczpospolita" Polska wyludnia się w zastraszającym tempie. W ciągu czterech pierwszych miesięcy tego roku urodziło się zaledwie 121 tys. dzieci. W tym czasie zmarło 142 tys. Osób – takie dane podaje Główny Urząd Statystyczny.

Jeszcze rok wcześniej było nieco lepiej. W tym samym okresie urodziło się bowiem o blisko 6 tys. dzieci więcej, a zmarło 8 tys. osób mniej. W tym roku jednak wszystko wskazuje na to, że odnotujemy ujemny przyrost naturalny, czyli przewagę zgonów nad urodzeniami.

Jak przypomina gazeta ostatni raz z ujemnym przyrostem mieliśmy do czynienia w latach 2002–2005. Wtedy przewaga zgonów nad urodzeniami wynosiła od 3,9 tys. do 14,1 tys. osób rocznie.

Później saldo demograficzne było na plusie, a w 2010 r. doszło nawet do poziomu 35 tys. osób. Jak czytamy w artykule nie jest wykluczone, że ten rok będzie najgorszy w powojennej historii i pobijemy smutny rekord sprzed 10 lat.

Ten fatalny bilans wynika nie tylko z dramatycznie małej liczby rodzących się dzieci.  Polska zajmuje pod tym względem 212. miejsce na 224 kraje świata – ale także z rosnącej liczby zgonów. Wiadomo było, że jako społeczeństwo się starzejemy i musieliśmy się liczyć ze stałym pogorszeniem wskaźników. - To jest początek trwałego trendu, coraz więcej jest osób starszych, a dzieci wciąż rodzi się jak na lekarstwo – zauważa w rozmowie z "Rz" Agnieszka Chłoń-Domińczak ze Szkoły Głównej Handlowej, członek zespołu ekspertów Związku Dużych Rodzin 3+. Inna przyczyna to fakt, że negatywne tendencje przyspieszyła emigracja i trudna sytuacja w kraju. Kolejny powód to brak odpowiedniej polityki na rzecz rodzin.

Z danych GUS wynika, że wśród 2 mln Polaków, którzy przebywają za granicą najliczniejsze są osoby w wieku 25–34 lata, czyli te, które najczęściej decydują się na potomstwo.

Demografowie podkreślają, że Polacy odkładają decyzję o posiadaniu potomstwa lub w ogóle z tego rezygnują ze względu na przedłużający się kryzys.

ansa/Rzeczpospolita

Słowa kluczowe:

rodzina

,

kryzys

Warto poczytać

 1. zolnierze-nato 29.05.2015

  Manewry wojsk NATO w Polsce

  Około 15 tys. żołnierzy z 22 państw weźmie udział w serii ćwiczeń wojskowych.

 2. wspolnotasi 29.05.2015

  Andrzej Duda: Potrzebujemy poczucia wspólnoty!

  "Są wartości, wokół których nasze społeczeństwo może się skupiać."

 3. andrzejdudawilanow 29.05.2015

  Andrzej Duda odebrał akt elekcyjny

  Proszę, żeby w okresie przejściowym nie dokonywano zmian ustrojowych, ani takich które mogą rodzić konflikty - zaapelował do rządu prezydent elekt Andrzej Duda po odebraniu uchwały PKW potwierdzającej jego wybór.

 4. mid-15529004 29.05.2015

  Spotkanie Kopacz-Cameron

  "Nie ma mowy o tym, żeby polski rząd zgodził się na jakiekolwiek rozwiązania dyskryminujące dla polskich obywateli."

 5. kaczynski 29.05.2015

  Prezes PiS nie kryje radości z wyników wyborów

  Jestem tak bardzo zadowolony i tak szczęśliwy, że od trzech dni kładę się już rano spać, bo całą noc nie jestem w stanie powstrzymać się przed świętowaniem - mówił na antenie Telewizji Republika Jarosław Kaczyński, który był w świetnym humorze.

 6. flagi-repatr 28.05.2015

  Tysiące Polaków czekają na repatriację

  Już 5 tysięcy naszych rodaków ze Wschodu wróciło do ojczyzny swoich przodków.

 7. strajknauczycieliSI 28.05.2015

  Nauczyciele: kompromis albo strajk

  Jeżeli rząd się nie zreflektuje, jeżeli chodzi o oświatę, to we wrześniu lub październiku na pewno będzie strajk ostrzegawczy”.

 8. DUDA-11 28.05.2015

  Andrzej Duda przedstawił propozycje emerytalne

  "Chcę dać ludziom możliwość wyboru. Jeśli ktoś chce pracować dłużej, proszę bardzo".

Facebook