Jedynie prawda jest ciekawa


Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

24.04.2018
Chrzanowskawiki
Polska będzie miała kolejną błogosławioną. Była współpracowniczką Karola Wojtyły

W sobotę w Krakowie-Łagiewnikach odbędzie się beatyfikacja Hanny Chrzanowskiej. To postać, która wspaniale wpisuje się w obchody stulecia odzyskania niepodległości i czterdziestolecia wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża - podkreśla metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.

- Ta postać staje się jakby naturalną patronką tych wszystkich ruchów, całej tej naszej wielkiej wrażliwości społecznej, gdy chodzi o służbę życiu, ochronę życia i poszanowanie życia drugiego człowieka - powiedział, podczas wtorkowej konferencji prasowej, abp Jędraszewski.

Hanna Chrzanowska była pielęgniarką, prekursorką domowej opieki na chorymi, współpracowniczką abp. Karola Wojtyły.

Mszy św., w bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach, podczas której odbędzie się obrzęd beatyfikacji przewodniczył będzie prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Angelo Amato.

- Obrzęd beatyfikacji jest ściśle połączony z liturgią mszy św. Nastąpi on zaraz po odśpiewaniu "Panie zmiłuj się nad nami". Wtedy metropolita krakowski zwróci się do kard. Angelo Amato z prośbą o beatyfikację. Będzie to prośba wypowiedziana w języku łacińskim - mówił ceremoniarz Archidiecezji Krakowskiej ks. dr Paweł Baran.

Biografię Służebnicy Bożej odczyta postulator procesu ks. prałat Mieczysław Niepsuj, a kard. Angelo Amato odczyta list apostolski, w którym papież Franciszek ogłasza Hannę Chrzanowską błogosławioną. W tym momencie uroczystości odsłonięty zostanie obraz z podobizną Hanny Chrzanowskiej. Jego autorem jest Zbigniew Juszczak, który namalował Chrzanowską w oparciu o zdjęcie zrobione, gdy miała 30 lat. Obraz ten po beatyfikacji trafi do kościoła św. Mikołaja.

W procesji do obrazu uczennica Hanny Chrzanowskiej - wicepostulator procesu Helena Matoga będzie niosła relikwiarz. W tym czasie wierni śpiewać będą inwokację do Hanny Chrzanowskiej.

Relikwiarz ma kształt serca, w którym ukryty jest maleńki fragment kości Chrzanowskiej, osłonięty miniaturowym pielęgniarskim czepkiem. Jego autorem jest Marek Nowak.

Cała liturgia będzie sprawowana w języku łacińskim, z niektórymi elementami w języku polskim.

- Hanna Chrzanowską jest pierwszą błogosławioną z kręgu Jana Pawła II - mówiła dziennikarzom prezes Katolickiego Stowarzyszenia Pielęgniarek i Położnych w Krakowie Izabela Ćwiertnia. - Nie było jeszcze osoby, z którą tak długo pracował Karol Wojtyła i która została beatyfikowana, choć wiele osób z jego kręgu jest kandydatami na ołtarze. Hanna Chrzanowska zabierała Karola Wojtyłę jeszcze jako wikarego, a potem młodego biskupa i kardynała do chorych. Ona go na nich uwrażliwiła - dodała.

Jak poinformował wicerektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach ks. Aleksander Wójtowicz, w bazylice zmieści się ok. 2 tys. osób, które będą mogły wejść do świątyni tylko do g. 9.00, po okazaniu niebieskich kart wstępu.

W bazylice będą m.in. biskupi, kapłani, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, kilkudziesięciu krewnych Hanny Chrzanowskiej, w tym jej chrześniak, pielęgniarki, położne i lekarze oraz około 300 osób chorych i niepełnosprawnych wraz z opiekunami.

Pozostali wierni będą mogli uczestniczyć w uroczystości gromadząc się na błoniach przed bazyliką. Dla nich przygotowano zielone karty wstępu. Z myślą o nich działać będą dwa telebimy.

Parkingi dla wiernych zostały wyznaczone m.in. przy Centrum Handlowym Zakopianka, przy ulicach Turowicza i Witosa - dla autokarów oraz na terenie Sanktuarium Jana Pawła II - dla autokarów i samochodów osobowych. Krakowska komunikacja miejska w dniu beatyfikacji od g. 8.00 do 15.00 będzie kursować ze zwiększoną częstotliwością.

Na terenie Sanktuarium posługę będą pełnić piesze patrole Maltańskiej Służby Medycznej, Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i pielęgniarek. W sumie nad bezpiecznym przebiegiem uroczystości czuwać ma ok. 500 osób: policja, strażacy, harcerze, wolontariusze.

Chrzanowska zmarła w Krakowie 29 kwietnia 1973 r. Jej proces beatyfikacyjny został wszczęty w 1998 r.

PAP
Fot: wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270jarrekk 20.05.2018

  Posłanka PiS zdradza: „Projekt ustawy o dekoncentracji mediów jest gotowy”

  "Jest więc pytanie, w którym momencie ruszyć z tą armatą i to jest pytanie do Jarosława Kaczyńskiego"

 2. morawiecki20052018 20.05.2018

  Skandaliczna sytuacja w Gdańsku. Totalni przerwali spotkanie premiera Morawieckiego!

  Grupa zadymiarzy KOD-u w agresywny sposób przerwała dziś spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim.

 3. pope20052018 20.05.2018

  Polski duchowny oddał mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii. Otrzyma godność kardynała od papieża

  Oddał służbowe mieszkanie rodzinie uchodźców z Syrii i zamieszkał w biurze, zimą roznosi śpiwory i ciepłe jedzenie bezdomnym koło bazyliki św. Piotra.

 4. DarMlodziezy20052018 20.05.2018

  Wzruszający widok w Gdyni. "Dar Młodzieży" wypływa w Rejs Niepodległości

  W południe w Gdyni, z udziałem m.in. premiera Mateusza Morawieckiego, rozpoczęła się uroczystość przed wypłynięciem "Daru Młodzieży" w Rejs Niepodległości

 5. Rzeplinskiwiki 20.05.2018

  Czy to już obsesja? Rzepliński opowiada o "spotkaniu" z Kaczyńskim

  W rozmowie z "Gazetą Wyborczą" były prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński opowiedział historię swojego "spotkania z Jarosławem Kaczyńskim". - Nasze spojrzenia spotkały się co najmniej trzykrotnie - powiedział Rzepliński

 6. ObywateleRP20052018 20.05.2018

  Obywatele RP w znów w akcji. Tak wykorzystują niepełnosprawnych podczas protestu [WIDEO]

  Powoli opadają maski pod protestem niepełnosprawnych. Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości co do tego, że jest on w coraz większym stopniu wykorzystywany do walki z obecnym rządem? Zamieszczone na Twitterze nagranie spod Sejmu w dużym stopniu je rozwiewa

 7. 1270bettysz 19.05.2018

  Szydło: mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem

  Możemy różnić się zdaniami, ale mamy jedną Polskę, która jest naszym wspólnym domem i musimy mieć poczucie, że jesteśmy u siebie - powiedziała wicepremier Beata Szydło, która w sobotę spotkała się z mieszkańcami Świątnik Górnych (Małopolskie).

Wiadomości ze świata

więcej
CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook