Jedynie prawda jest ciekawa


Polska przeciw polityce manipulacji eurofunduszami

28.06.2017

Polska odrzuca jakiekolwiek próby manipulowania budżetem UE w oparciu o subiektywne oceny polityczne – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Jak dodał, ograniczenie prawa do funduszy Unii inaczej niż za jednomyślną zgodą krajów UE stanowiłoby naruszenie unijnych traktatów.

Komisja Europejska przedstawiła dziś wstępne koncepcje ws. finansów UE do 2025 r.. Ma to być otwarcie debaty na temat nowego wieloletniego budżetu UE po 2020 r.. Komisja w ślad za swoim wcześniejszymi rozważaniami dotyczącymi przyszłości UE przedstawiła pięć wariantów jakie wobec budżetu mogą przyjąć państwa członkowskie w związku z wyjściem Wielkiej Brytanii z UE. Tylko w jednym scenariuszu, który zakłada większą integrację, nie przewiduje się cięć w unijnej polityce rolnej i kluczowej dla naszego kraju - polityce spójności.

W dokumencie znalazły się ponadto zapisy wskazujące na związek między praworządnością a finansami; nie ma w nim jednak wyraźnego postulatu uzależnienia wypłaty środków unijnych od przestrzegania zasad państwa prawa. Na taką możliwość wskazywał wcześniej m.in. rząd Niemiec.

Komentując te propozycje Szymański zaznaczył, że choć przedstawia ona dużo opcji, to w przeciwieństwie do wcześniejszych dokumentów w ogłoszonym komunikacie jasno widać, które warianty są przez Komisję preferowane. "W naszej ocenie, mając na uwadze charakter tego dokumentu, sugestie KE są miejscami zbyt daleko idące" – dodał.

Nic nie jest przesądzone

Wiceminister zaznaczył, że propozycje przedstawione w dokumencie KE w żaden sposób nie przesądzają o kształcie przyszłego wieloletniego budżetu UE. "To kraje członkowskie zdecydują, co zrobić z luką w finansowaniu UE wywołaną przez Brexit - czy zwiększą składki, czy zredukują wydatki i które to będą wydatki" – zapewnił Szymański. Zwrócił też uwagę, że decyzje dotyczące wieloletnich ram finansowych UE podejmowane są jednomyślnie, a decyzje dotyczące dochodów unijnych są dodatkowo ratyfikowane przez parlamenty narodowe.

Jak podkreślił wiceszef MSZ, polski rząd ma pełną świadomość, że przyszłe ramy finansowe będą bardzo trudnym kompromisem. Dodał, że Polska rozumie również, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE jest obiektywnym powodem ograniczenia budżetu UE. "Jesteśmy gotowi do negocjacji nad właściwym sfinansowaniem nowych priorytetów politycznych UE" - zadeklarował.

Szymański zaznaczył jednocześnie, że Polska nie zgodzi się na wszelkie propozycje, które będą miały charakter wprost dyskryminacyjny wobec interesów rozwojowych naszego kraju i regionu. Wiceszef polskiego MSZ oświadczył: "Ze względu na wciąż zdecydowanie niższy poziom zamożności państw Europy Środkowo-Wschodniej w stosunku do bogatszych państw UE, Polska nie zgodzi się na takie reformy, które powodowałyby, że stałyby się one płatnikami netto do budżetu UE".

Odrzucamy jakiekolwiek próby manipulowania

Odnosząc się do problemu warunkowania dostępu do środków unijnych, Szymański podkreślił, że jedyna istniejąca obecnie w UE warunkowość to "tzw. warunkowość makroekonomiczna, wychodząca z założenia, że inwestycje współfinansowane przez UE nie przyniosłyby rezultatu w nieuporządkowanej gospodarce".

Poza tym, według wiceministra, zgodnie z traktatami istnieje tylko jedna procedura ograniczania prawa państwa członkowskiego do czerpania korzyści z budżetu UE - artykuł 7 Traktatu o UE, który opiera się o jednomyślność państw członkowskich. "Każda inna formuła byłaby zwykłym złamaniem traktatów" - podkreślił Szymański.

Podkreślił, że "Polska, podobnie jak inne kraje UE jest także płatnikiem do budżetu UE. Składka roczna naszego kraju to ok. 20 mld złotych i dlatego odrzucamy jakiekolwiek próby manipulowania budżetem UE, w oparciu o subiektywne oceny polityczne".

PAP/MBB

Fot. freeimages.com

Warto poczytać

 1. 1270andrewdudin 26.04.2018

  Prezydent: postęp cywilizacyjny kluczowy w budowaniu przyszłości Polski

  Obecnie piszemy nowy rozdział w dziejach Polski, budujemy jej przyszłość na kolejne stulecie, a postęp cywilizacyjny jest kluczowym elementem tego procesu - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych Naczelnej Organizacji Technicznej.

 2. 1270moraiweckipm 26.04.2018

  Morawiecki: Polska powinna być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego

  Polska otwiera ramiona dla dostawców gazu ze Stanów Zjednoczonych i chciałaby być centralnym hubem dla gazu amerykańskiego na Europę Środkową - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas polsko-amerykańskiego szczytu gospodarczego.

 3. 1270rafalskamin 26.04.2018

  Rząd przyjął projekt podwyższający rentę socjalną dla osób niepełnosprawnych

  Rząd przyjął projekt ustawy o podwyższeniu renty socjalnej dla osób niepełnosprawnych, do wysokości minimalnej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy; świadczenie wzrośnie z 865,03 zł do 1029,80 zł. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 września, z mocą od 1 czerwca 2018 r.

 4. 1270schetynmapoasm 26.04.2018

  Schetyna: możemy wygrać wybory w 10-14 największych miastach

  Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna ocenił w czwartek, że koalicja tworzona przez jego ugrupowanie i Nowoczesną może wygrać wybory samorządowe w 10-14 największych miastach. Jestem optymistycznie nastawiony po liście kandydatów, którą przedstawił PiS - dodał.

 5. 1270kaczoreknansa 26.04.2018

  Znamy kandydatów PiS na prezydentów miast wojewódzkich. Są mocne nazwiska

  Małgorzata Wassermann, Patryk Jaki i Kacper Płażyński - to chyba najmocniejsze nazwiska wśród zaprezentowanych przez PiS kandydatów na prezydentów miast wojewódzkich

 6. 1270szydlowa 26.04.2018

  Szydło: zaproponuję rządowi pomoc dla rodziców Alfiego Evansa

  Wicepremier Beata Szydło zapowiedziała, że zaproponuje w czwartek Radzie Ministrów pomoc dla rodziców niespełna dwuletniego Alfiego Evansa, który decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od aparatury podtrzymującej życie. W jej ocenie "cywilizacja śmierci zaczyna zwyciężać".

 7. Westerplatte 25.04.2018

  Wojna o Westerplatte. Kto odpowiada za bałagan w miejscu uświęconym krwią Polaków?

  Zaczęło się niespełna tydzień temu od wpisu Pawła Adamowicza na Facebooku: – Urząd Miejski w Gdańsku odwiedził protegowany ministra w asyście kamer TVP - napisał prezydent Gdańska

 8. MagdalenaZukFB 25.04.2018

  Jej śmierć wstrząsnęła Polską. Jest raport śledczych z Egiptu

  Prokuratura prowadząca śledztwo ws. śmierci w Egipcie 27-letniej Magdaleny Żuk otrzymała od tamtejszych organów ścigania odpowiedź w ramach pomocy prawnej - poinformowała PAP w środę Prokuratura Krajowa. W związku z tym polskie śledztwo będzie przedłużone

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook