Jedynie prawda jest ciekawa


Politycy Zjednoczonej Prawicy: nasze propozycje - oferta "nokautująca"

14.04.2018
1270jarekpreze2s
Politycy Zjednoczonej Prawicy: nasze propozycje - oferta "nokautująca"

Przedstawione propozycje podczas sobotniej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy są politycznie ofertą "nokautującą" w stosunku do PO; mamy ambicję, aby zmieniać Polskę, mamy siłę, plan, wiemy jak to zrobić - mówili dziennikarzom politycy ZP po zakończeniu konwencji.

W sobotę w Warszawie odbyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Prawicy pod hasłem "Polska jest jedna". Udział wzięli w niej m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro oraz przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin i wicepremier Beata Szydło.

 Premier w swoim wystąpieniu zapowiedział kilka nowych projektów, w tym mniejszy ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych. Morawiecki zapowiedział również kompleksowy program dla rolników oraz dodatkową, minimalną emeryturę dla kobiet, które "osiągnąwszy wiek emerytalny nie mają minimalnej emerytury, a urodził co najmniej czwórkę dzieci".

 Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że ta konwencja przejdzie do historii. "Te

propozycje, które zostały zaproponowane przez Mateusza Morawieckiego, Beatę Szydło, Jarosława Gowina i Zbigniewa Ziobro bez wątpienia są szczególne i rewolucyjne" - mówił. "Tych rzeczy było dziś mnóstwo i jestem przekonany, że uda nam się zrealizować" - dodał.

 Dopytywany, czy w budżecie są środki na sfinansowanie tych propozycji Skurkiewicz odparł: "kilka lat temu minister (finansów w rządzie PO-PSL) Jacek Rostowski mówił, że na to nie ma, na to nie ma, a to się nie uda, a my mówiliśmy: wystarczy nie kraść". "To jest wciąż aktualne" - podkreślił.

 Podobną opinię wyraziła minister inwestycji i rozwoju Jadwiga Emilewicz, wiceszefowa Porozumienia, która powiedziała, iż minister finansów Teresa Czerwińska "sprawdzała i mówiła: to policzyliśmy, to policzyliśmy". "To jest naprawdę bardzo dobrze, mocno przemyślane" - podkreśliła Emilewicz. "Mamy ambicję do tego, aby zmieniać Polskę i mamy siłę i mamy plan, wiemy jak to zrobić" - podkreśliła Emilewicz.

 Wiceszef resortu sprawiedliwości Patryk Jaki po konwencji podkreślił, że obóz Zjednoczonej Prawicy ma konkrety skierowane do konkretnych grup obywateli: do przedsiębiorców, do rodzin, do matek, do osób, dla których ważne jest bezpieczeństwo. "Mamy szeroki przekrój, ofertę konkretnych propozycji dla Polaków, a z drugiej strony jest tylko antyPiS" - mówił Jaki, nawiązując do polityków opozycji.

 Jaki dodał, że sobotnia konwencja PiS i Zjednoczonej Prawicy "to było nowe otwarcie". "Każda władza potrzebuje takiego momentu, gdzie może podsumować to, co dotychczas udało się zrobić i pokazać jakie mamy nowe konkretne propozycje dla Polaków" - mówił.

 "Te propozycje można powiedzieć, że politycznie są ofertą nokautującą w stosunku do Platformy Obywatelskiej" - podkreślił. W ocenie Jakiego propozycje przedstawione przez premiera Morawieckiego są ze sobą komplementarne. "I propozycje dla przedsiębiorców, i propozycje dla seniorów, i propozycje dla rodzin - wszystkie są równie ważne. Żeby Polska mogła się trwale i skutecznie rozwijać potrzebuje oferty takiego równomiernego rozwoju" - stwierdził wiceminister sprawiedliwości.

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan komentując konwencję stwierdził, że było to "bardzo ważne wystąpienie premiera i dobre wypowiedzi członków jego rządu". Dopytywany, która z propozycji przedstawionych przez premiera Morawieckiego była w jego ocenie najważniejsza stwierdził, że "nie szeregowałby tych propozycji".

 Podobną opinię wyraził wiceszef MS Michał Wójcik. "To, co tu mieliśmy okazję słyszeć, napełnia nas ogromnym optymizmem" - powiedział.

 Europoseł PiS Ryszard Czarnecki pytany czy sobotnia konwencja to początek kampanii samorządowej stwierdził, że ta kampania będzie dopiero jesienią. Jak dodał w sobotę odbyło się wystąpienie "męża stanu", który mówił o Polsce. "To nie miało nic wspólnego z wyborami samorządowymi" - zaznaczył.

 Czarnecki dopytywany czy temat nagród dla ministrów nie będzie miał wpływu na wyniki wyborów samorządowych stwierdził, że Polacy będą brać pod uwagę wszystko, łącznie z tym jak zachowywał się poprzedni rząd. "Na jakie afery de facto pozwalał; wezmą też pod uwagę to, co my zrobiliśmy przez dwa i pół roku rządów

i co zrobimy jeszcze, to co mamy w planach" - powiedział. (PAP)

 autor: Rafał Białkowski, Mateusz Roszak, Maciej Puchłowski, fot PAP/ Jacek TurczykWarto poczytać

 1. kacperplazynski22042018 22.04.2018

  Nieoficjalnie: Wiadomo, kto będzie kandydatem PiS-u na prezydenta Gdańska!

  Według informacji ujawnionych w Radiu Gdańsk przez Janusza Śniadka, Prawo i Sprawiedliwość podjęło decyzję dotyczącą wyboru kandydata na prezydenta Gdańska.

 2. 1270szydlo 21.04.2018

  Szydło: nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami

  - Bardzo często słyszymy o problemach obywateli, którzy zostali oszukani przez instytucje finansowe, nasz rząd bezwzględnie walczy z korupcją i oszustami - mówiła wicepremier Beata Szydło w sobotę w Szymbarku w Małopolsce.

 3. 1270prezydentmieszkaniowiec 21.04.2018

  Wyborcza ustawka Pawła Adamowicza - protest przeciwko faszyzmowi. Przyszło niewielu

  W Gdańsku manifestowano przeciwko nacjonalizmowi i faszyzmowi

 4. 1270mateuszmorawieckie 21.04.2018

  PiS pierwszym rządem, który spełni wszystkie swoje obietnice?

  Wąsik: rząd PiS jest na dobrej drodze, by zrealizować cały swój program

 5. Niepelnosprawni21042018 21.04.2018

  Kuchciński podsumował propozycje Premiera ws niepełnosprawnych: Odważne

  Zapowiedziane przez premiera ustawowe propozycje wsparcia osób niepełnosprawnych są odważne, ale wymagają pracy - ocenił marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w sobotę odwiedził Żywiec (Śląskie). Dodał, że należy w tej sprawie działać roztropnie, ale bez zbędnej zwłoki

 6. LubnauerSchetyna21042018 21.04.2018

  Nawet Zjednoczona Opozycja nie jest w stanie pokonać PiS! Co zrobią teraz Lubnauer i Schetyna?

  Jeszcze niedawno buńczucznie stwierdzali, że z połączenia PO i Nowoczesnej wyrośnie siła, która obali rząd PiS. Dziś już wiadomo że te zapowiedzi były przedwczesne, a Zjednoczona Opozycja może liczyć zaledwie na 29,6 procent głosów - wynika z sondażu IBRiS dla "Faktu" i "Onetu"

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook