Jedynie prawda jest ciekawa


Polska kupi system obrony Patriot?

01.12.2016

Polska Grupa Zbrojeniowa, należąca do niej spółka Autosan i amerykańska korporacja Raytheon - producent systemu Patriot podpisały w czwartek w Warszawie list intencyjny ws. współpracy w razie wyboru przez Polskę tych zestawów.

List dotyczy projektowania, produkcji i integracji specjalistycznych kontenerów do baterii Patriot. W uroczystości uczestniczył szef MON Antoni Macierewicz. Jak powiedział, list z jednej strony wzmacnia spółkę Autosan i otwiera jej drogę do stabilizacji i produkcji międzynarodowej, a z drugiej być może jest otwarciem drogi dla zakupu przez Polskę systemu obrony powietrznej i przeciwrakietowej Patriot, którego producentem jest Raytheon. Patriot został wybrany w kwietniu 2015 r. do negocjacji w trybie międzyrządowym w programie obrony powietrznej średniego zasięgu "Wisła".

-Otwieramy w ten sposób już praktyczną współpracę z Raytheonem w realizacji czy też szansie na realizację programu Patriot, programu "Wisła", związanego z najważniejszym celem obronnym Rzeczypospolitej, jakim jest zapewnienie obrony antyrakietowej- powiedział Macierewicz. -Liczymy na to, że włączenie Autosanu do systemu Patriot, uczynienie z niego wielkiego centrum serwisowego dla produkcji Patriota na całym świecie, otworzy drogę dla sfinalizowania tego wielkiego przedsięwzięcia, jakim jest zapewnienie produkcji i realizacji dostawy do Polski zestawów obrony antyrakietowej systemu Patriot w najbliższych latach- dodał.

Minister zastrzegł, że list intencyjny jeszcze "o niczym nie przesądza". -Nie chciałbym tworzyć takiego poczucia, że wszystko już jest załatwione, że wszystko już jest zamknięte- powiedział. Dodał, że trwają rozmowy, które często nie są łatwe i stawiają wysokie wymagania obu stronom. -Ale mam nadzieję, że ten dzisiejszy krok jest krokiem we właściwym kierunku i zbliża nas do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. To, że jest to niezbędne, to, że jest to ostatni moment, kiedy trzeba to zrobić, jest zupełnie oczywiste- powiedział szef MON, wskazując na "wydarzenia międzynarodowe i wypowiedzi zza wschodniej granicy".

Szef MON ocenił, że "to może być bardzo dobry, znaczący dzień nie tylko dla naszego przemysłu obronnego, nie tylko dla naszej współpracy z partnerami amerykańskimi, ale dla bezpieczeństwa Polski". Minister ocenił, że decyzja o uratowaniu spółki Autosan i włączeniu jej do PGZ, co otwiera drogę do zamówień dla wojska, była słuszna nie tylko w wymiarze społecznym, ale miała także olbrzymie pozytywne konsekwencje dla polskiej obronności. -Rozwój polskiej gospodarki może się odbywać nie kosztem społeczeństwa, nie kosztem przemysłu zbrojeniowego, ale odwrotnie, wzmacniając te wartości- dodał.

Prezes PGZ Arkadiusz Siwko przypomniał, że obecny rząd przekazał pod nadzór ministra obrony wszystkie państwowe spółki zbrojeniowe. -To natychmiast dało efekt pełnej kooperacji pomiędzy przemysłem zbrojeniowym a Wojskiem Polskim, dało możliwość tworzenia rzeczywistej konsolidacji przemysłu zbrojeniowego- ocenił. Dodał, że list intencyjny stwarza szansę, że Autosan stanie się "dostawcą komponentów dla systemu Patriot dla 13 krajów świata", co może zapewnić sanockiej firmie stabilność przez najbliższą dekadę. -To okazja, by kolejny raz pokazać nasze zaangażowanie we współpracę z Polską - powiedział John Baird, wiceprezes ds. zintegrowanych systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej na Polskę w spółce Raytheon Integrated Defense Systems.

Dodał, że list intencyjny pomoże polskiemu przemysłowi osiągnąć kolejny poziom na drodze do rozpoczęcie budowy polskiego systemu Patriot w razie podpisania kontraktu. Zdaniem prezesa firmy Autosan Marka Opowicza list to dla spółki zatrudniającej obecnie 350 osób szansa na stworzenie kolejnych miejsc pracy. List w sprawie projektowania kontenerów dla zestawów Patriot, ich produkcji i integracji dotyczy zidentyfikowania możliwych obszarów współpracy Raytheon Company ze spółką Autosan, w tym współpracy, która może się odbywać w ramach offsetu.

Planowane jest utworzenie Centrum Produkcji Kontenerów w Autosan sp. z o.o. na potrzeby Grupy PGZ i firmy Raytheon. Przewidywane zamówienia na kontenery mogą osiągnąć liczbę kilkudziesięciu rocznie. Możliwe jest ich wykorzystanie w innych programach modernizacyjnych na potrzeby systemów łączności, wozów dowodzenia, warsztatów remontowych, itp. W samym programie "Wisła" zakłada się wykorzystanie ponad 100 polskich kontenerów na potrzeby zapewniających osłonę balistyczną kabin kierowania walką, kabin kierowania ogniem, ruchomych węzłów łączności oraz wozów remontowych. 

Modernizacja obrony powietrznej to jeden z priorytetów wieloletniego planu rozwoju sił zbrojnych. O wyborze zestawów Patriot do rozmów o kontrakcie rząd PO-PSL zdecydował w kwietniu 2015 r. Od tamtej pory negocjacje o zakupie baterii Patriot prowadzono między rządami Polski i USA. Postępowanie w ramach programu "Wisła" było sprawdzane przez MON po objęciu urzędu ministra przez Macierewicza. Na początku września br. szef MON poinformował o wysłaniu zapytania o ofertę ośmiu zestawów Patriot. dwie baterie miałyby zostać dostarczone w obecnie dostępnej konfiguracji, z radarem sektorowym, jako rozwiązanie pomostowe. Kolejne (a po docelowo, po modernizacji wszystkie) miałyby dysponować radarem o polu obserwacji 360 stopni. Innym warunkiem jest zintegrowanie zestawów z nowym amerykańskim systemem zarządzania polem walki IBCS, który ma się stać standardem w wojskach lądowych USA.

fot. [PAP/Radek Pietruszka]

pc/PAP
PAP/Radek Pietruszka

Warto poczytać

 1. Plotgranicawiki 22.05.2018

  Trump chce ogrodzić granicę z Meksykiem, Morawiecki z Białorusią i Ukrainą. Nie chodzi jednak o imigrantów

  Rząd we wtorek nie przyjął projektu dot. budowy płotu, który miałby chronić naszą wschodnią granicę przed ASF. Jak zapowiedział premier Mateusz Morawiecki, w ciągu siedmiu dni zbierze się zespół kilku ministrów, który przedyskutuje kwestię budowy tej zapory

 2. LegiaLechawantura 22.05.2018

  Morawiecki dosadnie o awanturze na meczu Legii z Lechem: nie ma tolerancji dla przemocy

  Premier Mateusz Morawiecki zapewnił we wtorek, że nie będzie tolerancji dla przemocy na stadionach piłkarskich

 3. NitrasHalickiFlickr 22.05.2018

  Ale numer! Posłowie PO mogą stracić immunitet za race!

  Stołeczna policja skieruje do marszałka Sejmu wniosek o uchylenie immunitetu dwóch posłów, którzy podczas Marszu Wolności odpalili race - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy KSP kom. Sylwester Marczak. Według portalu tvp.info chodzi o posłów PO

 4. Walesa22052018TT 22.05.2018

  Nie ma dość po wczorajszej kompromitacji? Wałęsa atakuje Kościół w sprawie niepełnosprawnych

  Dziwnym jest milczenie Kościoła i środowisk walczących o życie nienarodzone - napisał we wtorek na Twitterze b. prezydent Lech Wałęsa, odnosząc się do protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. Zapewnił jednocześnie, że zrobi wszystko, by zakończyć "gehennę osób niepełnosprawnych"

 5. rozbiteautopolicjapl 22.05.2018

  Tanzańczyk rozbił auto pod Lublinem. Zwalił winę na... antylopę!

  Prawie 2 promile alkoholu miał zatrzymany nietrzeźwy kierujący. Pochodzący z Tanzanii 34-latek, próbował uciekać przed funkcjonariuszami po tym, jak rozbił pożyczone bmw. Twierdził, że przyczyną zdarzenia była ….."antylopa", która nagle wtargnęła mu na jezdnię

 6. Przedszkole 22.05.2018

  "Piosenka na Dzień Mamy jest zbyt konserwatywna". Rodzic podzielił się ciekawym SMS-em

  Jak widać, nawet w polskich przedszkolach coraz łatwiej o próby "równościowej" edukacji promowanej przez lewicowych ideologów. Na szczęście, wciąż trwa opór rodziców o czym świadczy rozmowa pani z rady rodziców, z jedną z internautek

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook