Jedynie prawda jest ciekawa


Kolejny skandal z sześciolatkami

13.12.2012

Cztery lata po wprowadzeniu reformy, za sprawą której sześciolatki wysłano do szkoły państwo postanowiło zbadać czy te dzieci nadają się do szkoły. Ale uwaga! Badane będą tylko zdrowe dzieci.

W badaniu mają wziąć udział tylko w pełni sprawne dzieci. Wynik ankiety będzie więc prawdopodobnie satysfakcjonujący dla MEN.

"Prowadzący badania Instytut Badań Edukacyjnych, nadzorowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wykluczył z ankiet dzieci, które z różnych przyczyn nie nadążają za rówieśnikami (z orzeczeniem o wczesnym wspomaganiu rozwoju). Takie dzieci nie są jednak zwolnione z obowiązku szkolnego. Według ekspertów dotyczy to nawet co dziesiątego ucznia" - donosi Rzeczpospolita.

 

Eksperci nie kryją zdziwienia. Małgorzata Barańska, specjalistka pracująca z dziećmi, tłumaczy Rzeczpospolitej: "Takie badanie przekłamuje rzeczywistość, bo pomija dzieci, które też są obecne w systemie edukacji. Czy ktoś nie chce ich widzieć?".

 

Duże wątpliwości ma także Krystyna Łybacka: "Przede wszystkim mamy tu do czynienia z dyskryminacją. Po drugie, pojawia się pytanie o to, jak są wydatkowane publiczne pieniądze. Zastanawiam się, czy nie powinien zająć się tym prokurator" – mówi była minister edukacji, odnosząc się nie tylko do spóźnienia badania, ale i jego wysokiego kosztu (3,9 mln zł).

 

Badania mają posłużyć opracowaniu wniosków i wytycznych dla reformy systemu oświaty,  w tym obniżenia wieku, od którego dzieci podlegają obowiązkowi szkolnemu. Szkoda więc, że badań nie przeprowadzono przed 2008 rokiem, kiedy to ogłoszono obniżenie wieku szkolnego. Wówczas tę decyzję uzasadniano doświadczeniami europejskimi i chęcią wcześniejszego wprowadzenia młodzieży na rynek pracy.

 

Rzeczniczka IBE Natalia Skipietrow poinformowała Rzeczpospolitą, że wyłączenie z badań dzieci z problemami zdrowotnymi bądź zaburzeniami w rozwoju uzasadniane jest tym, że „wymagają one odrębnego podejścia". Instytutowi zależało na tym, by  nie odczuwały one dyskomfortu podczas testu. Pani rzecznik nie napisała jednak, że zdecydowana większość z tych dzieci chodzi z rówieśnikami do normalnych szkół.

 

DLOS/RZ

 

 

 

Warto poczytać

 1. Tarczynskiwpolsce 25.04.2018

  Tarczyński nie wytrzymał: kiedy twój pan Michnik przeprosi za brata?

  Rosyjska propaganda odkryła potencjał pana Tarczyńskiego - napisał na Twitterze redaktor Gazety Wyborczej Bartosz Wieliński. Poseł udzielił szybkiej repliki

 2. lichocka25042018 25.04.2018

  Lichocka dla wPolsce.pl: Projekt „Zatrzymaj aborcję” ma rozbić prawicę

  Ten projekt jest zły, jest źle napisany również dlatego, że jedne dzieci - te chore - ma chronić, a inne dzieci - zupełnie zdrowe - pozwala zabijać - powiedziała w środę o projekcie "Zatrzymaj aborcję" posłanka PiS Joanna Lichocka.

 3. 1270migalskis12 25.04.2018

  Gdzie ten człowiek ma serce? Popis bezduszności w wykonaniu Marka Migalskiego.

  Gdy cały świat emocjonuje się dramatyczną walką o życie małego Alfi’ego Evansa, są ludzie, na których bezduszność maszyny urzędniczej nie robi wrażenia. Godną politologa wrażliwością społeczną zabłysnął były europoseł Marek Migalski.

 4. 1270andrzejdudaalfie 25.04.2018

  Prezydent Duda: Musimy ocalić Alfiego Evansa!

  Prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie małego Alfie'go Evansa

 5. 1270andrzejdudaetiop 25.04.2018

  Johann: konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany

  Konstytucja RP wymaga korekty lub całkowitej zmiany - ocenił w środę przedstawiciel prezydenta w KRS Wiesław Johann. Jego zdaniem należy jasno określić relacje pomiędzy władzą wykonawczą, sądowniczą a ustawodawczą.

 6. 1270policjaprow 24.04.2018

  Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

  Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

 7. 1270popieluszko50 24.04.2018

  Prezydent wręczył bratu bł. ks. Popiełuszki i jego żonie medal za 50 lat pożycia małżeńskiego

  Brat błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki, Józef i jego żona Alfreda, odebrali we wtorek w Pałacu Prezydenckim z rąk prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy medale za długoletnie pożycie małżeńskie.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook