Jedynie prawda jest ciekawa

Złoto Justyny Kowalczyk!

13.02.2014

Wspaniała Justyna Kowalczyk została mistrzynią olimpijską w Soczi w biegu narciarskim na 10 km stylem klasycznym. Biegnąca ze złamaną kością śródstopia Polka dosłownie znokautowała rywalki. Drugą na mecie Szwedkę Charlotte Kallę wyprzedziła o prawie 20 sekund.

Kowalczyk wygrała we wspaniałym stylu z czasem 28 minut i 17,8 sekund, prowadząc od pierwszych metrów. Jej największa rywalka Maritt Bjoergen w tym biegu nie zdobyła medalu - zajęła dopiero 5. miejsce. Szanse straciła w końcówce biegu - praktycznie słaniając się ze zmęczenia. Jeszcze po 5 km Bjoergen była druga ze stratą 9 sek, po 8 już 20 sekund, ale nadal była na drugim miejscu za Kowalczyk. Trzecie miejsce zajęła Therese Johaug.

Po minięciu linii mety wykończona Polka padła na śnieg, ale już po paru minutach doszła do siebie.

- Jest za dużo emocji, żebym cokolwiek powiedziała - mówiła reporterowi TVP dwukrotna już mistrzyni olimpijska, wciąż ocierając łzy.

- Ostatnie trzy tygodnie były niesamowite. Teraz wszyscy mnie pytają, czy czuję ból. Teraz nie czuję, dostałam zastrzyk i przez trzy godziny nie czuję bólu, ale przez ostatnie 3 tygodnie walczyłam z tym, biegałam trener robił tak, żeby się noga zmieściła [w bucie - red.]. Daliśmy radę. Moje narty były dziś fantastyczne. Dziękuję moim serwismenom, drużynie i wszystkim, którzy byli ze mną, bo to chyba było najważniejsze - cieszyła się podwójna już dziś mistrzyni olimpijska.

- Na starcie powiedziałam sobie, że biegnę od początku, że mam w nosie wszystkie taktyki, techniki, najwyżej zlegnę, że albo wygram, albo zdechnę i gdyby tam zostało jeszcze 100 metrów więcej, to bym chyba usiadła na tej trasie. Nie wiem czy to było widać, końcówkę tego podbiegu, ale ja  przyszłam praktycznie "na marszu". Choć wiedziałam, że mam bardzo duży zapas - chłopcy mi krzyczeli, trener też. Trener też się popłakał, jak tam szłam prawie. Strasznie się cieszę, że tak wyszło... - mówiła Kowalczyk przed pierwszą ceremonią na podium - wręczenia kwiatów. Ta z medalami odbędzie się o 17.30.


Greg/TVP/wp.pl


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na Facebooku!
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook