Jedynie prawda jest ciekawa


Polska niedostępna dla pracowników

23.09.2011

Polska jest niechlubnym liderem w Unii Europejskiej pod względem liczby zawodów regulowanych. W naszym kraju jest ich aż 380. To uderza głównie w młodych ludzi, którym coraz trudniej znaleźć pracę po studiach.

Z raportu Fundacji Republikańskiej wynika, że najmniej ograniczeń w dostępie do rynku pracy występuje w Estonii. Tam zaledwie 47 zawodów jest reglamentowanych. Na tym tle sytuacja polskiego rynku wygląda nieciekawie. Mamy niemal 400 zawodów, których wykonywanie jest ograniczone. Taka sytuacja odbija się negatywnie głównie na młodych ludziach. Wysoki poziom bezrobocia wśród najmłodszych pracowników (wśród osób w wieku do 24 lat wskaźnik bezrobocia wynosi 25 procent) i duża liczba emigrantów zarobkowych są wynikiem m.in. utrudnień w dostępie do niektórych zawodów – uważa Fundacja Republikańska.

Zdaniem Fundacji Republikańskiej tak duża skala ograniczeń w dostępie do rynku pracy oznacza ograniczenie wolności i praw konstytucyjnych, wyrażonych w art. 65 ust. 1 Konstytucji RP. Mówi on, że każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy.

Eksperci Fundacji zaznaczają, że poziom reglamentacji zawodów nie zapewnia ochrony interesu publicznego, ale jest zabezpieczeniem interesów korporacji, ograniczaniem konkurencji i zbędnym utrudnieniem dla kandydatów do zawodów. Fundacja zaznacza, że jeśli polska gospodarka ma na równi konkurować z gospodarkami pozostałych państw europejskich potrzebne jest zdecydowane ograniczenie liczby zawodów regulowanych.

saż

[Fot. PAP/Piotr Polak]

Warto poczytać

 1. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 2. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 3. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 4. Szydlo21042018 21.04.2018

  Piękne słowa Premier Szydło: polskie rodziny są kolebką polskości

  Polska rodzi się w polskich rodzinach, które są ostoją najważniejszych wartości; polskie rodziny są kolebką polskości - mówiła w sobotę w Przemyślu wicepremier Beata Szydło

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. TuskFlickr 21.04.2018

  Tusk trafi do sądu

  W poniedziałek od godz. 10 były premier Donald Tusk ma zeznawać jako świadek w warszawskim sądzie w procesie b. szefa KPRM Tomasza Arabskiego oraz czterech innych urzędników, w sprawie organizacji wizyty prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia 2010 r

 7. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

 8. Brudzinski20042018 20.04.2018

  "Wynik wyborów w rękach Polaków, a nie ulicy i zagranicy"

  O wygranej lub przegranej PiS zdecydują przy urnach wyborczych Polacy, a nie ulica i zagranica - podkreślał w piątek w Wałczu (Zachodniopomorskie) wiceprezes tej partii Joachim Brudziński

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook