Jedynie prawda jest ciekawa


"Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan"

25.02.2018
1270IZRAELWOJNA
"Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan"

Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan - powiedział rabin Abraham Skórka podczas wizyty w Łodzi, gdzie w niedzielę spotkał się z metropolitą łódzkim abp. Grzegorzem Rysiem. Łódzki hierarcha podkreślił, że "nie zrozumiemy siebie, odcinając się od Izraela".

Arcybiskup łódzki i rabin gminy żydowskiej Benel Tikva w Buenos Aires m.in. o braterstwie i współczesnych relacjach między chrześcijanami i Żydami dyskutowali w niedzielę w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w ramach cyklu "Tłumaczenie świata", które tym razem zatytułowano "Zrozumieć braci".

Przed debatą przedstawiciele obu wyznań przyznawali, że to bardzo ważne spotkanie w kontekście trwającego dialogu chrześcijan i Żydów.

- Ten typ dialogu jest niezwykle istotny, zarówno dla Żydów, jak i chrześcijan. Mam specjalne oczekiwania po tym spotkaniu, bo dzisiejszy świat jest szczególnie złożony i dzieje się w nim wiele złych rzeczy, a ci, którzy prowadzą dialog, chcą budować wspólnotę i porozumienie - podkreślił podczas briefingu prasowego rabin Skórka.

Wskazał, że "działając wspólnie musimy walczyć o to, by świat stawał się lepszy". - Oczekujemy, że uda nam się stworzyć w nim sprawiedliwość społeczną opartą o wzajemny szacunek. To już przecież słyszeliśmy od naszych proroków i teraz tylko to powtarzamy - dodał.

Rabin pytany, czy wpływ na relacje chrześcijan i Żydów mogą mieć napięte obecnie stosunki pomiędzy Polską a Izraelem odparł, że "polityka nie może zachwiać dialogu pomiędzy przedstawicielami obu wyznań".

 - To jest pewne od czasów Nostra aetate. Słyszę od wielu duchownych z obu stron, że ten dialog jest na tyle trwały, że żadna polityka nie jest w stanie tego zmienić - oświadczył rabin Skórka.

Tłumaczył, że nie dotyczy to konkretnie Polski, ale sytuacji ogólnej. - Dialog odbywa się na różnych poziomach. Jest dialog, który prowadzę teraz z arcybiskupem (Rysiem), jest też mój dialog z papieżem Franciszkiem, z którym napisaliśmy wspólnie książkę, czy prowadziliśmy spotkania w telewizji z ówczesnym kardynałem Bergoglio. Dialog oznacza nie tylko rozmowę, ale też dawanie przykładu. Tego polityka nie zmieni - stwierdził.

Dodał jednocześnie, że jest też inny poziom relacji - między zwykłymi ludźmi; jak przyznał "niestety tam wpływ polityków i ich działania mogą wyrządzić wiele złego".

Abp Ryś wskazał zaś, że "każda rozmowa chrześcijanina z Żydem daje chrześcijaninowi lepsze rozumienie siebie samego".

- Nie jest to możliwe bez umiejscowienia siebie wewnątrz Izraela. Nie zrozumiemy więc siebie odcinając się od Izraela. Nie należy rozumieć tego jedynie w kategoriach, że obchodzi nas tylko "Izrael biblijny, a ten, który dzisiaj istnieje, już nie. Siebie rozpoznajemy słuchając naszych braci w przekonaniu, że są ludem Boga. My jesteśmy ludem Boga w jedności z nimi - wyjaśnił metropolita łódzki.

- Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem. Potrzebujemy go absolutnie - podkreślił.

Hierarcha zaznaczył, że jako biskup ma przywilej niemieszania się do polityki i najbardziej interesuje go to, co Kościół robi dla stosunków chrześcijańsko-żydowskich.

- Każdy w Kościele zaangażowany w ten dialog patrzy na to, co się aktualnie dzieje, z dużym smutkiem. Myślę, że ludzie Kościoła, także ludzie nauki, historycy są ostatnimi, którzy dolewaliby oliwy do tego ognia. Najważniejsze jest, żeby w tej chwili nie zmarnować tego wszystkiego, co tak naprawdę dokonało się w ciągu ostatniego półwiecza - mówił.

Zwrócił uwagę, że "sensowne" relacje między przedstawicielami obu wyznań trwają dopiero 50 lat - od II soboru watykańskiego, a to - jak wskazał - w perspektywie całej historii nie jest dużo.

- Jeszcze bardzo wiele postaw, sposobów myślenia nie jest na tyle ugruntowanych, żeby się tymi pojęciami, postawami bawić lekkomyślnie. Dlatego dziś każdy w Kościele jest zainteresowany momentami, w których można się spotkać w atmosferze właściwej dla chrześcijan i Żydów - podsumował abp Ryś.

Abraham Skórka jest Argentyńczykiem polskiego pochodzenia. Pełni funkcję rabina gminy żydowskiej Benel Tikva w Buenos Aires i rektora Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego. Jest przyjacielem papieża Franciszka. Z ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires - Jorge Mario Bergoglio przeprowadził serię debat religijnych o Bogu, judaizmie, ateizmie, śmierci, holokauście. Ich zapis został opublikowany w książce "W niebie i na ziemi". Rodzina Abrahama Skórki pochodzi z łódzkich Bałut. Groby jego bliskich znajdują na łódzkim cmentarzu żydowskim, który rabin odwiedził w niedzielę. 

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. schmidt-20072018 20.07.2018

  Schmidt usprawiedliwia akcję z bagażnikiem. Absurdalne tłumaczenie

  Posłanka Joanna Schmidt na antenie Polsat News odniosła się do ostatnich wydarzeń przed gmachem polskiego Sejmu. Parlamentarzystka zdecydowała się na przewiezienie dwóch osób w bagażniku swojego samochodu

 2. Petruflickr 20.07.2018

  Skandaliczny wpis Petru! Polityk zaatakował Annę Walentynowicz

  Sejm przyjął dziś większością głosów uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Anny Walentynowicz.

 3. nurowska20072018 20.07.2018

  To są plany totalnych? Nurowska: "Zrobiłam laleczkę Piotrowicza, wbijam szpilki". Odpowiedź Agnieszki Holland szokuje

  Sympatyzująca z KOD-em polska pisarka Maria Nurowska postanowiła kolejny raz włączyć się w polityczny spór toczący się w Polsce.

 4. duda08032018 20.07.2018

  Prezydent zapowiedział 2-dniowe referendum ws. zmian w Konstytucji

  Prezydent RP Andrzej Duda na piątkowej konferencji zapowiedział dwudniowe referendum dotyczące zmian w konstytucji, które ma się odbyć w dniach 10-11 listopada

 5. 1270zamkniete3opaze 20.07.2018

  Odrażająca manipulacja polskojęzycznej niemieckiej gazety

  To już wyższy poziom manipulacji. Dziennikarze „Gazety Wrocławskiej” z należącej do niemieckiego koncernu grupy Polska Press udowodnili, że im nie jest wszystko jedno. Kto według nich odpowiada za plagę sinic i pozamykane polskie plaże? Wiadomo – PiS

 6. mieszkowski-20072018 20.07.2018

  Polska kadra była słaba, bo brakowało jej graczy z Aryki oraz Azji? Przemówienie posła Nowoczesnej podbija sieć

  Przyczyn słabości polskiej reprezentacji na mundialu w Rosji doszukiwał się każdy, od piłkarskiego eksperta po zwykłego, niedzielnego kibica. W rolę krytyka, na sejmowej mównicy, wcielił się również poseł Nowoczesnej, Krzysztof Mieszkowski

 7. sasin-gersdorf-20072018 20.07.2018

  Sasin w mocnych słowach o Gersdorf: Jest emerytką, czy się jej to podoba, czy też nie

  Dotychczasowa I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf jest dzisiaj emerytką i powinna korzystać z wolnego czasu - powiedział w piątek w "Sygnałach dnia" w PR3 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin

 8. protest-20072018 20.07.2018

  Akt wandalizmu w trakcie protestu. Jego uczestnicy domagają się "sądu ostatecznego"

  "Czas na sąd ostateczny" - taki napis wykonany sprayem umieścili w nocy z czwartku na piątek na elewacji budynku sejmowego protestujący pod gmachem parlamentu

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook