Jedynie prawda jest ciekawa


Polonia chce delegalizacji KPP

21.05.2013

Polonusom bardzo nie podoba się, że w Polsce legalnie działa Komunistyczna Partia Polski. Przedstawiciele środowisk polonijnych zażądali delegalizacji KPP i odpowiedni wniosek złożyli na ręce ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego.

- Partia ta swoją nazwą i programem odwołuje się do ideologii komunistycznej i wyrosłego z niej zbrodniczego, totalitarnego systemu. Dziwi nas i oburza, że sąd Rzeczypospolitej Polskiej zarejestrował partię o takiej nazwie. Niepokoi nas, że w Polsce, która doświadczyła zbrodni komunizmu, działają bez przeszkód zorganizowani komuniści, nadużywając standardów wolności i demokracji, kpiąc z rządów prawa – napisali do Marka Biernackiego i Andrzeja Seremeta prezes Jerzy Jankowski i wiceprezes Bogdan Kulas Związku Polaków w Norwegii. O piśmie do urzędników wspomina „Nasz Dziennik”.

Jeszcze jednym sygnatariuszem pisma jest Artur Górski z PiS, który spotkał się w Norwegii z tamtejszą Polonią, składającą się w głównej mierze z emigrantów, którzy uciekli z kraju po wprowadzeniu stanu wojennego.

– Ludzie byli oburzeni faktem legalnego istnienia w Polsce partii komunistycznej. Poczuli się, jakby ktoś dał im w twarz. Wyrażali opinie, że to są owoce „grubej kreski” i że taka decyzja sądu podważa sens ich walki o wolną Polskę. Jej rejestracja jest nadużywaniem zasad wolności i demokracji. Sędzia, podejmując decyzję o rejestracji takiej partii, chyba zapomniał o komunistycznych zbrodniach i zapisach Konstytucji RP, uwiarygodnił bowiem ten system, w pewnym sensie zalegalizował zbrodnie, które zostały powszechnie potępione. Na to godzić się nie możemy i dlatego domagamy się z jednej strony delegalizacji takiej partii, a z drugiej wyjaśnienia okoliczności jej rejestracji – mówi „Naszemu Dziennikowi” poseł Górski.

Komunistyczna Partia Polski została oficjalnie zarejestrowana w Sądzie Okręgowym w Warszawie 4 września 2002 roku.

Gazeta przypomina, że rejestracja KPP mogło się odbyć z naruszeniem konstytucji, bowiem ustawa zasadniacza zakazuje istnienia ugrupowań odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania komunizmu. Art. 13 brzmi: „Zakazane jest istnienie partii politycznych i innych organizacji odwołujących się w swoich programach do totalitarnych metod i praktyk działania nazizmu, faszyzmu i komunizmu, a także tych, których program lub działalność zakłada lub dopuszcza nienawiść rasową i narodowościową, stosowanie przemocy w celu zdobycia władzy lub wpływu na politykę państwa albo przewiduje utajnienie struktur lub członkostwa”.

Mimo to sąd we wrześniu 2002 r. zarejestrował KPP.

– Głupota ludzka nie ma granic. Funkcjonowanie tego typu środowisk jest tego najlepszym dowodem. Jeśli nikt nie nauczył się niczego z historii Związku Sowieckiego, Kambodży czy z historii Polski, czym jest komunizm, oznacza, że jest kompletnym głupcem. Bezkarność tych ludzi jest ogromna. Świadczy o tym to, że nie są ścigani przez organa państwa. To bardzo przykre, ale nasze państwo tak właśnie funkcjonuje – mówi „ND” dr Piotr Gontarczyk, historyk.

Slaw/ "Nasz Dziennik"

[FOTO: http://kompol.org]

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook