Jedynie prawda jest ciekawa

Polska niedostępna dla pracowników

23.09.2011

Polska jest niechlubnym liderem w Unii Europejskiej pod względem liczby zawodów regulowanych. W naszym kraju jest ich aż 380. To uderza głównie w młodych ludzi, którym coraz trudniej znaleźć pracę po studiach.

Z raportu Fundacji Republikańskiej wynika, że najmniej ograniczeń w dostępie do rynku pracy występuje w Estonii. Tam zaledwie 47 zawodów jest reglamentowanych. Na tym tle sytuacja polskiego rynku wygląda nieciekawie. Mamy niemal 400 zawodów, których wykonywanie jest ograniczone. Taka sytuacja odbija się negatywnie głównie na młodych ludziach. Wysoki poziom bezrobocia wśród najmłodszych pracowników (wśród osób w wieku do 24 lat wskaźnik bezrobocia wynosi 25 procent) i duża liczba emigrantów zarobkowych są wynikiem m.in. utrudnień w dostępie do niektórych zawodów – uważa Fundacja Republikańska.

Zdaniem Fundacji Republikańskiej tak duża skala ograniczeń w dostępie do rynku pracy oznacza ograniczenie wolności i praw konstytucyjnych, wyrażonych w art. 65 ust. 1 Konstytucji RP. Mówi on, że każdemu zapewnia się wolność wyboru i wykonywania zawodu oraz wyboru miejsca pracy.

Eksperci Fundacji zaznaczają, że poziom reglamentacji zawodów nie zapewnia ochrony interesu publicznego, ale jest zabezpieczeniem interesów korporacji, ograniczaniem konkurencji i zbędnym utrudnieniem dla kandydatów do zawodów. Fundacja zaznacza, że jeśli polska gospodarka ma na równi konkurować z gospodarkami pozostałych państw europejskich potrzebne jest zdecydowane ograniczenie liczby zawodów regulowanych.

saż

[Fot. PAP/Piotr Polak]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook