Jedynie prawda jest ciekawa


Polska dziękuje za pontyfikat Benedykta XVI

28.02.2013

W wielu kościołach w całej Polsce odbywają się nabożeństwa dziękczynne za pontyfikat Benedykta XVI oraz w intencji jego następcy. O godz. 20 w wielu świątyniach zabrzmią dzwony, m.in. Zygmunt na Wawelu.

Benedykt XVI zakończy sprawowanie papieskiej posługi o godz. 20. Biskupi zachęcają do modlitwy i adoracji w intencji odchodzącego papieża oraz jego następcy.

O godz. 19 w warszawskiej Archikatedrze św. Jana Chrzciciela rozpocznie się Msza dziękczynna za dar pontyfikatu odchodzącego papieża. Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w wydanym z tej okazji komunikacie zwrócił się z prośbą o modlitwę w parafiach i wspólnotach archidiecezji.

W Krakowie zakończenie pontyfikatu obwieści Dzwon Zygmunta - którego dźwięk rozbrzmiewa w szczególnie ważnych i tragicznych dla kraju momentach. "O godzinie 20 dzwonnicy zadzwonią na zakończenie pontyfikatu Benedykta XVI - jako wielkie dziękczynienie za osiem lat jego posługi duszpasterskiej" - powiedział PAP w czwartek proboszcz parafii wawelskiej ks. prałat Zdzisław Sochacki.

O tej porze - zgodnie ze wskazaniem metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza - dzwony zabrzmią w kościołach całej archidiecezji. Wyrazem wdzięczności "za bogaty pontyfikat" mają być też wieczorne msze, m.in. uroczyste nabożeństwo w kościele św. Anny, któremu będzie przewodniczył bp Grzegorz Ryś.

O godz. 18 w archikatedrze przemyskiej Mszę dziękczynną odprawi tamtejszy metropolita i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik. Nabożeństwa dziękczynne mają odbyć się także we wszystkich parafiach archidiecezji, natomiast w niedzielę podczas mszy o dar mądrości dla kardynałów uczestniczących w konklawe wierni mają odmawiać litanię do św. Józefa, patrona Kościoła.

Podziękowaniem za pontyfikat ma być także nabożeństwo zaplanowane wieczorem w katedrze gnieźnieńskiej, któremu będzie przewodniczył prymas Polski abp Józef Kowalczyk. O godz. 20 zabrzmi dzwon św. Wojciech. Abp Kowalczyk zarządził też, by w każdej parafii archidiecezji odprawiono mszę św. w intencji wyboru nowego papieża.

W ogólnopolskie podziękowania za pontyfikat Benedykta XVI włącza się też archidiecezja katowicka. "W archidiecezji katowickiej podziękujemy za posługę ojca świętego Benedykta XVI Eucharystią, sprawowaną w dniu oficjalnego zakończenia pontyfikatu (...) w katedrze i we wszystkich kościołach parafialnych" - poinformował metropolita katowicki abp Wiktor Skworc. Msza dziękczynna  rozpocznie się w czwartek w katedrze o godz. 18.

Ponadto o godz. 20 w chwili zakończenia pontyfikatu Benedykta XVI, we wszystkich kościołach archidiecezji katowickiej zabrzmią dzwony.

Również we wszystkich kościołach archidiecezji warmińskiej mają zostać odprawione msze św. w podzięce za pontyfikat Benedykta XVI, zaś o godz. 20 mają zabrzmieć dzwony. W archikatedrze św. Jakuba w Olsztynie nabożeństwo odprawi metropolita abp Wojciech Ziemba.

Metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź zaapelował na stronie internetowej, by we wszystkich kościołach archidiecezji w czwartek o godz. 20 zabrzmiały dzwony. Dwie godziny wcześniej w bazylice archikatedralnej w Gdańsku-Oliwie Głódź będzie przewodniczył mszy dziękczynnej za posługę Benedykta XVI oraz za wybór nowego papieża.

Gdy Benedykt XVI będzie opuszczać Watykan, w archikatedrze w Szczecinie trwać będzie nabożeństwo dziękczynne pod przewodnictwem arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego Andrzeja Dzięgi. W świątyniach archidiecezji zabrzmią dzwony.

Niewykluczone, że dzwony bić będą w czwartek w niektórych świątyniach archidiecezji łódzkiej - nie ma jednak decyzji w tej sprawie. Natomiast o godz. 19 w archikatedrze odbędzie się dziękczynne spotkanie, w trakcie którego oprócz czuwania modlitewnego pokazywane mają być fragmenty filmów z papieskich wizyt w Polsce. O godz. 20 rozpocznie się msza dziękczynna za pontyfikat, której będzie przewodniczyć metropolita abp Marek Jędraszewski. Po mszy zaplanowano koncert muzyki  organowej.

Dziękczynne nabożeństwo będzie odprawione także w katedrze wrocławskiej. "Takie Msze św. prawdopodobnie odbędą się również w niektórych parafiach, ale to indywidualne inicjatywy proboszczów. Być może w kościołach parafialnych zabiją dzwony, ale nie było tu jakichś specjalnych instrukcji ze strony kurii" - powiedział rzecznik wrocławskiej kurii metropolitalnej ks. dr Stanisław Jóźwiak.

W czwartek msze dziękczynne za pontyfikat zostaną też odprawione przez biskupów diecezjalnych m.in. w katedrach Radomiu (o godz. 18) i Kaliszu (o godz. 20).

O godz. 20 koniec pontyfikatu oznajmią dzwony dwóch poznańskich bazylik mniejszych - katedry i fary. W 2010 r. Benedykt XVI nadał drugiej z tych świątyń tytuł bazyliki mniejszej - podkreślający szczególne związki z Rzymem.

Metropolita poznański abp Stanisław Gądecki zaprosił wiernych do wspólnego dziękczynienia za pontyfikat w katedrze poznańskiej w najbliższą niedzielę. Również w niedzielę mają dziękować za pontyfikat Benedykta XVI wierni w parafiach diecezji rzeszowskiej; nabożeństwo dziękczynne w katedrze w Rzeszowie odbędzie się w czwartek o godz. 18.

5 marca o godz. 18 w archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie dziękować za pontyfikat będą biskupi z całej Polski, a także zagraniczni, biorący udział w zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu  Polski. "Będziemy się także modlili o dary Ducha Świętego dla kardynałów, którzy zgromadzą się na konklawe dla wyboru nowego papieża" - napisał na stronie archidiecezji warszawskiej kard. Kazimierz Nycz.

11 lutego Benedykt XVI ogłosił, że z dniem 28 lutego o godz. 20 abdykuje. Odchodzący papież sprawował urząd od 19 kwietnia 2005 r. W dniach 25-28 maja 2006 r. odbył pielgrzymkę apostolską do Polski.

PAP/kop
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 2. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 3. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

 4. Kogut19012018 19.01.2018

  Jest decyzja Senatu w sprawie senatora Koguta. Miał przyjmować łapówki

  Senat nie zgodził się w piątek na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta, o co wnioskowała do izby prokuratura. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw było 37, a 19 wstrzymało się od głosu

 5. 1270europesjkademokraci 19.01.2018

  Stefan Niesiołowski w PSL? Będzie ratował kolegów

  Koło Unii Europejskich Demokratów chce wesprzeć PSL w przypadku, gdyby Stronnictwo utraciło wymaganą liczbę posłów do tworzenia klubu parlamentarnego - dowiedziała się PAP od polityków tego koła.

 6. 1270ludziesacase 19.01.2018

  Bielan: decyzja polityczna ws. reparacji - po zakończeniu prac zespołu parlamentarnego

  - Kwestia odszkodowań wojennych nie była jeszcze poruszana w oficjalnych relacjach z Niemcami; decyzja polityczna w tej sprawie będzie podejmowana po zakończeniu prac parlamentarnego zespołu ds. reparacji - powiedział w piątek wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

 7. macierewicz25112017 18.01.2018

  Mocna wypowiedź Antoniego Macierewicza w sprawie aneksu WSI. Wszyscy na to czekamy!

  - Aneks do raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych powinien zostać ujawniony przez prezydenta Andrzeja Dudę.

 8. duda180102018 18.01.2018

  Historyczne przemówienie. Andrzej Duda wystąpił przed Radą Bezpieczeństwa ONZ

  - Nie tylko agresja, ale próby budowania agresywnych zdolności stanowią naruszenie międzynarodowych norm - powiedział prezydent Andrzej Duda w Nowym Jorku.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook