Jedynie prawda jest ciekawa

Polscy biegli wrócili z Moskwy

23.09.2011

Polscy biegli i prokuratorzy uczestniczyli w Moskwie w oględzinach elementów wyposażenia samolotu TU 154M, który rozbił się pod Smoleńskiem.

Grupa prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie i biegli z zakresu pracy automatyki lotniczej, osprzętu lotniczego i badania wypadków lotniczych byli w Moskwie w dniach 19-22 września. Efekt czynności zostanie wykorzystany przez zespół biegłych, których prokuratura powołała 3 sierpnia w celu wydania kompleksowej opinii stwierdzającej okoliczności, przyczyny i przebieg katastrofy z dnia 10 kwietnia 2010 roku.

Strona polska otrzymała z Prokuratury Federacji Rosyjskiej cztery tomy z materiałami procesowymi, uzyskanymi w odpowiedzi na polskie wnioski o pomoc prawną. Wśród materiałów znajdują się między innymi protokoły oględzin rejestratora głosowego CVR, jakie wykonali polscy biegli w czerwcu bieżącego roku. Strona rosyjska przekazała także wykonane przez specjalistów rosyjskich ekspertyzy dotyczące badania broni i amunicji należącej do funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu, którzy lecieli do Smoleńska 10 kwietnia 2010 roku. Otrzymane materiały procesowe zostaną przetłumaczone, a następnie prokuratorzy prowadzący śledztwo przeprowadzą ich analizę.

IAR
Fot. PAP/Leszek Szymański

Warto poczytać

 1. 05KACZYNSKITVTRWAMSI27072017 27.07.2017

  Kaczyński: Idźmy do przodu, by kolejne ważne sprawy były załatwione

  Lider PiS przyznał: Mam obowiązek powiedzieć, że decyzja pana prezydenta to był błąd, poważny błąd, ale idziemy do przodu.

 2. 02CHMIELNA70UCHYLONASI27072017 27.07.2017

  Komisja ds. reprywatyzacji naprawia gigantyczną aferę w stolicy

  Komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji uchyliła decyzję prezydent Warszawy ws. Chmielnej 70. To grunt tuż przy Pałacu Kultury warty 160 mln zł. Wyłudzono go, mimo że dawny właściciel uzyskał już odszkodowanie. Komisja podjęła decyzję na swoim niejawnym posiedzeniu.

 3. SzymanskiFlickr 27.07.2017

  Szymański o propozycji spotkania KE-V4: jest wiele spraw, które wymagają rozmowy

  Jest wiele trudnych spraw, które wymagają politycznej wyobraźni i szczerej rozmowy; Polska jest zawsze gotowa do takiego dialogu - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański odnosząc się do propozycji spotkania w formacie KE-V4.

 4. Policja 27.07.2017

  Nowoczesna: mamy dziś do czynienia z państwem policyjnym

  "Państwo policyjne" - tak poseł Nowoczesnej Adam Szłapka skomentował doniesienia "GW", według których policja śledziła lidera partii Ryszarda Petru. Zażądał w tej sprawie wyjaśnień od premier Beaty Szydło i zapowiedział złożenie zawiadomienia do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa.

 5. lichocka16062017 27.07.2017

  Lichocka: Timmermans nie ma podstaw, żeby pouczać polski Sejm, jakie ma uchwalać ustawy

  Wiceszef KE Frans Timmermans nie ma żadnych podstaw, żeby pouczać Polaków i polski Sejm, jakie mają uchwalać ustawy - uważa posłanka PiS Joanna Lichocka z Rady Mediów Narodowych. Sądownictwo to kwestia państw członkowskich i politykom KE nic do tego - dodała.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook