Jedynie prawda jest ciekawa


Politycy: reforma sądownictwa potrzebna

05.02.2017

Reforma sądownictwa jest konieczna m.in. po to, by wyeliminować przewlekłość działania sądów - wskazują politycy PiS i Kukiz'15.

Reforma sądownictwa jest konieczna m.in. po to, by wyeliminować przewlekłość działania sądów - wskazują politycy PiS i Kukiz'15. Potrzebę reformy dostrzega też PO, PSL i Nowoczesna, jednak politycy tych partii dostrzegają ryzyko upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości w związku z proponowanymi zmianami.

W programie "Woronicza 17" w TVP Info w niedzielę politycy zgodnie skrytykowali wyrok sądu ws. Ryszarda Boguckiego, który w ubiegłym tygodniu przyznał Boguckiemu 264 tys. zł zadośćuczynienia za areszt ws. zabójstwa gen. Marka Papały.

Odnosząc się do reformy sądownictwa zapowiedzianej przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobro, politycy zgodzili się co do tego, że ona jest konieczna, jednocześnie niektórzy z nich wyrazili obawy, że w proponowanym kształcie doprowadzi do upolitycznienia sądów.

Ministerstwo Sprawiedliwości przekonuje, że projekt nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa ma być jedną ze zmian ustawowych reformujących sądownictwo. Resort 25 stycznia poinformował o skierowaniu tego projektu do konsultacji. Po zmianach Rada miałaby się składać z dwóch zgromadzeń, a jednym z głównych założeń reformy jest - jak to określa MS – "demokratyzacja wyboru KRS".

"Na pewno reformy są konieczne" - powiedział szef BBN Paweł Soloch. Jak dodał, to są propozycje, "które są już stosowane w innych krajach". "Te propozycje nie zawierają w sobie nic niezwykłego. Na pewno jest tak, że intencją tych propozycji jest wyjście z takiego korporacyjnego, bardzo zamkniętego charakteru, jaki w tej chwili ma organizacja środowiska sędziowskiego. Bardziej istotne byłoby dyskutowanie nad meritum tych propozycji" - powiedział. Jako przykład podał m.in. usprawnienie sądów, czy też danie obywatelom poczucia, że wyroki sądów są sprawiedliwe.

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki, ocenił, że w Polsce jest głębokie poczucie tego, że system sprawiedliwości jest systemem niesprawiedliwości. Jak podkreślił, "jest wielu uczciwych sędziów", jednak na wyroki często trzeba czekać bardzo długo. "Dobrze, że minister Ziobro to reformuje. Dobrze, że przywraca wiarę w prawo w to, że państwo istnieje, że państwo nie abdykowało" - powiedział.

Także poseł PO Andrzej Halicki podkreślał, że reforma sądownictwa jest potrzebna, ale nie taka, jaką proponuje minister Ziobro.

"To jest propozycja odwrotną do reformy" - powiedział. Jak wskazywał, jeżeli obecnie zarzuca się niektórym sędziom upolitycznienie, to realizacja zapowiadanej reformy będzie oznaczała jeszcze większe "upolitycznienie".

"Reforma jest potrzebna, ale nie taka" - ocenił Halicki.

Na potrzebę reformy sądownictwa wskazał także Adam Struzik (PSL). "Przewlekłość sądów to jest największa dolegliwość w naszym systemie prawnym. I bez wątpienia musimy dokonać tutaj reformy. Te pomysły z sędziami pokoju, z bezpośrednim wyborem sędziów są bardzo interesujące" - powiedział.

Podkreślił jednak, że najważniejszą kwestią jest niezawisłość sędziowska. "To musi być zachowane. Jakikolwiek sposób politycznego wpływu na wybór sędziów będzie zawsze kwestionowany przez społeczeństwo, bo będą obawy, że ci, którzy mają większość w parlamencie będą wybierali swoich sędziów. Tego trzeba uniknąć" - tłumaczył Struzik.

Adam Andruszkiewicz Kukiz'15 także wskazał na to, że reforma sądownictwa jest w Polsce konieczna. "Kukiz'15 mówi o tym, aby wprowadzić instytucję sędziego pokoju, tak, aby właśnie taki sędzia pokoju wybierany przez społeczeństwo (...) rozstrzygał w tych najmniejszych sprawach. I to naszym zdaniem by rozbijało też te lokalne kasty sędziowskie, które są - umówmy się - jeszcze z PRL. Są sędziowie, którzy sądzili opozycjonistów i oni w wolnej Polsce dzisiaj wydają wyroki - przecież to jest skandal" - mówił.

Zbigniew Gryglas z Nowoczesnej zauważył, że społeczeństwo oczekuje przyspieszenia prac sądów oraz skończenia z przewlekłością postępowań. "Wymiar sprawiedliwości powinien być w możliwe największym stopniu niezależny od świata polityki" - zaznaczył.

[fot. pixabay.com]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. tuskkaczynski15072018 15.07.2018

  Tusk kontra Kaczyński? Jaki: Scenariusz nie do zrealizowania

  Donald Tusk chce się zmierzyć w wyborach prezydenckich z liderem PiS, a nie marionetkami - powiedział Marcin Kierwiński (PO). Według Patryka Jakiego (Zjednoczona Prawica), Tusk tworzy scenariusz nie do zrealizowania, bo nie chce walczyć z prezydentem Andrzejem Dudą.

 2. monciak15072018 15.07.2018

  Nowy pomysł na walkę z narkotykami. Terapeuci od uzależnień wyjdą na ulice Sopotu

  Sopot uruchomił program, w ramach którego w weekendowe noce na głównych ulicach miasta dyżurować będą terapeuci uzależnień. Podpowiedzą oni osobom, które wpadły w nałóg lub są nim zagrożone, gdzie szukać pomocy.

 3. wassermann03072018 15.07.2018

  Kiedy przesłuchanie Donalda Tuska w sprawie Amber Gold? Wassermann: W przyszłym tygodniu ustalimy termin

  W przyszłym tygodniu sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold ustali termin przesłuchania b. premiera, a obecnie szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska - poinformowała PAP przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS). Jak dodała jego przesłuchanie może się odbyć po 20 września.

 4. 1270birkenau 14.07.2018

  Obcokrajowcy chcieli wynieść z muzeum Auschwitz-Birkenau cegły z krematorium

  Dwójka obcokrajowców chciała wynieść z terenu muzeum Auschwitz-Birkenau cegły pochodzące z krematorium. Na miejscu policjanci prowadzą czynności z udziałem podejrzanych - poinformował PAP sierżant Mateusz Drwal z zespołu prasowego małopolskiej policji.

 5. 1270mmczuk 14.07.2018

  Dobiega końca proces przeciwko M. Maleńczukowi o napaść na działacza pro-life

  Przed krakowskim sądem dobiega końca proces o naruszenie nietykalności cielesnej, jaki muzykowi Maciejowi Maleńczukowi wytoczył z prywatnego oskarżenia działacz pro-life. Jak poinformował sąd na ostatniej rozprawie, wyrok może zostać ogłoszony we wtorek.

 6. 1270grunwald 14.07.2018

  Kolejne wspaniałe zwycięstwo Polski i Litwy nad Niemcami

  W sobotę na Polach Grunwaldzkich wojska polsko-litewskie znów pokonały armię Zakonu Krzyżackiego. W inscenizacji słynnej bitwy sprzed 608 lat wzięło udział 1,3 tys. rekonstruktorów, a rycerskim zmaganiom kibicowało 15 tys. widzów.

 7. pyton11072018 14.07.2018

  Poszukiwania pytona utrudnione przez pogodę

  Nad Wisłą w okolicach Konstancina-Jeziornej (woj. mazowieckie) trwająposzukiwania pytona tygrysiego, którego wylinkę znaleziono na brzegu rzeki w ubiegłym tygodniu. Jak poinformowała PAP straż pożarna, sobotnie poszukiwania są utrudnione ze względu na deszczową pogodę

 8. spiacy-komorowski-14072018 14.07.2018

  Zdjęcie śpiącego Komorowskiego stało się hitem. Zobacz opinie po Zgromadzeniu Narodowym

  Wczorajsze Zgromadzenie Narodowe z okazji 550-lecia powstania polskiego parlamentaryzmu wzbudziło szerokie zainteresowanie opinii publicznej. Nie tylko z powodu samej uroczystości, przemówienia najważniejszych polityków, ale także z powodu zachowania totalnej opozycji

Wiadomości ze świata

więcej
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook