Jedynie prawda jest ciekawa


Polska przeciw polityce manipulacji eurofunduszami

28.06.2017

Polska odrzuca jakiekolwiek próby manipulowania budżetem UE w oparciu o subiektywne oceny polityczne – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Jak dodał, ograniczenie prawa do funduszy Unii inaczej niż za jednomyślną zgodą krajów UE stanowiłoby naruszenie unijnych traktatów.

Komisja Europejska przedstawiła dziś wstępne koncepcje ws. finansów UE do 2025 r.. Ma to być otwarcie debaty na temat nowego wieloletniego budżetu UE po 2020 r.. Komisja w ślad za swoim wcześniejszymi rozważaniami dotyczącymi przyszłości UE przedstawiła pięć wariantów jakie wobec budżetu mogą przyjąć państwa członkowskie w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Tylko w jednym scenariuszu, który zakłada większą integrację, nie przewiduje się cięć w unijnej polityce rolnej i kluczowej dla naszego kraju - polityce spójności.

W dokumencie znalazły się ponadto zapisy wskazujące na związek między praworządnością a finansami; nie ma w nim jednak wyraźnego postulatu uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania zasad państwa prawa. Na taką możliwość wskazywał wcześniej m.in. rząd Niemiec.

Komentując te propozycje Szymański zaznaczył, że choć przedstawia ona dużo opcji, to w przeciwieństwie do wcześniejszych dokumentów w ogłoszonym komunikacie jasno widać, które warianty są przez Komisję preferowane. "W naszej ocenie, mając na uwadze charakter tego dokumentu, sugestie KE są miejscami zbyt daleko idące" – dodał.

Nic nie jest przesądzone

Wiceminister zaznaczył, że propozycje przedstawione w dokumencie KE w żaden sposób nie przesądzają o kształcie przyszłego wieloletniego budżetu UE. "To kraje członkowskie zdecydują, co zrobić z luką w finansowaniu UE wywołaną przez Brexit - czy zwiększą składki, czy zredukują wydatki i które to będą wydatki" – zapewnił Szymański. Zwrócił też uwagę, że decyzje dotyczące wieloletnich ram finansowych UE podejmowane są jednomyślnie, a decyzje dotyczące dochodów unijnych są dodatkowo ratyfikowane przez parlamenty narodowe.

Jak podkreślił wiceszef MSZ, polski rząd ma pełną świadomość, że przyszłe ramy finansowe będą bardzo trudnym kompromisem. Dodał, że Polska rozumie również, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest obiektywnym powodem ograniczenia budżetu UE. "Jesteśmy gotowi do negocjacji nad właściwym sfinansowaniem nowych priorytetów politycznych UE" - zadeklarował.

Szymański zaznaczył jednocześnie, że Polska nie zgodzi się na wszelkie propozycje, które będą miały charakter wprost dyskryminacyjny wobec interesów rozwojowych naszego kraju i regionu. Wiceszef polskiego MSZ oświadczył: "Ze względu na wciąż zdecydowanie niższy poziom zamożności państw Europy Środkowo-Wschodniej w stosunku do bogatszych państw UE, Polska nie zgodzi się na takie reformy, które powodowałyby, że stałyby się one płatnikami netto do budżetu UE".

Odrzucamy jakiekolwiek próby manipulowania

Odnosząc się do problemu warunkowania dostępu do środków unijnych, Szymański podkreślił, że jedyna istniejąca obecnie w UE warunkowość to "tzw. warunkowość makroekonomiczna, wychodząca z założenia, że inwestycje współfinansowane przez UE nie przyniosłyby rezultatu w nieuporządkowanej gospodarce".

Poza tym, według wiceministra, zgodnie z traktatami istnieje tylko jedna procedura ograniczania prawa państwa członkowskiego do czerpania korzyści z budżetu UE - artykuł 7 Traktatu o UE, który opiera się o jednomyślność państw członkowskich. "Każda inna formuła byłaby zwykłym złamaniem traktatów" - podkreślił Szymański.

Podkreślił, że "Polska, podobnie jak inne kraje UE jest także płatnikiem do budżetu UE. Składka roczna naszego kraju to ok. 20 mld złotych i dlatego odrzucamy jakiekolwiek próby manipulowania budżetem UE, w oparciu o subiektywne oceny polityczne".

PAP/MBB

Fot. freeimages.com

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook