Jedynie prawda jest ciekawa


Polonia chce delegalizacji KPP

21.05.2013

Polonusom bardzo nie podoba się, że w Polsce legalnie działa Komunistyczna Partia Polski. Przedstawiciele środowisk polonijnych zażądali delegalizacji KPP i odpowiedni wniosek złożyli na ręce ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

- Partia ta swoją nazwą i programem odwołuje się do ideologii komunistycznej i wyrosłego z niej zbrodniczego, totalitarnego systemu. Dziwi nas i oburza, że sąd Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował partię o takiej nazwie. Niepokoi nas, że w Polsce, która doświadczyła zbrodni komunizmu, działają bez przeszkód zorganizowani komuniści, nadużywając standardów wolności i demokracji, kpiąc z rządów prawa – napisali do Marka Biernackiego i Andrzeja Seremeta prezes Jerzy Jankowski i wiceprezes Bogdan Kulas Związku Polaków w Norwegii. O piśmie do urzędników wspomina „Nasz Dziennik”.

Jeszcze jednym sygnatariuszem pisma jest Artur Górski z PiS, który spotkał się w Norwegii z tamtejszą Polonią, składającą się w głównej mierze z emigrantów, którzy uciekli z kraju po wprowadzeniu stanu wojennego.

– Ludzie byli oburzeni faktem legalnego istnienia w Polsce partii komunistycznej. Poczuli się, jakby ktoś dał im w twarz. Wyrażali opinie, że to są owoce „grubej kreski” i że taka decyzja sądu podważa sens ich walki o wolną Polskę. Jej rejestracja jest nadużywaniem zasad wolności i demokracji. Sędzia, podejmując decyzję o rejestracji takiej partii, chyba zapomniał o komunistycznych zbrodniach i zapisach Konstytucji RP, uwiarygodnił bowiem ten system, w pewnym sensie zalegalizował zbrodnie, które zostały powszechnie potępione. Na to godzić się nie możemy i dlatego domagamy się z jednej strony delegalizacji takiej partii, a z drugiej wyjaśnienia okoliczności jej rejestracji – mówi „Naszemu Dziennikowi” poseł Górski.

Komunistyczna Partia Polski została oficjalnie zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Warszawie 4 września 2002 roku.

Gazeta przypomina, że rejestracja KPP mogło się odbyć z naruszeniem konstytucji, bowiem ustawa zasadniacza zakazuje istnienia ugrupowań odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu. Art. 13 brzmi: „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

Mimo to sąd we wrześniu 2002 r. zarejestrował KPP.

– Głupota ludzka nie ma granic. Funkcjonowanie tego typu środowisk jest tego najlepszym dowodem. Jeśli nikt nie nauczył się niczego z historii Związku Sowieckiego, Kambodży czy z historii Polski, czym jest komunizm, oznacza, że jest kompletnym głupcem. Bezkarność tych ludzi jest ogromna. Świadczy o tym to, że nie są ścigani przez organa państwa. To bardzo przykre, ale nasze państwo tak właśnie funkcjonuje – mówi „ND” dr Piotr Gontarczyk, historyk.

Slaw/ "Nasz Dziennik"

[FOTO: http://kompol.org]

Warto poczytać

 1. Morawiecki20012018 21.01.2018

  Premier o zachowaniach faszystowskich: to deptanie pamięci naszych przodków

  Propagowanie faszyzmu lub innych totalitaryzmów jest nie tylko niezgodne z polskim prawem, jest przede wszystkim deptaniem pamięci naszych przodków i ich bohaterskiego wysiłku walki o Polskę sprawiedliwą i wolną od nienawiści - napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki

 2. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 3. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 4. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 5. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 6. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 7. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook