Jedynie prawda jest ciekawa


"Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan"

25.02.2018
1270IZRAELWOJNA
"Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan"

Polityka nie zmieni dialogu Żydów i chrześcijan - powiedział rabin Abraham Skórka podczas wizyty w Łodzi, gdzie w niedzielę spotkał się z metropolitą łódzkim abp. Grzegorzem Rysiem. Łódzki hierarcha podkreślił, że "nie zrozumiemy siebie, odcinając się od Izraela".

Arcybiskup łódzki i rabin gminy żydowskiej Benel Tikva w Buenos Aires m.in. o braterstwie i współczesnych relacjach między chrześcijanami i Żydami dyskutowali w niedzielę w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi w ramach cyklu "Tłumaczenie świata", które tym razem zatytułowano "Zrozumieć braci".

Przed debatą przedstawiciele obu wyznań przyznawali, że to bardzo ważne spotkanie w kontekście trwającego dialogu chrześcijan i Żydów.

- Ten typ dialogu jest niezwykle istotny, zarówno dla Żydów, jak i chrześcijan. Mam specjalne oczekiwania po tym spotkaniu, bo dzisiejszy świat jest szczególnie złożony i dzieje się w nim wiele złych rzeczy, a ci, którzy prowadzą dialog, chcą budować wspólnotę i porozumienie - podkreślił podczas briefingu prasowego rabin Skórka.

Wskazał, że "działając wspólnie musimy walczyć o to, by świat stawał się lepszy". - Oczekujemy, że uda nam się stworzyć w nim sprawiedliwość społeczną opartą o wzajemny szacunek. To już przecież słyszeliśmy od naszych proroków i teraz tylko to powtarzamy - dodał.

Rabin pytany, czy wpływ na relacje chrześcijan i Żydów mogą mieć napięte obecnie stosunki pomiędzy Polską a Izraelem odparł, że "polityka nie może zachwiać dialogu pomiędzy przedstawicielami obu wyznań".

 - To jest pewne od czasów Nostra aetate. Słyszę od wielu duchownych z obu stron, że ten dialog jest na tyle trwały, że żadna polityka nie jest w stanie tego zmienić - oświadczył rabin Skórka.

Tłumaczył, że nie dotyczy to konkretnie Polski, ale sytuacji ogólnej. - Dialog odbywa się na różnych poziomach. Jest dialog, który prowadzę teraz z arcybiskupem (Rysiem), jest też mój dialog z papieżem Franciszkiem, z którym napisaliśmy wspólnie książkę, czy prowadziliśmy spotkania w telewizji z ówczesnym kardynałem Bergoglio. Dialog oznacza nie tylko rozmowę, ale też dawanie przykładu. Tego polityka nie zmieni - stwierdził.

Dodał jednocześnie, że jest też inny poziom relacji - między zwykłymi ludźmi; jak przyznał "niestety tam wpływ polityków i ich działania mogą wyrządzić wiele złego".

Abp Ryś wskazał zaś, że "każda rozmowa chrześcijanina z Żydem daje chrześcijaninowi lepsze rozumienie siebie samego".

- Nie jest to możliwe bez umiejscowienia siebie wewnątrz Izraela. Nie zrozumiemy więc siebie odcinając się od Izraela. Nie należy rozumieć tego jedynie w kategoriach, że obchodzi nas tylko "Izrael biblijny, a ten, który dzisiaj istnieje, już nie. Siebie rozpoznajemy słuchając naszych braci w przekonaniu, że są ludem Boga. My jesteśmy ludem Boga w jedności z nimi - wyjaśnił metropolita łódzki.

- Chrześcijanom jest bardzo potrzebny dialog z Izraelem. Potrzebujemy go absolutnie - podkreślił.

Hierarcha zaznaczył, że jako biskup ma przywilej niemieszania się do polityki i najbardziej interesuje go to, co Kościół robi dla stosunków chrześcijańsko-żydowskich.

- Każdy w Kościele zaangażowany w ten dialog patrzy na to, co się aktualnie dzieje, z dużym smutkiem. Myślę, że ludzie Kościoła, także ludzie nauki, historycy są ostatnimi, którzy dolewaliby oliwy do tego ognia. Najważniejsze jest, żeby w tej chwili nie zmarnować tego wszystkiego, co tak naprawdę dokonało się w ciągu ostatniego półwiecza - mówił.

Zwrócił uwagę, że "sensowne" relacje między przedstawicielami obu wyznań trwają dopiero 50 lat - od II soboru watykańskiego, a to - jak wskazał - w perspektywie całej historii nie jest dużo.

- Jeszcze bardzo wiele postaw, sposobów myślenia nie jest na tyle ugruntowanych, żeby się tymi pojęciami, postawami bawić lekkomyślnie. Dlatego dziś każdy w Kościele jest zainteresowany momentami, w których można się spotkać w atmosferze właściwej dla chrześcijan i Żydów - podsumował abp Ryś.

Abraham Skórka jest Argentyńczykiem polskiego pochodzenia. Pełni funkcję rabina gminy żydowskiej Benel Tikva w Buenos Aires i rektora Latynoamerykańskiego Seminarium Rabinicznego. Jest przyjacielem papieża Franciszka. Z ówczesnym arcybiskupem Buenos Aires - Jorge Mario Bergoglio przeprowadził serię debat religijnych o Bogu, judaizmie, ateizmie, śmierci, holokauście. Ich zapis został opublikowany w książce "W niebie i na ziemi". Rodzina Abrahama Skórki pochodzi z łódzkich Bałut. Groby jego bliskich znajdują na łódzkim cmentarzu żydowskim, który rabin odwiedził w niedzielę. 

PAP
Fot: PAP/EPA

Warto poczytać

 1. brudzinski22042018 22.04.2018

  Wiceprezes PiS: "Powinniśmy się bać i czuć odpowiedzialność przed narodem"

  Podczas spotkania w Kostrzynie nad Odrą (Lubuskie) szef MSWiA i wiceprezes PiS Joachim Brudziński powiedział, że jego partia nie obawia się "totalnej opozycji" czy zagranicy, ale musi czuć odpowiedzialność przed narodem.

 2. biedron22042018 22.04.2018

  Robert Biedroń namawia do obalenia rządu? I narzeka: "Bycie Polakiem stało się obciachem"

  "Wszystko co sprawi, że odsuniemy te niedemokratyczne siły od władzy jest dobre"

 3. pmm22042018 22.04.2018

  PiS przedstawi nowe rozwiązania dla niepełnosprawnych. Premier Morawiecki zdradza szczegóły

  "Chcemy, żeby Polska była wielka i za rok, i za dziesięć lat, i za sto lat"

 4. Andruszkiewiczwpolsce 22.04.2018

  Te oskarżenia oburzyły Andruszkiewicza. "Jesteście chorzy z nienawiści, leczcie się"

  Posła koła Wolni i Solidarni oburzyły "oskarżenia" pod własnym adresem. Swoim oponentom zasugerował... pójście do lekarza

 5. LGBT 22.04.2018

  Odmówił druku plakatów LGBT, został skazany przez sąd. Na tym jednak nie koniec

  Na 7 czerwca Sąd Najwyższy wyznaczył termin rozpoznania kasacji prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry w głośnej sprawie drukarza, który odmówił wydrukowania plakatów fundacji LGBT. Prawomocnie sąd uznał Adama J. za winnego wykroczenia, ale odstąpił od kary

 6. Lichocka22042018 22.04.2018

  PiS zmienia zdanie w sprawie ustawy antyaborcyjnej? "To nieludzki projekt"

  Czy projekt ustawy antyaborcyjnej po raz kolejny upadnie w sejmowym głosowaniu? Po wypowiedzi poseł PiS Joanny Lichockiej można odnieść takie wrażenie. Posłanka określiła proponowane zmiany jako "nieludzkie" - informuje "Fakt"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook