Jedynie prawda jest ciekawa


Polska niedostępna dla pracowników

23.09.2011

Polska jest niechlubnym liderem w Unii Europejskiej pod względem liczby zawodów regulowanych. W naszym kraju jest ich aż 380. To uderza głównie w młodych ludzi, którym coraz trudniej znaleźć pracę po studiach.

Z raportu Fundacji Republikańskiej wynika, że najmniej ograniczeń w dostępie do rynku pracy występuje w Estonii. Tam zaledwie 47 zawodów jest reglamentowanych. Na tym tle sytuacja polskiego rynku wygląda nieciekawie. Mamy niemal 400 zawodów, których wykonywanie jest ograniczone. Taka sytuacja odbija się negatywnie głównie na młodych ludziach. Wysoki poziom bezrobocia wśród najmłodszych pracowników (wśród osób w wieku do 24 lat wskaźnik bezrobocia wynosi 25 procent) i duża liczba emigrantów zarobkowych są wynikiem m.in. utrudnień w dostępie do niektórych zawodów – uważa Fundacja Republikańska.

Zdaniem Fundacji Republikańskiej tak duża skala ograniczeń w dostępie do rynku pracy oznacza ograniczenie wolności i praw konstytucyjnych, wyrażonych w art. 65 ust. 1 Konstytucji RP. Mówi on, że każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy.

Eksperci Fundacji zaznaczają, że poziom reglamentacji zawodów nie zapewnia ochrony interesu publicznego, ale jest zabezpieczeniem interesów korporacji, ograniczaniem konkurencji i zbędnym utrudnieniem dla kandydatów do zawodów. Fundacja zaznacza, że jeśli polska gospodarka ma na równi konkurować z gospodarkami pozostałych państw europejskich potrzebne jest zdecydowane ograniczenie liczby zawodów regulowanych.

saż

[Fot. PAP/Piotr Polak]

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. Schetynawiki 22.01.2018

  To nie jest dobry dzień dla Grzegorza Schetyny. Ministerstwo odpowiada na jego fake newsa

  Lider Platformy Obywatelskiej próbował punktować na Twitterze polski rząd, ale jego strzał okazał się wyjątkowo niecelny

 7. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 8. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook