Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska kultura rozwija się w stabilny sposób

26.02.2016

Polska kultura rozwija się w sposób stabilny, wszystkie instytucje kultury funkcjonują we właściwy sposób, pracownicy kultury mają w miarę cywilizowane warunki pracy - podkreślił w piątek wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Warszawie na podsumowanie 100 dni rządu Beaty Szydło wicepremier ocenił, że udało się zrealizować "kilka istotnych celów". 

"Najważniejsze jest to, że wydaje się, iż polska kultura rozwija się w sposób stabilny, że wszystkie instytucje kultury funkcjonują we właściwy sposób, że pracownicy kultury mają w miarę cywilizowane warunki pracy i będą mieli także w tym roku podwyżki - tak jak zapowiadaliśmy, średnio o 5 proc. Więc jest stabilizacja w obszarze kultury" - podkreślił wicepremier. 

Odnosząc się do kwestii dziedzictwa narodowego, minister zwrócił uwagę na dwa realizowane projekty: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego, który ma powstać, aby udostępniać świadectwa zbrodni nazistowskich i komunistycznych oraz rozszerzenie działalności, i współprowadzenie Ośrodka "Pamięć i Przyszłość" we Wrocławiu. 

Gliński zwrócił też uwagę na powołanie i przygotowania do powstania kilku nowych placówek muzealnych: m.in. Muzeum Piaśnica w Wejherowie, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku, Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Jak zapowiedział, MKiDN będzie wspierało także m.in. Muzeum Jana Pawła II i Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 

Przypomniał o planach otwarcia w 2018 roku, na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, siedziby Muzeum Historii Polski na warszawskiej Cytadeli, a także Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. "To jest duży sukces, jeżeli chodzi o politykę historyczną" - ocenił Gliński. 

Mówił też o przygotowywaniu "filmu historycznego czy kilku realizacji". Jak tłumaczył, chodzi o duży projekt filmowy odnoszący się do polskiej historii. 

"Mamy przygotowany konkurs scenariuszowy" - poinformował wicepremier. Dodał, że będzie on realizowany poprzez Narodowe Centrum Kultury. Zapowiedział, że konkurs będzie ogłoszony prawdopodobnie w przyszłym tygodniu. 

Jak mówił, chodzi o "wyłonienie w pierwszym etapie trzech scenariuszy". "Nad którymi później w koprodukcjach zagranicznych, mamy nadzieję, będziemy mogli dalej pracować w różnych koncepcjach instytucjonalnych" - dodał Gliński. 

Za istotne wicepremier uznał też uchwalenie małej ustawy medialnej. "W naszej ocenie ona spowodowała, że teraz polskie media publiczne są bardziej spluralizowane niż dotychczas" - zauważył Gliński. "Szykujemy dużą ustawę (medialną); zgodnie z zapowiedziami, będzie ona do końca pierwszego półrocza tego roku zrealizowana" - zadeklarował.

PAP

[fot.PAP/Marcin Obara]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook