Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy politycy wskazują, kto wygra w wyborach do Bundestagu. Faworyt jest jeden

24.09.2017

Prawdopodobna wygrana obecnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel w wyborach do Bundestagu, to utrzymanie stosunkowo dobrych relacji polsko-niemieckich- ocenił wiceszef MON Bartosz Kownacki. Zdaniem szefa klubu PO Sławomira Neumanna, wygrana Merkel jest przesądzona.

W niedzielę na antenie Radia Zet politycy rozmawiali o wyborach w Niemczech oraz o stosunkach polsko-niemieckich.

W niedzielę w Niemczech rozpoczęły się wybory parlamentarne. Lokale wyborcze czynne są od godz. 8. Do wyboru nowego Bundestagu uprawnionych jest 61,5 mln obywateli. O miejsca w parlamencie ubiega się 4828 kandydatów i 42 partie. Faworytem wyborów jest blok partii chadeckich CDU/CSU, którego liderem jest Angela Merkel, ubiegająca się po raz czwarty z rzędu o fotel kanclerski.

Wiceszef MON Bartosz Kownacki powiedział, że "prawdopodobny wybór Merkel, to utrzymanie pewnego status quo i stosunkowo dobrych relacji polsko-niemieckich". "Jest prowadzony dialog z Niemcami, jest współpraca na właściwym poziomie. Oczywiście są różne wizje Europy, różne spojrzenia na poszczególne sprawy, ale te relacje są dobre" - podkreślił.

Szef klubu PO Sławomir Neumann ocenił, że wygrana Merkel w wyborach "wydaje się przesądzona".

Pytany, czy wybory w Niemczech są ważne dla Polski, polityk PO odpowiedział: "Jeżeli Angela Merkel będzie miała mocny mandat wyborczy, to razem z Francją naprawdę może dojść do przyspieszenia integracji unijnej i wtedy my będziemy mieli naprawdę duży problem, bo to już nie będzie kwestia stosunków między Polską a Niemcami, tylko między Polską a Europą".

"Polska musi zacząć prowadzić politykę proeuropejską, a nie antyeuropejską" - przekonywał Neumann.

Doradca prezydenta Barbara Fedyszak-Radziejowska przyznała, że Niemcy, w odróżnieniu od innych państw, "potrafią sformować koalicje i rządzić państwem, w taki sposób, że dwie - przez lata bardzo rywalizujące ze sobą partie - wchodzą w układ polityczny. "Sytuacja (w Niemczech) bynajmniej nie zapowiada rewolucji" - oceniła.

Szefowa klubu Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, pytana o znaczenie wyborów w Niemczech dla Polaków, powiedziała: "Z naszego punktu (widzenia) bardzo ważne, żeby nie tworzyły się dwie strefy: strefa euro i strefa pozostałych krajów, Europa dwóch prędkości. Jak najszybciej powinniśmy wchodzić do strefy euro".

Wiceszefowa klubu Kukiz'15 Agnieszka Ścigaj przekonywała z kolei, że "Niemcy po prostu robią interesy". "My powinniśmy z nimi rozmawiać, jako partner biznesowy. Nie szabelka, nie emocje, nie te wszystkie ruchy, o których rozmawiamy, czyli rozmawianie o reparacjach w formie medialnych doniesień, tylko rzeczywiste podejście - usiąść do stołu i rozmawiać (na) chłodno" - zaznaczyła.

Wiceszef klubu PSL Marek Sawicki przekonywał, że Polsce "potrzebna jest Francja i Niemcy, żebyśmy w ramach Trójkąta Weimarskiego byli w trzonie kształtującym przyszłość Unii Europejskiej, a nie w jej ogonie". 

PAP

Warto poczytać

 1. youtuberzy-21062018-r 21.06.2018

  Gwiazdy Youtube będą promować Polskę. Kogo zaproszono do współpracy?

  Siedmiu twórców kanałów na YouTube o międzynarodowym zasięgu przyjedzie do Polski, na zaproszenie Polskiej Organizacji Turystycznej. "Chcemy pokazać Polskę taką, jaka jest: piękną, nowoczesną, otwartą, z nieszablonową ofertą turystyczną" - mówił szef MSiT Witold Bańka

 2. walesa24052018 21.06.2018

  Wałęsa i Kaczyński szykują się do „wieczności”? Zaskakujący wpis byłego prezydenta

  Do Lecha Wałęsy doszły doniesienia, jakoby Jarosław Kaczyński miał udać się na polityczną emeryturę. Sprawę skomentował w dramatycznych i kontrowersyjnych słowach.

 3. zendaya-lublin-21062018 21.06.2018

  Hit sieci. Została sam na sam z "polskimi faszystami". Opowiada jak udało się jej przetrwać

  Mecz Polski z Senegalem wzbudził ogromne emocje w całym kraju. W strefach kibica zgromadziło się wielu kibiców dopingujących polską reprezentację. Jednak do ciekawego zdarzenia doszło w Lublinie, gdzie wśród obecnych znalazła się sympatyczka Senegalu

 4. trzaskowski21062018 21.06.2018

  Szczyt żenady? Zamiast mieszkańców stolicy na „ławkę Trzaskowskiego” trafiają partyjni działacze

  Trudno jest nie odnieść wrażenia, iż kampania Rafała Trzaskowskiego toczy się od wpadki do wpadki.

 5. bydgoszcz-RM-21062018 21.06.2018

  "Żart" prezydenta Bydgoszczy zdenerwował opozycję

  Podczas środowej sesji Rady Miasta Bydgoszcz zatwierdzono większością głosów sprawozdanie finansowe za rok 2017 r. i udzielone zostało absolutorium władzom miasta

 6. burza21062018 21.06.2018

  Zagrożenie II stopnia dla większości kraju. Spodziewane burze z gradem i niezwykle silny wiatr

  IMGW wydało w czwartek ostrzeżenia przed burzami z gradem: w niemal całym kraju obowiązują alerty co najmniej pierwszego stopnia, a ostrzeżenia drugiego stopnia przynajmniej częściowo dotyczą aż czternastu województw. Wiatr w porywach może wynosić do 100 km/h.

 7. medalt21062018 21.06.2018

  Postawili na medycynę alternatywną. Ich dziecko zmarło z niedożywienia

  Sąd Okręgowy w Nowym Sączu podtrzymał w środę wyrok sądu pierwszej instancji skazując znachora z Nowego Sącza Marka H. na 3,5 roku więzienia - poinformowało w środę Radio Kraków. H. udzielał rodzicom półrocznej dziewczynki pseudolekarskich porad, dziecko zmarło z niedożywienia.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook