Jedynie prawda jest ciekawa


Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

24.04.2018
1270policjaprow
Policyjna prowokacja - przechodnie pomagali pijanym kierowcom

Dwie na cztery osoby zdecydowały się pomóc pijanemu kierowcy wyjechać z parkingu podczas policyjnej prowokacji, przeprowadzonej we wtorek w Katowicach. W jednym przypadku reakcja była bierna, a tylko w jednym - prawidłowa.

Policyjni eksperci oceniają tę sytuację jako "alarmującą". Prowokacja, zorganizowana we wtorek na parkingu galerii handlowej, jest częścią kampanii społecznej śląskiej policji pt. "Alkohol na drodze zabija".

"Reakcje kierowców, niestety, zaskoczyły nas" - powiedział komisarz Mirosław Dybich z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. "Podejrzewaliśmy raczej, że żaden kierowca o takiej porze i w takim miejscu nie zdecyduje się pomagać osobie ewidentnie nietrzeźwej. Niestety, już pierwsza reakcja wprawiła nas w osłupienie" - dodał.

W ramach prowokacji przeprowadzono cztery akcje. Aktor, zachowujący się jak osoba nietrzeźwa, od której można wyczuć woń alkoholu, prosił innych kierowców o pomoc w wyjechaniu samochodem z wąskiego miejsca parkingowego. W dwóch przypadkach kierowcy okazali się pomocni i po krótkim wysłuchaniu argumentacji nietrzeźwego kierowcy wzięli od niego kluczyki i próbowali wsiąść za kierownicę.

W jednym przypadku indagowani przez "pijanego" trzej mężczyźni zaczęli z nim rozmowę, w trakcie której wykonali telefon na numer alarmowy 112 i powiadomili o sytuacji, a na koniec wyrwali kluczyki z ręki prowokatora, który chciał sam odjechać samochodem.

"W takiej sytuacji najlepszą reakcją jest poinformowanie odpowiednich służb, chociażby przez numer alarmowy 112. Wyrywanie kluczyków to raczej ostateczność, która oczywiście w takiej sytuacji jest uzasadniona, ale może być niebezpieczna, dlatego nie zachęcamy" - komentował komisarz Dybich.

W trzeciej sytuacji mężczyzna i kobieta odeszli od prowokatora, tłumacząc, że nie pomogą, bo jest pijany, ale jak wynikało z obserwacji i monitoringu telefonów, nie zawiadomili nikogo. Dla policji to również alarmująca reakcja, mimo że bierna. Interweniując, osoby te mogły zapobiec tragedii.

W ostatniej prowokacji kierowca praktycznie bez wahania zdecydował się wyjechać z parkingu samochodem osoby nietrzeźwej. W rozmowie po przerwaniu prowokacji kierowca twierdził, że pomagał osobie niepełnosprawnej. Od aktora biła jednak wyczuwalna z daleka woń alkoholu, która powinna dać kierowcy do myślenia.

Policjanci przyznają, że mimo licznych akcji społecznych i szerokiej profilaktyki dotyczącej zagrożeń jazdy po pijanemu, kierowcy nadal nie czują wagi swoich zachowań w codziennych sytuacjach drogowych. Prowokacja pokazała - jak mówią - że bez problemu można znaleźć osoby, które pomogą pijanemu wsiąść za kierownicę.

Śląska policja w ramach kampanii "Alkohol na drodze zabija" zaprezentuje w najbliższym czasie pięć najczęstszych sytuacji, w których kierowca wsiada do samochodu pod wpływem alkoholu. Policjanci mają nadzieję, że ta kolejna akcja wpłynie nie tylko na osoby, które bezpośrednio stwarzają zagrożenie na drodze, ale również na świadków takich sytuacji, którzy mogą zapobiec tragedii. "Wszyscy mamy na to wpływ. Reagujmy" - apelują.

W 2017 roku tylko w woj. śląskim doszło do 1201 zdarzeń spowodowanych przez kierujących i pieszych pod wpływem alkoholu, w tym 214 wypadków, w których 15 osób zginęło, a 232 zostały ranne. 

(PAP)

Autorka: Anna Gumułka

fot. CC3.0/wikimedia commons

Warto poczytać

 1. 1270joachim 24.05.2018

  "Będziemy dokładać starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa"

  Będziemy dokładać wszelkich starań, żeby wszyscy obywatele mieli takie samo poczucie bezpieczeństwa, a funkcjonariusze mieli godne warunki, żeby o to bezpieczeństwo dbać - powiedział w czwartek w Gdyni minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński.

 2. walesa24052018 24.05.2018

  Jak SB opisywała Lecha Wałęsę? Znany historyk udostępnił notatkę służb

  Sławomir Cenckiewicz ujawnił na Twitterze fragment notatki przygotowanej przez Służby Bezpieczeństwa, które opracowały portret psychologiczny Lecha Wałęsy.

 3. 1270menty01 24.05.2018

  Rosjanin napisał prawdę o pakcie Ribbentrop-Mołotow – został skazany

  Rosja skutecznie walczy z nieprawomyślnością. Od kilku lat eliminuje z internetu i przestrzeni publicznej treści, które mogą godzić w jedyną słuszną wizję świata i historii proponowaną przez Kreml

 4. kacperplazynski22042018 24.05.2018

  "Spółka, w której doszło do awarii w przepompowni ścieków przekazała do Francji 60 milionów zysków"

  "Spółka Saur Neptun Gdańsk (SNG) przekazała w ciągu 10 lat do Francji ponad 60 mln zł zysków; to "łupienie kieszeni" gdańszczan"

 5. 1270duda01 24.05.2018

  Trzy lata temu Andrzej Duda wygrał wybory prezydenckie

  Mijają trzy lata od wygranej Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich. Pełniąc funkcję głowy państwa Andrzej Duda odwiedził 176 miejscowości w Polsce, złożył 67 wizyt zagranicznych, przyjął 97 szefów państwa, rządów i następców tronu

 6. 1270morawieckirozwoj 23.05.2018

  Morawiecki: postawiliśmy przed sobą zadanie równomiernego rozwoju Polski

  Inaczej niż nasi poprzednicy postawiliśmy przed sobą takie zadanie, żeby Polska rozwijała się równomiernie - powiedział w środę w Bystrzycy Kłodzkiej premier Mateusz Morawiecki. Apelował o wsparcie dla obozu rządzącego tak, aby mógł "przez najbliższe 5-10 lat zmieniać Polskę".

 7. 1270rafalskaelz 23.05.2018

  Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia w sprawę protestu osób niepełnosprawnych mediatora

  Szefowa MRPiPS Elżbieta Rafalska nie wyklucza włączenia mediatora w sprawę protestu osób niepełnosprawnych w Sejmie. "Różne warianty są możliwe" - mówiła minister w środę w Łomży (Podlaskie).

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook