Jedynie prawda jest ciekawa

Polityczna burza w Radzie Warszawy

01.09.2016

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, w akompaniamencie krzyków i gwizdów, opowiadała o sytuacji lokalowej w Warszawie i reprywatyzacji.

W czwartek po południu rozpoczęła się nadzwyczajna sesja Rady Warszawy ws. reprywatyzacji. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz miała na niej przedstawić informację m.in. nt. zwrotów nieruchomości w latach 1990-2016. 

Na sesję bardzo licznie przybyli mieszkańcy, aktywiści miejscy, m.in. ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz przedstawiciele Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów. Przynieśli ze sobą plakaty i transparenty. 

Jeden z nich przedstawia trzy zdjęcia Hanny Gronkiewicz-Waltz z ustami, oczami i uszami zakrytymi rękami oraz podpisem "Zdanie pani prezydent w sprawie reprywatyzacji". Na ścianie sali rozwieszono duży materiał z napisem: "Hańba Gronkiewicz-Waltz żądamy dymisji", rozwiesili go przedstawiciele partii Razem. Na wstępie sesji część zebranych wznosiła okrzyki: "do dymisji".

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Warszawy były przedstawiane przygotowania do wejścia tzw. małej ustawy reprywatyzacyjnej, prace nad dużą ustawą, informacja o pomocy lokatorom oraz całościowe dane o reprywatyzacji w stolicy. Hanna Gronkiewicz-Waltz, w akompaniamencie krzyków i gwizdów, opowiadała o sytuacji lokalowej w Warszawie i reprywatyzacji.

Żona adwokata, który przejął Chmielną 70, pracowała w ratuszu. Już ją zwolnili.

Afera reprywatyzacyjna rozpoczęła się od sprawy działki przy ulicy Chmielnej 70, za którą odszkodowanie miało być zwrócone dwa razy. Raz w latach pięćdziesiątych na podstawie umowy odszkodowawczej z Danią, a drugi raz w 2012 roku osobom, które kupiły roszczenia od spadkobierców. 

Nieruchomość może być warta nawet 160 milionów złotych. W maju tego roku warszawski Ratusz złożył zawiadomienie do prokuratury w tej sprawie.

Gronkiewicz-Waltz powiedziała w czwartek, że nie zamierza podać się do dymisji; prezydent Warszawy ma wsparcie szefa PO Grzegorza Schetyny.

ansa/TVP Info/ PAP

[fot. PAP/ Leszek Szymański]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook