Jedynie prawda jest ciekawa


Polska awansowała do pierwszej ligi w polityce amerykańskiej

07.07.2017

Administracja Donalda Trumpa nie dogaduje się ze starymi sojusznikami tak dobrze jak z Polską – ocenił profesor UKSW Norbert Maliszewski w TVP INFO

Według Maliszewskiego „Trump przedstawił wizję polityki zagranicznej na poziomie retoryki tożsamości, przeciwstawił starej Europie, zachodowi, radykalny islam i to jest odwołanie się do idei wojny między kulturami, kulturami opierającymi się na tradycji chrześcijańskiej vs islamowi.” Przekonywał, że jest to o tyle nowością, bo do tej pory Prezydent USA skupiał się głównie na polityce wewnętrznej. - Warto też zauważyć że jest to też wspólnota wartości, zarówno Donalda Trumpa jak i rządu PiS. Ta wspólnota wartości ma znaczenie o tyle, że będzie się łatwo współpracowało. Wizyta była kamieniem milowym, dała otwarcie polityczne dla bardzo ważnych kwestii dla Polski, kwestii związanych z bezpieczeństwem. To nie jest tak że Trump przyjechał tutaj ubijać jakieś interesy. To że akurat Polska będzie miała baterie PATRIOT oznacza że Stany w sposób priorytetowy traktują Polskę i dzięki temu zwiększa się bezpieczeństwo naszego kraju w sytuacji w której wiemy co dzieje się za wschodnią granicą. Kolejnym przełomem jest stosunek Trumpa do Rosji, uderzył on w Putina i w interesy rosyjsko-niemieckie związane z gazem. - przekonywał Maliszewski.

W podobnym tonie wypowiadał się również profesor Kazimierz Kik, który zauważył, że „Na bazie wspólnoty wartości pojawiła się wspólnota interesów. Jest ona wyraźnie zaznaczona, my potrzebowaliśmy zróżnicowania dopływu źródeł surowców energetycznych i dostaliśmy obietnicę od Stanów Zjednoczonych. Potrzebowaliśmy najnowocześniejszej technologii dla zwiększenia poczucia naszego bezpieczeństwa i ją dostaliśmy, za co USA otrzymają pieniądze”. Profesor odniósł się też do dzisiejszej rozmowy Donalda Trumpa z Vladimirem Putinem. - W moim przekonaniu Trump będzie ostrożnie postępował z Rosją ponieważ jeśli widzę perspektywę szerokiego frontu przeciwko z jednej strony islamowi a z drugiej zabezpieczenia się w przyszłości przed polityką Chin na Pacyfiku, to Rosja będzie traktowana nie tle jako potencjalny sojusznik, ale jako neutralny uczestnik tego konfliktu. Myślę więc że dzisiejsza rozmowa Putin-Trump przebiegnie w przyjacielskiej atmosferze – zaznaczył Kik. 


K.H. 

Warto poczytać

 1. NATO25052018 25.05.2018

  Redaktorzy TVN i GW na Sesji NATO pytają o... protest niepełnosprawnych! Odpowiedź przewodniczącego chyba zwaliła ich z nóg!

  Przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Alli chyba nie tak wyobrażał sobie wizytę w Polsce, ponieważ zamiast skupić się na kwestiach obronności, polscy dziennikarze próbowali wmanewrować go w zamieszanie związane z protestem niepełnosprawnych w Sejmie

 2. kaczynski02022018 25.05.2018

  Ile pieniędzy ma Jarosław Kaczyński? Zaskakująca kwota

  Grzegorz Schetyna (PO) i Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna) to najbogatsi liderzy partyjni; oboje mają po kilkaset tys. zł oszczędności - wynika z opublikowanych na stronie Sejmu oświadczeń majątkowych posłów za 2017 rok. Najskromniej wygląda stan posiadania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego

 3. LisYT5 25.05.2018

  To już nie jest inna planeta, to inna galaktyka. Ten wpis Lisa świadczy o całkowitym odlocie redaktora

 4. usa25052018 25.05.2018

  Sekretarz stanu USA boi się rosyjskiej ingerencji w wybory

  Sekretarz stanu Mike Pompeo ujawnił na spotkaniu z członkami Izby Reprezentantów, że obawia się ingerencji Rosji i innych wrogich państw w tegoroczne wybory do Kongresu.

 5. horala25052018 25.05.2018

  To, co wydarzyło się w Gdańsku nie powinno mieć miejsca w nowoczesnym mieście. "Powinno rozważyć podjęcie kroków prawnych wobec winnych awarii"

  Politycy PiS zwrócili się do prezydenta Gdyni oraz do włodarzy gmin w rejonie Zatoki Gdańskiej, aby rozpoczęli proces szacowania szkód w związku z awarią przepompowni na Ołowiance.

 6. 1270lupaszko 24.05.2018

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole na ul. im. Szendzielarza "Łupaszki"

  Młodzież Wszechpolska chce organizować patrole, aby na ulicy im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" w Białymstoku nie pojawiły się ponownie napisy dotyczące patrona ulicy.

 7. 1270dudasrem 24.05.2018

  Prezydent Andrzej Duda: w tym regionie germanizacja się nie udała

  Śrem to miasto bohaterów niepodległości - powiedział prezydent Andrzej Duda w czwartek na spotkaniu w wielkopolskim Śremie. Prezydent podziękował mieszkańcom za ich wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Podkreślił, że w tym regionie "germanizacja się nie udała".

 8. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook