Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polityczna burza w Radzie Warszawy

01.09.2016
hgwpap
Polityczna burza w Radzie Warszawy

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, w akompaniamencie krzyków i gwizdów, opowiadała o sytuacji lokalowej w Warszawie i reprywatyzacji.

W czwartek po południu rozpoczęła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. reprywatyzacji. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz miała na niej przedstawić informację m.in. nt. zwrotów nieruchomości w latach 1990-2016. 

Na sesję bardzo licznie przybyli mieszkańcy, aktywiści miejscy, m.in. ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz przedstawiciele Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Przynieśli ze sobą plakaty i transparenty. 

Jeden z nich przedstawia trzy zdjęcia Hanny Gronkiewicz-Waltz z ustami, oczami i uszami zakrytymi rękami oraz podpisem "Zdanie pani prezydent w sprawie reprywatyzacji". Na ścianie sali rozwieszono duży materiał z napisem: "Hańba Gronkiewicz-Waltz żądamy dymisji", rozwiesili go przedstawiciele partii Razem. Na wstępie sesji część zebranych wznosiła okrzyki: "do dymisji".

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Warszawy były przedstawiane przygotowania do wejścia tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej, prace nad dużą ustawą, informacja o pomocy lokatorom oraz całościowe dane o reprywatyzacji w stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz, w akompaniamencie krzyków i gwizdów, opowiadała o sytuacji lokalowej w Warszawie i reprywatyzacji.

Żona adwokata, który przejął Chmielną 70, pracowała w ratuszu. Już ją zwolnili.

Afera reprywatyzacyjna rozpoczęła się od sprawy działki przy ulicy Chmielnej 70, za którą odszkodowanie miało być zwrócone dwa razy. Raz w latach pięćdziesiątych na podstawie umowy odszkodowawczej z Danią, a drugi raz w 2012 roku osobom, które kupiły roszczenia od spadkobierców. 

Nieruchomość może być warta nawet 160 milionów złotych. W maju tego roku warszawski Ratusz złożył zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała w czwartek, że nie zamierza podać się do dymisji; prezydent Warszawy ma wsparcie szefa PO Grzegorza Schetyny.

ansa/TVP Info/ PAP

[fot. PAP/ Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. szyd-st 21.10.2016

  Premier Szydło: Polski rząd odpowie KE

  "Szukamy dialogu i przede wszystkim staramy się prowadzić dyskusję merytorycznie, a nie tak, jak czasami - mam wrażenie -niektóre podmioty czy instytucje, które bardziej politycznie angażują się w sprawę" - podkreśliła premier.

 2. brzeskawikipediaSI 21.10.2016

  Wyjaśnią śmierć Jolanty Brzeskiej?

  Wydział Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej wszczął śledztwo ws. niedopełnienia obowiązków przez warszawskich policjantów i prokuratorów, którzy mieli nieprawidłowo prowadzić i nadzorować śledztwo ws. śmierci Jolanty Brzeskiej.

 3. mid-16a21057 21.10.2016

  Szokujące ustalenia komisji Berczyńskiego

  „Tezy komisji MAK nie znajdują potwierdzenia, była to nieudolna próba zatuszowania prawdziwej winy katastrofy”.

 4. mid-16a21012stf 21.10.2016

  Sejm jednomyślnie za ochroną dzieci

  "Dobro dziecka jest wartością chronioną konstytucyjnie" – przypomniał Andrzej Dera, przedstawiając prezydencki projekt ws. zaostrzenia kar za przestępstwa wobec dzieci.

 5. krzysztofkwiatkowski 21.10.2016

  Kwiatkowski bez immunitetu

  Posłowie w głosowaniu zdecydowali o uchyleniu immunitetu prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu. "Za" głosowało 409 posłów.

 6. carac-st 21.10.2016

  Przetarg na śmigłowce pod lupą CBA

  CBA analizuje zawiadomienie dot. możliwych nieprawidłowości przy przetargu na śmigłowce dla polskiej armii złożone przez posła PiS Michała Dworczyka; potem podejmie kontrolę w tej sprawie.

 7. mid-16a21011 21.10.2016

  PO chce komisji śledczej ws. Caracali

  "Niczego się nie boimy, wszystko na stół chcemy wyłożyć i chcemy o tym wszystkim rozmawiać na komisji śledczej".

 8. ec183c522d0244a28910420090869fe7 20.10.2016

  Rafalska o pracy zespołu „Za życiem”

  "Zespół 'Za życiem' pracuje bardzo intensywnie, ale nie chcemy mówić o wypracowanych rozwiązaniach, zanim nie zostaną one zaakceptowane przez panią premier".

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook