Jedynie prawda jest ciekawa


Złoto Justyny Kowalczyk!

13.02.2014

Wspaniała Justyna Kowalczyk została mistrzynią olimpijską w Soczi w biegu narciarskim na 10 km stylem klasycznym. Biegnąca ze złamaną kością śródstopia Polka dosłownie znokautowała rywalki. Drugą na mecie Szwedkę Charlotte Kallę wyprzedziła o prawie 20 sekund.

Kowalczyk wygrała we wspaniałym stylu z czasem 28 minut i 17,8 sekund, prowadząc od pierwszych metrów. Jej największa rywalka Maritt Bjoergen w tym biegu nie zdobyła medalu - zajęła dopiero 5. miejsce. Szanse straciła w końcówce biegu - praktycznie słaniając się ze zmęczenia. Jeszcze po 5 km Bjoergen była druga ze stratą 9 sek, po 8 już 20 sekund, ale nadal była na drugim miejscu za Kowalczyk. Trzecie miejsce zajęła Therese Johaug.

Po minięciu linii mety wykończona Polka padła na śnieg, ale już po paru minutach doszła do siebie.

- Jest za dużo emocji, żebym cokolwiek powiedziała - mówiła reporterowi TVP dwukrotna już mistrzyni olimpijska, wciąż ocierając łzy.

- Ostatnie trzy tygodnie były niesamowite. Teraz wszyscy mnie pytają, czy czuję ból. Teraz nie czuję, dostałam zastrzyk i przez trzy godziny nie czuję bólu, ale przez ostatnie 3 tygodnie walczyłam z tym, biegałam trener robił tak, żeby się noga zmieściła [w bucie - red.]. Daliśmy radę. Moje narty były dziś fantastyczne. Dziękuję moim serwismenom, drużynie i wszystkim, którzy byli ze mną, bo to chyba było najważniejsze - cieszyła się podwójna już dziś mistrzyni olimpijska.

- Na starcie powiedziałam sobie, że biegnę od początku, że mam w nosie wszystkie taktyki, techniki, najwyżej zlegnę, że albo wygram, albo zdechnę i gdyby tam zostało jeszcze 100 metrów więcej, to bym chyba usiadła na tej trasie. Nie wiem czy to było widać, końcówkę tego podbiegu, ale ja  przyszłam praktycznie "na marszu". Choć wiedziałam, że mam bardzo duży zapas - chłopcy mi krzyczeli, trener też. Trener też się popłakał, jak tam szłam prawie. Strasznie się cieszę, że tak wyszło... - mówiła Kowalczyk przed pierwszą ceremonią na podium - wręczenia kwiatów. Ta z medalami odbędzie się o 17.30.


Greg/TVP/wp.pl


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. kaczynski23012018 23.01.2018

  Jarosław Kaczyński apeluje: "Niech futra przejdą do historii"

  - Niech futra przejdą do historii, by na świecie było o wiele mniej cierpienia zwierząt niż dziś - przekonywał prezes PiS Jarosław Kaczyński w nagraniu wideo do uczestników konferencji na ten temat, zorganizowanej we wtorek w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

 2. duda23012018 23.01.2018

  Prezydent Duda przyleciał do Szwajcarii. Weźmie udział w Forum w Davos

  - Prezydent Andrzej Duda we wtorek po południu przyleciał do Szwajcarii, gdzie weźmie udział w Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Będzie uczestniczył w debatach na temat Europy Środkowej oraz Bliskiego Wschodu; spotka się m.in. z prezesem Google'a i królem Jordanii.

 3. 1270premiermateuszmorawiecki 23.01.2018

  Premier: w Davos chcę pokazać, że polski model gospodarczy działa

  Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że w Davos podczas Światowego Forum Ekonomicznego będzie promował politykę solidarnościową

 4. 1270dudaprezydent01 23.01.2018

  Dera: Polska jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej

  Polska jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ jest bardzo ważnym parterem na arenie światowej - ocenił we wtorek prezydencki minister Andrzej Dera

 5. nitek22012018 22.01.2018

  Niemiecki pracodawca chciał rozstrzelać Polaków. „Świadkowie potwierdzają”

  Według słów Polki, które przed sądem potwierdzili liczni świadkowie, Hans G. miał nazywać się „hitlerowcem”, który „nienawidzi Polaków”.

 6. RuchNarodowy22012018 22.01.2018

  Narodowcy: Ktokolwiek zakłada nazistowski mundur, wypisuje się z polskiej wspólnoty narodowej

  Jako polscy narodowcy, jako spadkobiercy idei, która najbardziej ucierpiała w czasie II wojny światowej całkowicie potępiamy i zawsze potępialiśmy wszelkie odwołania do ruchów totalitarnych, do nazizmu, do komunizmu - oświadczył Lider Ruchu Narodowego Robert Winnicki

 7. miasto22012018 22.01.2018

  Nie zabierajcie nam domu. Kulisy dzikiej prywatyzacji w Gdańsku

  W tygodniku Sieci ujawniamy kulisy transakcji, w której położoną w niezwykle atrakcyjnym miejscu działkę i kamienicę oddano za bezcen.

Wiadomości ze świata

więcej
CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook