Jedynie prawda jest ciekawa


Politycy dofinansują byłych opozycjonistów?

17.07.2013

Jak informuje "Rzeczpospolita", Stowarzyszenie Wolnego Słowa, skupiające byłych antykomunistów, rozesłało listy do polskich parlamentarzystów, z prośbą o wsparcie finansowe Funduszu Zasłużonych, który wspomaga dawnych opozycjonistów, żyjących obecnie w biedzie.

"Wysłaliśmy listy do wszystkich posłów i senatorów z prośbą o wsparcie funduszu. W liście zwracamy uwagę, że wśród osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności, wielu jest takich, którzy nie mają na lekarstwa, bieżące opłaty i wyżywienie, bo utrzymują się z zasiłków, rent, niskich emerytur" - tłumaczy Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa (SWS), dodając, że często bezrobocie czy inne niepowodzenia życiowe byłych opozycjonistów są spowodowane działaniem na rzecz Polski.

W liście do posłów i senatorów Stowarzyszenie argumentuje swoją prośbę: „To dzięki nim odbudowane zostały demokratyczne instytucje, w tym Sejm i Senat. Zasiadający w nich parlamentarzyści są beneficjentami działalności opozycjonistów."

SWS już od jakiegoś czasu pomaga niektórym osobom pokrzywdzonym w czasie wojennym, korzystając z ofiarności swoich członków. Prezes Stowarzyszenia podkreśla, że wszystkie pieniądze ze zbiórki zostaną całkowicie przekazane na rzecz potrzebujących - osoby organizujące akcję działają całkowicie społecznie. Ponad to, dla gwarancji wydawania pieniędzy zgodnie z ich przeznaczeniem, SWS powołało Społeczną Radę Funduszu Zasłużonych, która będzie dzielić pomoc finansową. W jej skład wchodzą dawni opozycjoniści: Maria Dmochowska, Mirosław Chojecki i Maciej Bednarkiewicz.

Na list Stowarzyszenia Wolnego Słowa zdążyli już zareagować parlamentarzyści. Senator PO, Jan Wyrowiński zadeklarował, że do końca kadencji będzie miesięcznie przesyłał 200 zł., na rzecz dawnych działaczy opozycyjnych, żyjących w biedzie. Natomiast poseł partii rządzącej, Stefan Niesiołowski komentuje akcję na łamach "Rzeczpospolitej": "Dla mnie najważniejsze jest, kto tę publiczną zbiórkę firmuje. Nazwiska, które znalazły się w radzie funduszu, gwarantują, że pieniądze będą przyznawane rzetelnie. Zaznacza jednak, że wśród dawnych opozycjonistów są osoby, którym nie chce i nie zamierza pomagać.

Negatywną opinię na temat akcji wyraża natomiast Zbigniew Giżyński z Prawa i Sprawiedliwości, zaznaczając, że pomoc dawnym opozycjonistom powinna być obowiązkiem państwa, o które walczyli: "Nie zadeklaruję żadnej wpłaty. Zbiórki mogły być dobrym rozwiązaniem w stanie wojennym i w czasie okupacji. Dziś to państwo powinno troszczyć się o swoich obywateli. Tylko rozwiązania ustawowe mogą przynieść jakieś korzystne rozwiązania.

Podobne zdanie na ten temat prezentuje Tadeusz Iwiński z SLD.

W tej chwili Stowarzyszenie zbiera informację gdzie pomoc finansowa będzie najbardziej potrzebna w najbliższym czasie.


mc,rp.pl
[fot. wikipedia.pl]
CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook