Jedynie prawda jest ciekawa


Polscy biegli wrócili z Moskwy

23.09.2011

Polscy biegli i prokuratorzy uczestniczyli w Moskwie w oględzinach elementów wyposażenia samolotu TU 154M, który rozbił się pod Smoleńskiem.

Grupa prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie i biegli z zakresu pracy automatyki lotniczej, osprzętu lotniczego i badania wypadków lotniczych byli w Moskwie w dniach 19-22 września. Efekt czynności zostanie wykorzystany przez zespół biegłych, których prokuratura powołała 3 sierpnia w celu wydania kompleksowej opinii stwierdzającej okoliczności, przyczyny i przebieg katastrofy z dnia 10 kwietnia 2010 roku.

Strona polska otrzymała z Prokuratury Federacji Rosyjskiej cztery tomy z materiałami procesowymi, uzyskanymi w odpowiedzi na polskie wnioski o pomoc prawną. Wśród materiałów znajdują się między innymi protokoły oględzin rejestratora głosowego CVR, jakie wykonali polscy biegli w czerwcu bieżącego roku. Strona rosyjska przekazała także wykonane przez specjalistów rosyjskich ekspertyzy dotyczące badania broni i amunicji należącej do funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy lecieli do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Otrzymane materiały procesowe zostaną przetłumaczone, a następnie prokuratorzy prowadzący śledztwo przeprowadzą ich analizę.

IAR
Fot. PAP/Leszek Szymański
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook