Jedynie prawda jest ciekawa

Kolejny skandal z sześciolatkami

13.12.2012

Cztery lata po wprowadzeniu reformy, za sprawą której sześciolatki wysłano do szkoły państwo postanowiło zbadać czy te dzieci nadają się do szkoły. Ale uwaga! Badane będą tylko zdrowe dzieci.

W badaniu mają wziąć udział tylko w pełni sprawne dzieci. Wynik ankiety będzie więc prawdopodobnie satysfakcjonujący dla MEN.

"Prowadzący badania Instytut Badań Edukacyjnych, nadzorowany przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, wykluczył z ankiet dzieci, które z różnych przyczyn nie nadążają za rówieśnikami (z orzeczeniem o wczesnym wspomaganiu rozwoju). Takie dzieci nie są jednak zwolnione z obowiązku szkolnego. Według ekspertów dotyczy to nawet co dziesiątego ucznia" - donosi Rzeczpospolita.

 

Eksperci nie kryją zdziwienia. Małgorzata Barańska, specjalistka pracująca z dziećmi, tłumaczy Rzeczpospolitej: "Takie badanie przekłamuje rzeczywistość, bo pomija dzieci, które też są obecne w systemie edukacji. Czy ktoś nie chce ich widzieć?".

 

Duże wątpliwości ma także Krystyna Łybacka: "Przede wszystkim mamy tu do czynienia z dyskryminacją. Po drugie, pojawia się pytanie o to, jak są wydatkowane publiczne pieniądze. Zastanawiam się, czy nie powinien zająć się tym prokurator" – mówi była minister edukacji, odnosząc się nie tylko do spóźnienia badania, ale i jego wysokiego kosztu (3,9 mln zł).

 

Badania mają posłużyć opracowaniu wniosków i wytycznych dla reformy systemu oświaty,  w tym obniżenia wieku, od którego dzieci podlegają obowiązkowi szkolnemu. Szkoda więc, że badań nie przeprowadzono przed 2008 rokiem, kiedy to ogłoszono obniżenie wieku szkolnego. Wówczas tę decyzję uzasadniano doświadczeniami europejskimi i chęcią wcześniejszego wprowadzenia młodzieży na rynek pracy.

 

Rzeczniczka IBE Natalia Skipietrow poinformowała Rzeczpospolitą, że wyłączenie z badań dzieci z problemami zdrowotnymi bądź zaburzeniami w rozwoju uzasadniane jest tym, że „wymagają one odrębnego podejścia". Instytutowi zależało na tym, by  nie odczuwały one dyskomfortu podczas testu. Pani rzecznik nie napisała jednak, że zdecydowana większość z tych dzieci chodzi z rówieśnikami do normalnych szkół.

 

DLOS/RZ

 

 

 

Warto poczytać

 1. Sejm06122017 18.01.2018

  To jest pogrom. PiS z trzykrotnie większym poparciem niż PO

  Gdyby wybory odbyły się w styczniu, na PiS zagłosowałoby 44 proc. osób deklarujących udział w głosowaniu, PO uzyskałaby 15 proc. poparcia, do Sejmu weszłyby też Nowoczesna (6 proc.) i Kukiz'15 (5 proc.) - wynika z sondażu CBOS przeprowadzonego po rekonstrukcji rządu Mateusza Morawieckiego

 2. DudaTrump 18.01.2018

  Duda podziękował Trumpowi: Musimy kontynuować zwalczanie tego zjawiska

  Prezydent Andrzej Duda podziękował na Twitterze Donaldowi Trumpowi za demaskowanie zjawiska fake news. To reakcja na przyznanie przez prezydenta USA nagród dla mediów w tej kategorii

 3. Kaczynski18012018 18.01.2018

  Kaczyński: nie zmieniamy stanowiska ws. reparacji

  Nie zmieniamy stanowiska w sprawie reparacji - oświadczył prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński

 4. wellmanpiekara18012018 18.01.2018

  Szokujący wyrok. Jacek Piekara ma zapłacić pół miliona złotych za wpis w internecie

  W październiku 2016 roku na Twitterze Piekara zasugerował, iż Wellman nie grozi aborcja.

 5. mirzec-policja 18.01.2018

  Brudziński: rewolucja w polskiej policji będzie postępowała

  Kolejny posterunek wraca na policyjną mapę Polski. To już 72 jednostka przywrócona przez rząd Zjednoczonej Prawicy.

 6. Pieczynski 18.01.2018

  Mówił że "oberwał za poglądy", tymczasem napastnik był chory psychicznie. Nowe fakty w sprawie pobicia Pieczyńskiego

  Aktor zdążył już oskarżyć o atak polską nietolerancyjność. - Z naszych ustaleń wynika, że choroba agresywnego mężczyzny objawia się w panicznym strachu przed osobami w czerwonych kurtkach - ujawnił portal wpolityce.pl

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook