Jedynie prawda jest ciekawa


Polityk PiS skomentował wyrok w sprawie Nergala. Przesadził?

16.04.2018
TarczynskiNergal
Polityk PiS skomentował wyrok w sprawie Nergala. Przesadził?

Sąd Okręgowy uniewinnił w poniedziałek lidera deathmetalowej grupy Behemoth Adama Darskiego, ps. "Nergal", oskarżonego o publiczne znieważenie polskiego godła. Sprawa dotyczy materiałów promujących trasę koncertową zespołu pt. "Rzeczpospolita Niewierna".

- Wcześniej czy później ten obleśny degenerat pójdzie siedzieć. Obiecuję.  Jako znieważony Polak zadbam o to - tak Dominik Tarczyński skomentował wyrok w sprawie Adama Darskiego "Nergala". 


Do wyroku w sprawie Nergala odniósł się również były ksiądz, a obecnie działacza narodowy Jacek Międlar. - Jak długo jeszcze?! Nergal ma jakąś demoniczną ochronkę ze strony III RP. Nie poniósł kary za podarcie Biblii, nie został skazany za zniewagę godła i pewnie nie poniesie kary za profanację krzyża, który przypiął do sztucznego penisa. Adasiu, kolejna fotka? - napisał na twitterze Międlar.

Zawarta w materiałach - m.in. na plakatach - grafika przedstawiała białego orła bez korony: zamiast niej z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. W postać orła były wpisane dwa węże oraz czaszki i odwrócony krzyż. Orzeł został umieszczony na czerwonym tle, a całość była utrzymana w stylistyce nawiązującej do polskiego godła. Nad orłem umieszczono też napis "Rzeczpospolita Niewierna".

Oprócz darskiego, sąd uniewinnił także dwóch pozostałych oskarżonych: Rafała W., który na zlecenie Darskiego stworzył projekt graficzny, i Macieja G., który - również na prośbę "Nergala" - rozpowszechnił grafikę w internecie.

Jak podkreślił sąd, prokurator "nie przedstawił wystarczających dowodów na to, że działanie oskarżonych było działaniem ukierunkowanym na zdeprecjonowanie symbolu państwowego".

Sąd zwrócił uwagę, że definicję godła RP określa ściśle konstytucja - w myśl której jest nim wizerunek orła białego w koronie w czerwonym polu - a także ustawa dotycząca symboli państwowych.

- Rysunek orła stworzony przez jednego z oskarżonych nie może być uznany za zawierający w swojej treści godło RP, albowiem brak mu istotnego niezbędnego elementu, jakim jest korona. Orzeł bez korony nie jest bowiem godłem Rzeczypospolitej Polskiej. Może być ewentualnie uznany za godło Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, ale bez wątpienia nie o taki przedmiot ochrony chodzi ustawodawcy (...) Nie można znieważyć godła państwowego, które w świetle obowiązujących przepisów takim godłem nie jest - powiedział sędzia Marek Kapała.

Dodał, że Darskiemu i dwóch innym oskarżonym nie można też udowodnić, że mieli znieważyć godło polskie w sposób celowy i intencjonalny.

Dla muzyka z grupy Behemoth nie jest to pierwszy proces związany z jego działalnością artystyczną.

"Nergal" miał sprawę sądową za to, że w 2007 r., podczas koncertu w Gdyni, podarł Biblię. Kartki podartego Pisma Świętego Adam Darski rozrzucił wśród publiczności, mówiąc m.in.: "Żryjcie to g...o!". Nazwał też Biblię "kłamliwą księgą", a Kościół katolicki - "największą zbrodniczą sektą". Kartki spalili później fani zespołu. W lutym 2014 r. Sąd Okręgowy w Gdańsku utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji uniewinniający "Nergala" od zarzutu obrazy uczuć religijnych.

kh/PAP
Fot: wikicommons/twitter

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook