Jedynie prawda jest ciekawa


Politycy dofinansują byłych opozycjonistów?

17.07.2013

Jak informuje "Rzeczpospolita", Stowarzyszenie Wolnego Słowa, skupiające byłych antykomunistów, rozesłało listy do polskich parlamentarzystów, z prośbą o wsparcie finansowe Funduszu Zasłużonych, który wspomaga dawnych opozycjonistów, żyjących obecnie w biedzie.

"Wysłaliśmy listy do wszystkich posłów i senatorów z prośbą o wsparcie funduszu. W liście zwracamy uwagę, że wśród osób, które przyczyniły się do odzyskania przez Polskę wolności, wielu jest takich, którzy nie mają na lekarstwa, bieżące opłaty i wyżywienie, bo utrzymują się z zasiłków, rent, niskich emerytur" - tłumaczy Wojciech Borowik, prezes Stowarzyszenia Wolnego Słowa (SWS), dodając, że często bezrobocie czy inne niepowodzenia życiowe byłych opozycjonistów są spowodowane działaniem na rzecz Polski.

W liście do posłów i senatorów Stowarzyszenie argumentuje swoją prośbę: „To dzięki nim odbudowane zostały demokratyczne instytucje, w tym Sejm i Senat. Zasiadający w nich parlamentarzyści są beneficjentami działalności opozycjonistów."

SWS już od jakiegoś czasu pomaga niektórym osobom pokrzywdzonym w czasie wojennym, korzystając z ofiarności swoich członków. Prezes Stowarzyszenia podkreśla, że wszystkie pieniądze ze zbiórki zostaną całkowicie przekazane na rzecz potrzebujących - osoby organizujące akcję działają całkowicie społecznie. Ponad to, dla gwarancji wydawania pieniędzy zgodnie z ich przeznaczeniem, SWS powołało Społeczną Radę Funduszu Zasłużonych, która będzie dzielić pomoc finansową. W jej skład wchodzą dawni opozycjoniści: Maria Dmochowska, Mirosław Chojecki i Maciej Bednarkiewicz.

Na list Stowarzyszenia Wolnego Słowa zdążyli już zareagować parlamentarzyści. Senator PO, Jan Wyrowiński zadeklarował, że do końca kadencji będzie miesięcznie przesyłał 200 zł., na rzecz dawnych działaczy opozycyjnych, żyjących w biedzie. Natomiast poseł partii rządzącej, Stefan Niesiołowski komentuje akcję na łamach "Rzeczpospolitej": "Dla mnie najważniejsze jest, kto tę publiczną zbiórkę firmuje. Nazwiska, które znalazły się w radzie funduszu, gwarantują, że pieniądze będą przyznawane rzetelnie. Zaznacza jednak, że wśród dawnych opozycjonistów są osoby, którym nie chce i nie zamierza pomagać.

Negatywną opinię na temat akcji wyraża natomiast Zbigniew Giżyński z Prawa i Sprawiedliwości, zaznaczając, że pomoc dawnym opozycjonistom powinna być obowiązkiem państwa, o które walczyli: "Nie zadeklaruję żadnej wpłaty. Zbiórki mogły być dobrym rozwiązaniem w stanie wojennym i w czasie okupacji. Dziś to państwo powinno troszczyć się o swoich obywateli. Tylko rozwiązania ustawowe mogą przynieść jakieś korzystne rozwiązania.

Podobne zdanie na ten temat prezentuje Tadeusz Iwiński z SLD.

W tej chwili Stowarzyszenie zbiera informację gdzie pomoc finansowa będzie najbardziej potrzebna w najbliższym czasie.


mc,rp.pl
[fot. wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. Tarczynskimeczet 21.01.2018

  Poseł: Chcemy katedry w Arabii za meczet w Polsce. Nie pasuje to żegnam!

  - Jeśli islamskie państwo wyznaniowe chce inwestycji w Polsce to ja oczekuje takiego samego prawa u nich - przekonuje poseł PiS Dominik Tarczyński

 2. Gadowskiwiki 21.01.2018

  "Nie wybieraliśmy karierowiczów". Gadowski ostro o ostatnich decyzjach w PiS

  Ostatnie transfery do obozu Zjednoczonej Prawicy i sprawa niewyrażenia przez Senat zgody na tymczasowe aresztowanie senatora Koguta zdenerwowały Witolda Gadowskiego. - Rośnie masa dziadostwa - napisał

 3. terlikowski20012018 20.01.2018

  Katolicki publicysta wyrzucony z uczelni za poglądy? Na uczelnie wyższe wraca cenzura

  "Czy mój doktorat i moje publikacje przestają się liczyć, bo jestem przeciwko zabijaniu dzieci?" - pyta Terlikowski

 4. 1270psl 20.01.2018

  Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz: boją się nas, jesteśmy groźni

  Nie powiódł się plan politycznych kłusowników - chcieli rozbić klub, ale klub jest i będzie - powiedział w sobotę lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. To komentarz do odejścia ze Stronnictwa podlaskiego posła Mieczysława Baszki.

 5. czaputowicz20012018 20.01.2018

  Czaputowicz spotka się Timmermansem. "Chcę pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty"

  Poprosiłem o spotkanie z Fransem Timmermansem (wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej), by pokazać dobrą wolę i nawiązać osobiste kontakty.

 6. Kogut190120181 19.01.2018

  Fala krytyki po głosowaniu w sprawie senatora Koguta "To więcej niż zbrodnia, to błąd"

  "Jeśli PiS przegra, to właśnie przez pychę. Wstyd", "Izba kolesiów" - tak internauci komentują decyzję Senatu o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta

 7. Petruflickr 19.01.2018

  Spisek? Petru ujawnia kulisy jego odwołania z przewodniczącego Nowoczesnej

  - Wtedy każdy gdzieś leciał, z innych partii też lecieli - tak o słynnym locie podczas puczu grudniowego mówi dziś Ryszard Petru. W rozmowie z tvn24 były lider Nowoczesnej przekonywał, że padł ofiarą spisku wewnątrz partii

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook