Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy obywatele ścigani za terroryzm

24.07.2017

Jest śledztwo ws. udziału trzech obywateli polskich w zbrojnych grupach przestępczych, które mają działać w celu popełnienie przestępstw o charakterze terrorystycznym - podała PAP (Polska Agencja Prasowa). Chodzi m.in. o Waila Awada oraz Karima Labidi poszukiwanych przez Interpol.

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn poinformował, że śledztwo nadzorowane jest przez łódzki wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej (PK). Zapewnił jednocześnie, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) realizuje na bieżąco swoje obowiązki.

Jak poinformował łódzki wydział zamiejscowy PK, wobec trzech mężczyzn wydane zostały w tym śledztwie postanowienia o przedstawieniu zarzutów udziału w grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Dotychczas prokuratura nie ogłosiła podejrzanym zarzutów, bo nie przebywają oni w Polsce, a ich aktualne miejsce pobytu nie jest znane organom ścigania. Poszukiwani są zarówno na terenie Polski jak i innych krajów Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o poszukiwanych przez Interpol listem gończym Waila Awada urodzonego w Sudanie, obywatela Sudanu i Polski oraz Karima Labidi urodzonego w Le Kram w Tunezji, z obywatelstwem Tunezji i Polski.

W odrębnym postępowaniu do Sądu Okręgowego w Łodzi trafił z tego wydziału PK akt oskarżenia przeciwko Polakowi - obecnie 25-letniemu Dawidowi Ł.. W czasie śledztwa ustalono, że Dawid Ł. przedostał się do Syrii przez Turcję wiosną 2014 roku i przebywał tam blisko rok. Tam - według prokuratury - przyłączył się do zbrojnej organizacji islamskiej. Jej celem było wprowadzenie na terytorium Syrii struktury rządzącej się prawami szariatu. Według prokuratury Ł. w kwietniu 2015 r. powrócił do Norwegii, w której wcześniej zamieszkiwał. Tam został zatrzymany, a następnie - jesienią 2015 roku - deportowany do Polski.

PAP

Fot. pixabay.com

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook