Jedynie prawda jest ciekawa


Złoto Justyny Kowalczyk!

13.02.2014

Wspaniała Justyna Kowalczyk została mistrzynią olimpijską w Soczi w biegu narciarskim na 10 km stylem klasycznym. Biegnąca ze złamaną kością śródstopia Polka dosłownie znokautowała rywalki. Drugą na mecie Szwedkę Charlotte Kallę wyprzedziła o prawie 20 sekund.

Kowalczyk wygrała we wspaniałym stylu z czasem 28 minut i 17,8 sekund, prowadząc od pierwszych metrów. Jej największa rywalka Maritt Bjoergen w tym biegu nie zdobyła medalu - zajęła dopiero 5. miejsce. Szanse straciła w końcówce biegu - praktycznie słaniając się ze zmęczenia. Jeszcze po 5 km Bjoergen była druga ze stratą 9 sek, po 8 już 20 sekund, ale nadal była na drugim miejscu za Kowalczyk. Trzecie miejsce zajęła Therese Johaug.

Po minięciu linii mety wykończona Polka padła na śnieg, ale już po paru minutach doszła do siebie.

- Jest za dużo emocji, żebym cokolwiek powiedziała - mówiła reporterowi TVP dwukrotna już mistrzyni olimpijska, wciąż ocierając łzy.

- Ostatnie trzy tygodnie były niesamowite. Teraz wszyscy mnie pytają, czy czuję ból. Teraz nie czuję, dostałam zastrzyk i przez trzy godziny nie czuję bólu, ale przez ostatnie 3 tygodnie walczyłam z tym, biegałam trener robił tak, żeby się noga zmieściła [w bucie - red.]. Daliśmy radę. Moje narty były dziś fantastyczne. Dziękuję moim serwismenom, drużynie i wszystkim, którzy byli ze mną, bo to chyba było najważniejsze - cieszyła się podwójna już dziś mistrzyni olimpijska.

- Na starcie powiedziałam sobie, że biegnę od początku, że mam w nosie wszystkie taktyki, techniki, najwyżej zlegnę, że albo wygram, albo zdechnę i gdyby tam zostało jeszcze 100 metrów więcej, to bym chyba usiadła na tej trasie. Nie wiem czy to było widać, końcówkę tego podbiegu, ale ja  przyszłam praktycznie "na marszu". Choć wiedziałam, że mam bardzo duży zapas - chłopcy mi krzyczeli, trener też. Trener też się popłakał, jak tam szłam prawie. Strasznie się cieszę, że tak wyszło... - mówiła Kowalczyk przed pierwszą ceremonią na podium - wręczenia kwiatów. Ta z medalami odbędzie się o 17.30.


Greg/TVP/wp.pl


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. donald220420218 22.04.2018

  Donald Tusk świętuje urodziny. Dostał radę od przyjaciół, którą pochwalił się w sieci

  - Moi przyjaciele przekonali mnie, bym w 61 urodziny wystartował z Instagramem. Więc zacząłem z drobną pomocą moich wnuków – napisał na Twitterze Donald Tusk.

 3. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 4. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 5. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 6. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 7. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

 8. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook